MediaCoder: skvělý převáděč multimediálních souborů zdarma

Situace, kdy potřebujete převést multimediální soubor s videem nebo zvukem do jiného formátu, jsou běžné. Důvody mohou být různé – podpora přehrávačů, menší nároky na velikost souboru, nebo jen obliba toho kterého formátu. Program MediaCoder je zdarma a poradí si s mnoha typy souborů.

 Plusy / minusy
 + podporované formáty
 + možnosti nastavení
 + nastavení programu pomocí průvodce 
 – čeština

MediaCoder je výkonný open source program, který si poradí s mnoha formáty. Skutečnost, že jde o software s otevřeným kódem, znamená, že je zcela zadarmo pro každého. Škarohlídi se nemusejí obávat příkazové řádky. Tento nástroj disponuje srozumitelným grafickým rozhraním, takže by nikdo neměl mít problém s jeho ovládáním.

Nastavení převodu je opravdu podrobné

Základní operací při práci s programem je vytvoření seznamu souborů, které chcete převádět. Přidávat můžete jak samostatné soubory, tak kompletní složky. Vzhledem k tomu, že MediaCoder si poradí také s převodem CD a DVD, můžete do seznamu zdrojů přidat také stopy z těchto médií. Ve stejném okně můžete přidat zdroje v podobě adresy HTTP, podporovány jsou také protokoly FTP, RTSP, MMS, UDP. Program si poradí i se vstupem na zvukové kartě. Při výběru stopy z disku DVD můžete zvolit konkrétní kapitoly a nechat si zobrazit informace o médiu.

MediaCoder se soubory připravenými k převodu

Jakmile sestavíte seznam převáděných souborů, můžete přistoupit k nastavení výstupního formátu. Na MediaCoderu je sympatické, že ve srovnání s některými jinými (i placenými) nástroji umožňuje rozdílné nastavení výstupního formátu pro každý z převáděných souborů. Jednu písničku můžete například převést z MP3 do OGG, jinou do WMA atd. Nastavení se týká také výstupních složek a mnoha dalších parametrů.

Úprava nastavení enkodéru

U každého souboru lze zvolit zdroj: např. známý MPlayer, Lame MP3 Decoder, vstupní moduly Winampu a jiné. Nechybí výběr enkodéru, u každého lze navíc upravit jeho vlastnosti. Zmíněné nastavení se týká jak zvuku, tak videa. U něj můžete navíc nastavit datový tok.

Zkušenější uživatelé zapojí do hry multiplexer (Matroska Merger, MP4Box, nebo PMP Muxer). Zajímavá je možnost změny velikosti obrazu nebo jeho oříznutí podle zadaných souřadnic. Podobně lze nastavit čas začátku a konce, stejně jako zpoždění zvuku. MediaCoder rovněž pracuje s titulky.

Nastavení enkodéru v samostatném okně

S textovou konzolí i bez ní

Pod seznamem zdrojových souborů jsou dva panely se záložkami. Nalevo nastavujete vlastnosti převodu, napravo je pak globální nastavení jednotlivých převáděcích filtrů a enkodérů. Vzhledem k jejich počtu mi toto řešení nepřipadá nejlepší. Proklikávat se několika záložkami není uživatelsky nejpříjemnější. Naštěstí se záložka automaticky přepne po výběru enkodéru v nastavení konkrétního souboru.

K náhledu nebo poslechu využijete vestavěný přehrávač

Před spuštěním převodu si můžete převáděný soubor přehrát. Máte tak kontrolu nad tím, s čím pracujete. Oceníte to především v případě, že soubory máte pojmenovány například nevýstižnými číslovkami.

Převod probíhá bez problémů, v zásadě stačí stisknout jediné tlačítko v nástrojové liště. Během převodu je zobrazována kromě ukazatele také jednoduchá statistika v samostatném okně. Na začátku jsem zmínil příkazový řádek. Vzhledem k tomu, že MediaCoder využívá sílu příkazového řádku k ovládání nejrůznějších převodních nástrojů, můžete si během práce s programem zobrazit okno s příkazovým řádkem, kde se postupně vypisuje výstup použitých nástrojů. Minimálně kvůli informacím o tom, co program konkrétně dělá, doporučuji zapnutí této pomůcky každému uživateli MediaCoderu.

V textové konzoli vidíte konkrétní informace o činnosti programu

Skinovaný konvertor?

Vzhled MediaCoderu lze přizpůsobovat potřebám začínajících a zkušenějších uživatelů. Několik nastavení mění zobrazené informace a panely s ovládacími prvky pro nastavení. Zajímavostí je skinované rozhraní. Program je pak oblečen do moderního kabátku. Ale podobně jako nechápu možnost skinování u některých antivirů, nejsem si jist využitelností této funkce u převaděče multimediálních souborů.

MediaCoder v grafickém kabátě

MediaCoder nabízí spolupráci s některými zařízeními připojenými k počítači. Díky rozšiřujícím modulům si poradí s mobilními telefony, digitálními přehrávači, herními konzolemi, počítači PDA, stolními přehrávači a dalšími zařízeními.

Panel s rozšiřujícími moduly

MediaCoder s automatickými aktualizacemi je díky podrobnému nastavení a množství podporovaných formátů opravdu povedený program. Pokud budete převádět velké množství souborů, využijete funkce pro smazání zdroje po úspěšném převodu nebo automatické vypnutí počítače. To pro případ, že převod spustíte například přes noc.

 MediaCoder 0.5.1
 převaděč multimédií
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Stanley Huang
 web  http://mediacoder.sourceforge.net/ 
 cena  zdarma
 operační systém   Windows 9x, 2000, XP

 

Diskuze (24) Další článek: Altap zvažuje přejmenování Servant Salamanderu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,