FOX Factor-X2 a Cooler Master Stacker 830: Alienware po česku

Zbrusu nová sestava od Foxu způsobila v redakci Computer Pressu opravdové pozdvižení. Už osazení supervýkonným procesorem Core 2 Duo X6800, toho času ještě nevydanou základní deskou s nForce 680i SLI a hlavně grafickou kartou GeForce 8800 GTX slibuje mnohé. Ke všemu připočtěte skvělou hliníkovou skříň Cooler Master Stacker 830, kterou si také podrobně představíme.

Novinka od Foxů přišla namontována ve skříni Cooler Master Stacker 830.Té budeme věnovat patřičnou pozornost právě na Živě. Z čerstvě vyšlého speciálu časopisu Computer si vypůjčíme test sestavy.

Cooler Master Stacker 830 patří svým provedením, ale i svou cenou, do nejvyšší třídy. Není to tak dlouho, co tento model jako první na světě ocenila SLI certifikátem společnost Nvidia. Výrobce nových grafických karet GeForce 8800 GTX tak potvrdil, že se hodí i pro dvojici nejvýkonnějších grafických karet na trhu. Ve vzduchu zůstává otázka, zda není SLI certifikace od Nvidie u skříně spíš závislá na ochotě výrobce za tento certifikát Nvidii zaplatit. Každopádně, o tom, že jde v případě Cooler Masteru Stacker 830 o kvalitní skříň, nemůže být pochyb.

Stacker 830 se ve své základní verzi od té certifikované liší v některých drobnostech, jako je použití děrovaného plechu i ve spodní stěně skříně (čímž získají opodstatnění „nožičky“, na kterých celá skříň stojí), nvidiácká jedovatě zelená barva perforovaných částí či odlišné hliníkové čelo.

Skříň je co do možnosti osazení základních desek univerzální. Lze do ní namontovat všechny běžné formáty základních desek jako E-ATX, ATX, m-ATX, a po přeskládání záslepek pro karty a ventilátory i pro formát BTX a m-BTX i PICO-BTX.

 

Návrh z koncepce BTX zjevně vychází, neboť je skříň doslova děravá jako řešeto. Celé čelo skříně je z perforovaných záslepek, a obě bočnice jsou jeden velký nasávací otvor. O odvádění horkého vzduchu se pak stará jeden zadní ventilátor, ventilátor ve zdroji a třetí, vyfukující vzduch otvorem v horní stěně skříně.

Na stránce výrobce najdete jinou možnost, jak proudění vzduchu ve skříni upravit – pokud bočnici osadíte ventilátory, které budou vyfukovat horký vzduch skrz perforovanou stěnu ven. Uspořádání chlazení je tedy především na vás a na výsledcích experimentování.

 

Jen aby neuletěla

Celá skříň působí na pohled velmi dynamicky. Svůj podíl na tom má klínový tvar bočních otvorů, tvarovaná bočnice přesahující zadní stěnu skříně, mohutný nasávací otvor vepředu, „aerodynamický“ tvar čela nebo prolis pro uchycení skříně připomínající nasávací otvory v kapotě automobilu.

Konstrukce skříně je tvořena z hliníkových profilů, které jsou v rozích spojené nýtováním a šrouby. Hliníkové je i odklápěcí čelo skříně, bočnice a její víko.

Čelo skříně je po otevření dvířek jeden velký nasávací otvor s prachovým filtrem v podobě jemné mřížky natažené přes perforované záslepky.

Dvířka skříně jsou, lidově řečeno, odandávací a zasetamdací – jsou totiž upevněná na dvojici kolíků s pružinkou. V případě, že budete chtít dvířka otevírat opačně lze kolíky přemístit na druhou stranu. Nebude to ale jednoduchá práce, na svém místě drží totiž velmi pevně.

Samovolnému otvírání brání dvojice magnetů. Plastové zámky záslepek jsou ukryté pod dvojicí otevíracích hliníkových lišt.



 

Vypínač je, spolu s tlačítkem reset, signalizací práce disku a dvojicí USB portů, umístěný na horní části skříně v prolisu pro madla. Celý horní roh skříně je z bílého plastu opatřeného stříbrným nástřikem. Je zde tedy jisté riziko, že se barva na hranách časem sedře. Další plastové díly najdete ještě na přední a zadní straně nožiček. V čele těsně pod horní hranou je další dvojice USB konektorů, jeden Firewire a zdířka pro mikrofon a sluchátka.

 

Umístění předních konektorů nahoře je nejlepší, pokud jde o jejich přístupnost. Nevýhodou naopak je, že kabely (zejména tenké sluchátkové) visící z konektoru nad mechanikami často skončí přiskřípnuté šuplíkem optické mechaniky při zavírání.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,