Megatest Computeru: 14 počítačových reproduktorových sestav systému 5.1

Znáte ten báječný pocit, když jste v kině obklopeni zvukovými efekty? Totéž si můžete dopřát i v klidu a pohodlí domova na počítači. Můžete se nechat vtáhnout do děje ve svém oblíbeném DVD filmu nebo se přenést do arény v Unreal Tournamentu 2003. Vše, co k tomu potřebujete, je kvalitní reproduktorová soustava systému 5.1.
Robert Šmíd: Počítač, to není jen procesor, grafická karta a pár dalších komponent uvnitř počítačové skříně. Nakonec nejdůležitější je přece to, co vidíme a slyšíme. Vynechejme teď debatu o kvalitních monitorech a podívejme se na zoubek reproduktorovým soustavám. Pokud k počítači máte pouze stereo reproduktory a často posloucháte hudbu, sledujete DVD filmy nebo hrajete akční hry, měli byste o koupi soustavy 5.1 začít uvažovat. Ochuzujete se o syté basy a prostorový zvuk.

Čeho si při výběru všímat?

Pokud se pro reproduktorovou soustavu 5.1 rozhodnete, investujte raději více. I když u reproduktorů se za kvalitu platí, tak tři tisíce korun za špatně hrající soustavu vás budou mrzet víc, než dvojnásobek vynaložených financí na slušné reproduktory. Kvalitní zvuková karta nestačí. Výsledný zvuk bude vždy jen tak dobrý, jako nejslabší článek, který ho ve vašem počítači zpracovává. Pokud jsou to nevýkonné reproduktory, je drahá zvuková karta zbytečná.

O kvalitě zvuku nevypovídá pouze výkon reproduktorů. Důležitý je také materiál a objem bedýnek. Hlavní role reprobeden tkví v tom, že musí zamezit šíření zvukových vln za reproduktorem. Ty jsou totiž opačné, než ty, jež z něj vycházejí, a složení obou vln by způsobilo, že zvuk se vzájemně vyruší. Proto musí být materiál, z něhož je reproduktor vyroben, velmi pevný, aby nedocházelo k vibracím, a tak k přenosu nežádoucích zvukových vln.

Nejvhodnější materiál je dřevotříska (pozn. všechny dřevěné reproduktory jsou vlastně z dřevotřísky), která je velmi odolná proti vibracím. Stále platí, že zvuk dřevěných reproduktorů je specifický a nedá se plastem nahradit. Nevýhodou je pouze jejich hmotnost.

Plastové reproduktory mohou být značně rozdílné kvality. Záleží na provedení. Plast a jeho spoje musí být hodně pevné, aby nepřenášely vibrace. Masivních a pevných plastových reproduktorů jsem si všimnul jenom u testovaných soustav Cambridge Megaworks 550 a Logitech Z-680. Důležitý je také objem bedýnek. Pokud jsou malé, vzduch uzavřený uvnitř se stlačuje a způsobuje odpor. To snižuje poddajnost reproduktoru.

Prostorové formáty zvuku

První prostorová technologie se nazývala Dolby Surround. Skládala se ze tří kanálů. Dvou předních (levého a pravého) a jednoho zadního, který „živil“ reproduktory za posluchačem, a vytvářel tak iluzi prostoru. Další krok ve vývoji spočíval v přidání středového kanálu pro hlas. Výhoda centru je v tom, že hlas mluvící postavy na monitoru nepřichází ze stran, ale zepředu. Tento systém se jmenuje Dolby Surround ProLogic a může být zakódovaný ve stereo signálu.

Dolby Digital (dříve známý jako AC-3, což je zkratka pro audio kompresi 3) je šestikanálový (5.1) formát prostorového zvuku a je to v současnosti standard pro DVD-Video. Dolby Digital je následovník systému Dolby Surround ProLogic. Má pět nezávislých kanálů (přední levý a pravý, přední centr, zadní levý a pravý) s plným frekvenčním rozsahem (s ohledem na lidský sluch, což je v ideálním případě 20–20 000 Hz) plus šestý kanál pro efekty s nízkou frekvencí (subwoofer, LFE). Označení „.1“ tedy znamená, že šestý kanál nemá plný rozsah frekvencí a obsahuje pouze hluboké basy. „Dolby Digital“ ovšem nemusí nutně znamenat „Dolby Digital 5.1“. Dolby Digital je v podstatě pouze označení pro ztrátové kódování zvukových dat a může jím být zakódované třeba stereo. Pak by bylo přesné označení Dolby Digital 2.0.

Konkurenční formát, který podporuje 5.1 samostatných kanálů, se nazývá DTS. DTS je podobný formátu Dolby Digital – reproduktory mají stejné prostorové rozmístění. DTS je také ztrátová komprese, ale pro zakódování šesti kanálů používá až čtyřikrát vyšší datového toku než Dolby Digital, takže je fanoušky domácího kina i experty považována za lepší. Nové DVD tituly již podporují zároveň jak DTS, tak Dolby Digital.

Pokud si říkáte, že prostorový formát 5.1 už stačí, mýlíte se. Existují rozšířené formáty 6.1 a 7.1. Proti systému 5.1 navíc přidávají zadní středový kanál, jehož reproduktor je umístěný za posluchačem. Není to ovšem samostatně kódovaný kanál, je stejně jako u Dolby Surround zakomponován do zadního sterea; pokud máte patřičný dekodér, bude zvuk zadního reproduktoru dekódován, pokud ne, přehrají ho zadní stereo reproduktory. Systém 7.1 je pak obdobou 6.1, zadní dva reproduktory ale hrají totéž.

Systém 6.1 se nazývá Dolby Digital EX, případně konkurence DTS ES (Matrix). DTS nabízí ale také skutečný 6.1 zvuk, kdy je zadní kanál kódován zvlášť; tento systém se nazývá DTS ES Discrete 6.1. Více informací najdete ve starším článku o prostorovém zvuku.

Kam správně umístit reproduktory?

Levý a pravý přední reproduktor umístěte jako u normálního stereo systému. Reproduktory by měly stát co nejdál od postranních zdí a měly by být na úrovni hlavy. Vzdálenost mezi vámi a každým z reproduktorů by měla být větší než mezi reproduktory (měly by svírat úhel přibližně 45 °). To vytvoří dobrý obraz zvuku. Můžete ještě experimentovat s jejich natočením k místu, kde budete sedět.

Přední centr dejte, pokud možno, do stejné výšky jako levý a pravý přední satelit a co nejblíže k obrazovce. Měl by být v rovině nebo lehce za levým a pravým předním reproduktorem. Vyhněte se tomu, aby byl před nimi. To by mohlo ovlivnit perspektivu zvuku, pokud byste si sedli stranou. Levý a pravý zadní satelit (neboli levý a pravý surround) umístěte za místo, kde budete sedět, a natočte svým směrem.

Neboť subwoofer reprodukuje hluboké basy, u nichž lidské ucho nedokáže zaměřit směr, odkud přicházejí, můžete ho klidně schovat pod nebo dokonce za nábytek. Nicméně na jeho umístění závisí to, jak přesně hluboké basy reprodukuje. Vhodné místo pro subwoofer můžete zjistit následujícím způsobem. Postavte subwoofer na místo, odkud budete poslouchat, a pusťte nějakou skladbu, která má výrazné hluboké basy. Pak se procházejte po místnosti a poslouchejte. Místo, kde zní basy nejlépe (jsou čisté a plné, bez dunění), je nejlepší pro umístění vašeho subwooferu. Pokud jej navíc umístíte ke zdi nebo ještě lépe do rohu místnosti, budou basy ještě hlasitější.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,