Vytáčený internet 1. - Analogové modemy

Jednou z nejdostupnějších cest k relativně levnému "domácímu internetu" je vytáčené připojení telefonní linkou pomocí analogového modemu. V dnešní části se podíváme na základní pojmy spojené s modemy a podíváme se na to, jaký modem si můžeme vybrat.

Název "modem" je odvozen z jeho funkce, tj. modulovat digitální informaci na analogový signál a demodulovat analogový signál na digitální informaci. Potřeba převodu na analogový signál je dána přenosovou trasou - telefonní trasou určenou prapůvodně jen pro přenos hlasu.

Přenosová rychlost modemu se udává v jednotkách b/s (bps - bitech za sekundu), a závisí na kvalitě modemu a zejména na kvalitě přenosové trasy k poskytovateli internetového připojení, dále jen ISP. Přenosové pásmo je využito jak pro přenášená data, tak i pro řídící povely přenosu.

Kvalita přenosové trasy je dána také telefonní ústřednou, ta může být analogová nebo dnes častěji digitální. Pokud je přenosová trasa od ústředny k ISP plně digitální je velmi vysoká pravděpodobnost použití přenosového protokolu V90, jinak zbývá starší a pomalejší protokol V34. Dalším faktorem úspěšného využití protokolu V90 je délka a kvalita trasy od uživatele k telefonní ústředně.

  • protokol V34 umožňuje přenosovou rychlost až 33600b/s (3,5kB/s) pro příjem i odesílání
  • protokol V90 umožňuje odesílat rychlostí 33600b/s (3,5kB/s) a přijímat rychlostí až 56000b/s (5,8kB/s) - vyžaduje připojení k digitální telefonní ústředně

Výhody modemového připojení

  • dostupnost - a to i díky tzv. poskytovatelům Internetu "zdarma" (za část vámi promodemovaných impulsů dostanou zaplaceno)
  • cenová dostupnost modemů
  • levný tarif I2001 ve večerních hodinách a víkendech (pro větší objem dat vychází dráž než paušální platba za nonstop připojení v cizině)

Nevýhody modemového připojení

  • drahé pro větší objemy dat a trvalou konektivitu
  • přetíženost ISP, málo připojení, která jsou často obsazena
  • mnohdy nevyhovující kvalita telefonních linek
  • dlouhé navazování připojení, pokud se nezdaří utratili jste zbytečně impuls
  • během připojení je linka blokována pro příchozí hovor

Struktura modemu

Modem můžeme rozdělit na funkční bloky, které jsou realizovány hardwarově, u některých typů modemů mohou být realizovány i softwarově pomocí hlavního procesoru počítače.

  • I/O rozhraní slouží k připojení modemu k počítači. Historicky je to sériový port, který kromě sériového přenosu dat rychlostí až 115kbps má i signály na řízení toku dat právě pro telefonní (dálkové) spojení. Jsou to vyzvánění, obsazená linka, požadavek k vysílání, připravenost k příjmu. Pokud není použito přímo sériové rozhraní RS232, pak se používá jeho přesměrování (u připojení přes LPT port) nebo simulace tohoto rozhraní na úrovni operačního systému jako serial communication devices. Důvodem je buď namapování sériového portu na nestandardní I/O adresy nebo jeho simulace, přesměrování.
  • MCU (Micro Controller Unit) řídící mikrořadič interpretuje AT příkazy (základní sada standardizovaných příkazů, vytočení čísla, zavěšení, určení modulačního protokolu). Dále zajišťuje korekci dat (samoopravné kódy dle V.42) a transparentní kompresi dat dle V.42bis, hlasové a faxové funkce.
    Tato část může být nahrazena softwarovou simulací, pak se hovoří o tzv. bezřadičovém modemu.
  • DPU (Data Pump Unit) datová pumpa. Zpracování signálu, jeho filtrace (přeslechy, ozvěny, šumy), modulace a demodulace.
    Tato část může být také nahrazena softwarově, zpravidla jsou vyžadovány MMX instrukce pro rychlejší signálové zpracování.
  • DAA (Data Access Arrangement) interface připojující modem k telefonní síti (JTS). A/D a D/A převod, filtry, galvanické oddělení a přepětové ochrany. U levných modemů se často dočtete, že byste měli před modem připojit jednotku přepětové ochrany (na té se ušetřilo).

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,