Microsoft: Taktika boje proti Linuxu se obrací proti nám

Proslulé Halloween dokumenty, ve kterých Microsoft sám pro sebe hodnotí výsledky boje s Open Source a Linuxe, mají i letošní verzi. Popravdě v ní Microsoft kritizuje sám sebe více, než to dělají jeho konkurenti.
Letošní Halloween dokument byl prezentován na interní poradě Microsoftu Linux Strategic Review, která proběhla během letošního září v Berlíně. Nyní byl zveřejněn na stránkách OpenSource.org a je to skutečně velmi hutné a zajímavé čtení. Platnost dokumentu potvrdil pro zpravodajský server News.com nejmenovaný zdroj.

Podle dokumentu uspořádal Microsoft celosvětový průzkum zaměřený na analýzu oblíbenosti a znalostí vlastností Open Source programů (OSS). Ačkoli zpráva neuvádí přesné počty dotázaných, pro země mimo Spojené státy ale uvádí, že velikost tamního vzorku byla extrémně malá. Průzkum proběhl formou telefonních dotazů ve Spojených státech, Francii, Německu, Japonsku, Švédsku a Brazílii. Ač by se mohl Microsoft odvolávat ve své vlastním dokumentu určeném pro jeho interní využití na neúplný vzorek, nikde tak nečiní i přesto, že výsledky průzkumu pro něj nejsou zrovna lichotivé.

Znalost a oblíbenost OSS a Linuxu byla vysoká ve všech regionech a cílových skupinách. 81 procent z celého světa je aspoň nějak seznámeno s OSS, 77 procent je aspoň nějak seznámeno s Linuxem. V 78 procentech případů mají ti, co znají OSS, z Open Source dobrý pocit. Oblíbenost Linuxu mezi těmi, co jej znají je dokonce 86 procent.

Celkové náklady na provoz (TCO) vedly jako hlavní argument pro OSS, nicméně argument, že se jedná o alternativu k Microsoftu také nezaostával. Ve Francii dokonce přesvědčivě vedl argument opozice proti Microsoftu. 40 procent se celosvětově domnívají, že hlavním argumentem pro OSS jsou nižší náklady na provoz, 34 % je pro alternativu k MS.

Důležitým zjištěním vlastního průzkumu Microsoftu je, že zprávy, které kritizují OSS, Linux či GPL prostě nefungují a naopak se obrací často proti samotnému Microsoftu. Negativní zprávy vůči nim mají často opačný efekt a naopak pozitivní zprávy o OSS či Linuxu jsou velmi efektivní. K tomuto zjištění nicméně dospěl Microsoft zřejmě již před delší dobou, protože obecně jeho výpady vůči Linuxu a GPL zeslábly.

Propagace Shared Source zaměřená na přínosy tohoto systému přístupu ke zdrojovému kódu je při zaměření na konkrétní skupiny úspěšná. Cíloví partneři dle průzkumu oceňují snadnější vývoj vůči tomuto kódu, jednodušší hledání problémů a schopnost testovat bezpečnost kódu. Prostě ty důvody, které oceňují lidé na Open Source. Přesto je oblíbenost Shared Source menší než Open Source a to i v případě, kdy tazatelé Microsoftu dotazovaným předtím vysvětlili výhody Shared Source.

Výzkum také potvrdil zkušenost obhájců Open Source, že zprávy založené na abstraktních diskuzích o intelektuálním vlastnictví nejsou efektivní. Ať to prostě jde z jednoho či druhého tábora, nemá to významnější vliv na reálnou praxi.

Na druhou stranu také průzkum ukázal citelný rozpor mezi oblíbeností a reálným nasazováním Linuxu. Zatímco Linux se těší vysoké popularitě, reálně jej chce nasadit ve větším měřítku jen 24 procent dotázaných.

Ve stručném shrnutí analýzy Microsoft pro sebe uvádí: Microsoft by se měl vyvarovat přímé kritice OSS a Linuxu a měl by se zaměřit na argumenty ohledně lepších nákladů na údržbu (TCO) a zaměřit se na kladně podané informace o Shared Source, které obsahují jasné na danou cílovou skupinu zaměřené důkazy.

Z dokumentu je vidět, jak Microsoft bere Open Source a Linux vážně a také ukazuje na možné další kroky. Pro obhájce Open Source z něj vyplývají závěry, kam zaměřit své síly (obhajoba nízkého TCO u Linuxu) a současně kde není třeba tak bojovat, protože se to řeší v podstatě samo (boj proti FUD ze strany Microsoftu).

Diskuze (88) Další článek: Jak se bude dále vyvíjet Živě.cz

Témata článku: , , , , , , , , , , ,