Evropa hledá důmyslnou definici softwarových patentů

Evropský parlament pokračuje ve snaze o schválení patentové směrnice, která ovlivní vývoj software v Evropě. Po vynuceném schválení prvního návrhu Evropskou komisí přistupují zákonodárci k hledání správné definice patentů. Obrátili se proto na právníky, kteří se věnují oblasti duševního vlastnictví.

Boj o schválení či neschválení evropské směrnice o patentování počítačově implementovaných vynálezů (směrnice o softwarových patentech) mediálně utichl po schválení jejího prvního návrhu Evropskou komisí dne 7. 3. 2005. Odpůrci této legislativy začali sbírat síly na podporu svých ideálů při projednávání směrnice Evropským parlamentem (EP). Ten se na hlasování o nové evropské právní normě také připravuje.

Nejnovější zprávy hovoří o tom, že se poslanci europarlamentu - při své snaze o vyrovnání s předloženým návrhem směrnice vytvořeným Evropskou komisí - rozhodli požádat o expertizu právníky, kteří se na oblast patentového práva soustředí. Cílem je nalézt právně "důmyslnou definici", která by minimalizovala negativní dopady takové legislativy na malé a střední firmy.

Parlament proti komisi

Poslanci Evropského parlamentu se k návrhu směrnice o softwarových patentech stavějí rezervovaně - na rozdíl od Evropské komise, která svůj návrh nakonec schválila i přes protesty některých zástupců. A to především díky opakovanému předkládání tohoto návrhu ke schválení na různých schůzích (například na jednání o zemědělství a rybolovu), přestože právní výbor Evropského parlamentu velmi důrazně žádal o vrácení celého návrhu ke komplexnímu přepracování. Stejný výbor se nyní snaží o začlenění pozměňovacích návrhů, které by lépe odpovídaly potřebám evropského trhu.

Zástupci právního výboru EP plánují na pondělí schůzku s odborníky na patentové a autorské právo. Cílem jednání má být nalezení definice počítačově aplikovaného vynálezu, která by vylučovala patentování čistě softwarového patentu. Tímto způsobem chce Evropský parlament zamezit nesmyslné možnosti patentování takových věcí, jako je dialogové okno s odpověďmi ano a ne nebo zaškrtávací políčko. Mluvčí europarlamentu k tomu řekl: "Stejná definice může mít pro různé strany různé interpretace, my se snažíme najít vhodnou formulaci, která bude právně důmyslná (legaly clever)."

Jádro pudla

Jádrem sporu o směrnici o patentování počítačově implementovaných vynálezů je problém patentové ochrany software. Na jedné straně stojí odpůrci čistě softwarových patentů a algoritmů, kteří podporují patentovatelnost software ve spojení s hardwarovým řešením, jakým může být například počítačem řízený brzdný systém. Na straně druhé stojí velké softwarové společnosti, které chtějí prostřednictvím patentů chránit i svůj software a jeho části.

Zastánci druhé varianty, tedy patentovatelnosti software, vycházejí z americké legislativy, ve které jsou softwarové patenty běžnou věcí. I přesto, že softwarové patenty vyhovují velkým společnostem, některé z nich, například Microsoft (MS), začaly i přes podporu softwarových patentů v Evropě uvažovat o návrzích změn amerického patentového práva.

Microsoft například navrhuje zvýšení kvality patentů, aby se zabránilo patentování trivialit. Dále přichází s návrhy, které se týkají omezení patentových soudních sporů (v nich MS ztrácí miliardy dolarů), vylepšení koordinace mezinárodního práva a umožnění přístupu k patentům i jednotlivcům a malým firmám.

Přijdete se podívat?

Setkání právního výboru Evropského parlamentu s právníky se koná v pondělí 23. května od 15.15 do 17.00 v budově EP v ulici Rue Wiertz v Bruselu a je otevřené veřejnosti. Kromě míst v zasedací síni připravuje výbor také další místnost s přenosem jednání pro zájemce, kteří se do jednací místnosti nevejdou. Další kroky týkající se směrnice o patentovatelnosti počítačově implementovaných vynálezů podnikne právní výbor Evropského parlamentu na svém pravidelném zasedání 6. nebo 20. června, kde bude hlasovat o dodatcích k návrhu Evropské komise.

Diskuze (32) Další článek: Microsoft čelí žalobě kvůli Excelu a Accessu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,