V českých počítačích je 39 procent kradeného softwaru

V českých počítačích je již druhým rokem nelegálně nainstalováno 39 procent softwaru. „Česko se sice opakovaně řadí mezi 30 zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství, ale ztráty tuzemského softwarového odvětví přitom představují 2,9 miliardy korun, což je o 253 milionů korun více než v předchozím roce,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA. V Evropské unii představuje průměrná míra pirátství 35 procent, což je o jeden procentní bod méně oproti předchozímu roku. Celosvětová míra pirátství naopak vzrostla o tři procentní body a dosahuje 38 procent.

piratgraf.png bsa2.png bsa3.png
Vývoj míry pirátství v Česku a na Slovensku, státech EU a země s nejnižší a nejvyšší mírou softwarového pirátství

Tyto a další závěry vyplývají z analýzy BSA-IDC o softwarovém pirátství ve světě pokrývající období let 2006–2007. Studii dnes zveřejnila protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance), která zastupuje softwarové společnosti v boji proti porušování autorských práv k softwaru. Nezávislého průzkumu se účastnilo 108 zemí a vypracovala jej analytická společnost IDC, která se celosvětově specializuje na průzkum trhu a vypracování prognóz v oblasti informačních technologií.

V Česku se krade software méně než ve Francii či Itálii

Za posledních čtrnáct let se podařilo v Česku snížit míru pirátství o 27 procentních bodů. Při srovnání tuzemské míry pirátství s dalšími šestadvaceti členskými státy EU se Česko umístilo na dobrém 11. místě, nicméně stále značně převyšuje evropský průměr. „V závěsu za Českem jsou veškeré státy východního bloku, ale i některé západoevropské a jihoevropské státy EU, například Francie (42 %), Itálie (49 %) a Španělsko (43 %). Sousední Slovensko se s 45 procenty umístilo na 16. příčce,“ uvedl Jan Hlaváč.

Nejméně se nelegální software v rámci Evropy užívá v Lucembursku (21 %) či již tradičně v sousedním Rakousku a skandinávských státech (25 %). Nejhorší situace je v Rumunsku a Bulharsku (68 %) a ze sousedních států v Polsku, kde se již druhým rokem nelegálně užívá 57 procent softwaru.

Nejvíce se nelegálně šíří operační systém Windows a populární kancelářské softwarové balíky, grafické programy, antiviry a počítačové hry. Mezi nejpoškozovanější výrobce softwaru patří firmy Microsoft, Adobe, Autodesk, Corel a Symantec.

Zdroj: tisková zpráva

Diskuze (36) Další článek: Thunderbird „Shredder“ 3.0: první alpha verze nového pošťáka

Témata článku: , , , , , , , ,