Google hledá už i ve vašem počítači

Jednička na poli internetových vyhledávačů, společnost Google, zpřístupnila betaverzi dlouho očekávaného produktu pro lokální vyhledávání souborů. Aplikace pojmenovaná Google Desktop Search nabízí mnoho užitečných funkcí, ale finální verze to ještě zdaleka není.

Jaké soubory Google Desktop Search vyhledává?

Související odkazy

Slovník
antivirus
AOL
betaverze
cache
desktop
e-mail
exe
feedback
indexace
instant messaging
kompatibilita
procesor
programátor

Program naleznete na internetové adrese desktop.google.com.

  • webové stránky uložené v paměti cache na lokálním disku vašeho počítače
  • přijaté nebo odeslané e-maily v poštovních programech Outlook a Outlook Express
  • položky Microsoft Word, Excel nebo PowerPoint stejně jako obyčejný čistý text
  • historie chatu v AOL Instant Messengeru.

Poslední z uváděných asi v našich zeměpisných podmínkách využijete úplně nejméně. Na druhou stranu, pokud kliknete pravým tlačítkem na ikonku s SysTray a vyberete možnost About, máte možnost přejít na Feedback, kde můžete vývojářům nechat podnět na vylepšení aplikace (doporučuji spíše tehdy, pokud máte alespoň základní znalosti angličtiny).

Pokud se sejde více takových (možná trochu víc více), kteří by uvítali vyhledávání v chatech ICQ, je možné, že ve finální verzi se již setkáme i se zelenou kytičkou.

Instalační soubor zabírá něco málo přes 400 kB, takže jeho stažení netrvá ani při pomalejším druhu připojení více než 1 minutu. Pro správnou funkčnost musíte mít operační systém Windows 2000 SP3 a vyšší.

Ihned po spuštění instalace se v některých případech mohou objevit první problémy. Má-li být instalační proces úspěšně dokončen, musíte mít na disku minimálně 1 GB volného místa. Navíc, protože se stále jedná jen o betaverzi produktu, může mít Google Desktop Search problémy s kompatibilitou s různými programy. U mě se vyskytly problémy s internetovým modulem IMON antivirového programu NOD32 (starší verze 2.0). Dále byly hlášeny problémy např. s Netlimiterem. Pokud se takový problém vyskytne, je automaticky generováno chybové hlášení a to následně odesíláno do vývojářského centra, tak doufejme, že si programátoři Googlu s nejčastějšími problémy nějak poradí.

Po dokončení instalace je zobrazeno okno internetového prohlížeče s možnostmi nastavení programu a vyhledávání.

 

Uložením nastavení a stisknutím tlačítka Start Search na další stránce zahájíte indexaci všech souborů uložených na lokálním disku vašeho počítače. Tato operace probíhá pouze při dostatečném množství operační paměti a podle množství dat v počítači může trvat třeba i několik hodin. Sama si ze systémové paměti ukousne asi 6 MB RAM (pokud odejdete od počítače a necháte všechny programy v nečinnosti, zatížení procesoru se po chvilce výrazně zvýší, ale zároveň se tím zrychlí indexace).

Pokud například vypalujete CD a potřebujete co nejvíce operační paměti, lze indexaci samozřejmě pozastavit. Stačí jen pravým tlačítkem myši kliknout na ikonu Google Desktop Search v SysTray a vybrat položku Pause Indexing.

Tímto bude indexace na 15 minut pozastavena a vy můžete v klidu bez zbytečných stresů vypálit svoje CD. Samozřejmě, že lze dobu, po kterou aplikace nebude prohledávat váš počítač prodloužit. Stačí znovu kliknout na ikonu v SysTray a vybrat Pause for 15 minutes. Tím zahájíte další patnáctiminutovku.

Pokud kliknete v System Tray na ikonku Google Desktop Search pravým tlačítkem a vyberete položku Status, zjistíte, v jaké fázi se prohledávání lokálních disků nachází (tzn. kolik e-mailů, položek diskuse AOL Messengeru, internetových stránek a souborů již prošlo procesem indexace). Nemusíte se bát, že při každém uložení nového souboru bude indexace probíhat znova a znova. Soubor se jednoduše přidá do vyhledávácí cache a až jej budete příště hledat, stačí zadat jeho jméno.

Poznámka: indexace e-mailů probíhá pouze tehdy, je-li spuštěn e-mailový klient.

Jak vyhledávat

Vyhledávat můžete i přesto, že indexace stále ještě probíhá. V tomto případě však není zaručeno, že budou zobrazeny všechny soubory na pevném disku. Pravým kliknutím na ikonku v systémové oblasti Windows a vybráním položky Search (popř. dvojitým kliknutím na ikonu v SysTray) přejdete na hlavní stránku vyhledávání.

Pokud čekáte spuštění klasické aplikace pro Windows, možná budete trochu vyvedeni z míry. Otevře se totiž pouze internetová stránka uložená na lokálním serveru ve vašem počítači. Z ní pak můžete realizovat vyhledávání nejen lokální, ale i globální, jak jinak než pomocí vyhledávače Google.

Pokud vyberete v horním menu možnost Desktop, vyhledávání bude probíhat pouze na lokálním počítači.

Pomocí výsledkové lišty můžete zobrazit výsledky vyhledávání jen jednotlivé kategorie (e-maily, soubory, položky chatu, internetová historie).

Pokud zvolíte v horním menu položku Web, bude vyhledávání kromě lokálního PC probíhat i na globální síti internet. Výsledky se pak zobrazí přehledně seřazené na stránce tak, jak jsme v podání Googlu zvyklí.

Výsledky vyhledávání

 

Může se stát, že internetová stránka nebo soubor, kterou jste hledali již byla díky aktualizaci přepsána novější verzí. Pokud ale požadujete zobrazení původní, není díky cacheová u Google Desktop Search problém. Ve výsledcích klikněte na odkaz x cached a následně se vám zobrazí všechny verze stránky, které byly na počítači prohlédnuty a uloženy. Kliknutím na název položky z daného data ji otevřete v Internet Explorer v původní verzi.

Aby bylo na první pohled jasné, o jaký soubor se v seznamu výsledků jedná, je u každé položky zobrazena ikonka příslušného programu.

Výsledky vyhledávání můžete seřadit buď podle data vytvoření – Sorted by date – nebo podle přesnosti výskytu daného slova v souboru (internetové stránce) – Sorted by relevance. Tyto možnosti najdete na pravé straně stránky nahoře.

Operátory při vyhledávání

Pro hledání můžete pro zpřesnění výsledků použít i následujících logických operátorů:

Přesná fráze – pokud hledáte položku obsahující přesný výraz, uzavřete tento výraz do uvozovek.

Příklad: hledáte-li všechny soubory, které obsahují řetězec Windows XP SP2 (přesně v tomto pořadí), zadáte do vyhledávacího pole „Windows XP SP2“ (včetně uvozovek).

- - vyhledávání položek neobsahujících daný výraz.

Např. hledáte-li informace o všech Windows kromě verze XP, zadejte do vyhledávacího pole řetězec Windows –XP. Zobrazeny budou pouze položky obsahující slovo Windows, ale neobsahující řetězec XP.

site: - klíčovým slovem site: dáte vyhledávacímu stroji najevo, že hledáte výskyt slova pouze na stránkách specifikovaných za klíčovým slovem.

Např. vyhledáváte články obsahující Windows XP SP2, ale pouze na stránkách www.zive.cz. Do pole vyhledávání proto zadejte: Windows XP SP2 site:www.zive.cz.

filetype: - vyhledávat také můžete pouze soubory určitého typu.

Např. hledáte-li všechny spustitelné soubory (s příponou exe) obsahující slovo SP, zadejte: SP filetype: exe.

Jednotlivé operátory při vyhledávání lze samozřejmě mezi sebou kombinovat.

Vyhledávání v e-mailech

O vyhledávání v došlých a odesílaných e-mailových zprávách už jsem se také zmiňoval. Teď si tuto funkci rozebereme trochu podrobněji.

E-mailové zprávy lze zatím vyhledávat pouze v aplikacích Outlook a Outlook Express od Microsoftu. Ve Feedbacku si však můžete napsat o další a tak se ve finální verzi může objevit mezi několika dalšími e-mailovými klienty právě ten váš oblíbený.

Obrovská výhoda nedávno uvedeného e-mailu od Google – Gmailu je v přehlednosti diskusí a příspěvků všech zainteresovaných stran. Samozřejmě, že tohoto si nemohli vývojáři Google Desktop Search nevšimnout, a proto do vyhledávání zařadili funkci přehledného zobrazení vlákna diskuse. Všechny příspěvky dané diskuse jsou řazeny podle času pod sebou. Rychle a bez zbytečného dohledávání tak získáte přehled o reakcích jednotlivých uživatelů.

Se zobrazenou e-mailovou zprávou pak lze pracovat téměř stejně jako v Outlooku. Můžete odpovědět odesílateli (Reply), odpovědět všem odesílatelům (Reply to All), předat zprávu dál (Forward), vytvořit nový e-mail (Compose) nebo zobrazit aktuální zprávu v poštovním klientu (View in Outlook).

Samozřejmě, že jsou e-maily, které není příliš vhodné do vyhledávání zahrnovat (osobní, tajná hesla apod.). Pokud by se pak někdo dostal k vašemu přihlášenému počítači, mohly by z toho být docela velké problémy. Je-li při vyhledávání takový e-mail zobrazen, vedle tlačítka Search Desktop v horní části stránky najdete odkaz Remove email.

Kliknutím na tento odkaz e-mail jednoduše vyřadíte z cache databáze Google Desktop Search (ne však z vašeho e-mailového klienta).

Odstranění položek z vyhledávání

Už při uvedení informace, že je betaverze Google Desktop Search k dispozici se rozproudila diskuse o zabezpečení dat na lokálním počítači. Ne každý člověk je natolik důvěřivý, aby si nechal prohledávat například systémovou oblast pevného disku. Někomu zase spíše vadí vyhledávání v e-mailech nebo chatech.

Jedním ze způsobů, jak zamezit nevyžádanému cacheování souborů na disku je nastavení indexovaných souborů a adresářů. V hlavním okně vyhledávače klikněte napravo od vyhledávacího políčka na odkaz Desktop Preferences. V části Search Types okna Preferences máte možnost nastavit typy souborů, ve kterých se vyhledávat bude a typy souborů, ve kterých ne. Toto provedete zaškrtnutím/odškrtnutím příslušné položky.

V další části Don`t Search These Items nastavíte cesty k adresářům, ve kterých vyhledávat nechcete. Tyto adresáře pak budou při indexaci vynechány.

Pokud necháte zaškrtnuté políčko v části Google Integration, budou při každém vyhledávání pomocí Googlu (globálním) zobrazovány i výsledky na lokálním počítači.

Zaškrtnutím položky Help Us Improve souhlasíte s tím, aby byla do vývojářského centra Google odesílána chybová hlášení vzniklá při chodu aplikace.

Může se však také stát, že už je pozdě a soubor, který neměl být indexován se už nachází v paměti cache. V tomto případě v okně s výsledky klikněte vedle tlačítka vyhledávání na odkaz Remove Items. U každé položky se zobrazí checkbox. Zaškrtnutím nežádoucích položek a stiskem tlačítka Remove checked results tyto položky z cache odstraníte (ovšem pouze z cache – nikoliv z pevného disku počítače).

+ rychlost vyhledávání

+ cacheování původních verzí souboru

+ malé nároky na velikost operační paměti

- potřeba 1 GB volného místa na disku

- nekompatibilita s některými klíčovými programy

- malé množství podporovaných aplikací

I když se zatím stále jedná o betaverzi, má Google Desktop Search velkou šanci stát se jedničkou i na poli lokálního vyhledávání. Rozdíl rychlosti necelé sekundy oproti několika desítkám ve standardním vyhledávání Windows je už docela podstatný. Pokud nezačne Microsoft podnikat kroky ke zlepšení vyhledávání ve svém systému, bude mít v nejbližší době v Google Desktop Search velkého protivníka.

Jak tak společnost Google pomalu prostupuje do nejrůznějších oblastí ve světě IT, začínají se objevovat obavy, aby se nakonec z Googlu nestal druhý největší monopol ve světě počítačů. Co myslíte vy? Vyjádřit se můžete v diskusi pod článkem.

Diskuze (43) Další článek: Soubory: Nová verze českého OpenOffice ZDARMA!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,