WorldWide Telescope: Vyzkoušejte si planetárium od Microsoftu

Microsoft včera uvolnil první veřejnou betaverzi svého virtuálního planetária WorldWide Telescope, které by mělo do budoucna konkurovat především Google Sky. Oproti této noční obloze však planetárium od Microsoftu nabízí některé pokročilejší funkce včetně výukových kurzů, podpory elektronicky řízených hvězdářských dalekohledů, které Telescope umí navigovat na určitou pozici a širokou škálu podkladových vrstev. Aktuální obraz oblohy si tak můžete zobrazit třeba i v oboru rentgenového záření. Nakonec nechybí ani vybrané kolekce, které vám usnadní navigaci po nebeské klenbě.

wwt1.jpg wwt2.jpg
Základní pohled po spuštění a náhled na fotografii o vysokém rozlišení

Kolekce planet tak třeba obsahuje všechny velké tělesa sluneční soustavy, které si můžete přiblížit a dohledat k nim příslušné informace. Jako znalostní báze zatím slouží anglická verze Wikipedie v integrovaném prohlížeči.

Zajímavou funkcí jsou krátké videokurzy, které vás společně s hlasovým výkladem budou interaktivně přesouvat po noční obloze podle aktuálního tématu.

wwt3.jpg wwt4.jpg
/Měsíc a Slunce v kolekci planet a těles sluneční soustavy

Virtuální planetárium používá výkonný 3D vykreslovací engine Visual Experience Engine™ a technologii PhotoSynth, díky kterým dokáže modelovat noční oblohu z HD fotografií z nejrůznějších observatoří na celém světě včetně Hubblova teleskopu.

Microsoft WorldWide Telescope je zatím ve stádiu testování, po instalaci tedy očekávejte poměrně vysoké systémové nároky, planetárium jsme ale bez problému spustili i na starším notebooku ThinkPad T42. Slabinou je ale především velmi pomalé stahování dat z internetu, na vykreslení plného rozlišení si tak místy musíte počkat i několik minut.

ws1.png ws2.png ws3.png ws44.png
Videokurz, vyhledávání hvězd, Polárka

ws5878.png ws58789.png ws566.png
Brouzdání vesmírem, kolekcí planet a zatím v menším detailu i na povrchu Země

K chodu budete potřebovat DirectX 9.0c a přinejmenším Microsoft NET Framework verze 2.0. I když planetárium spustíte i na relativně starém počítači, Microsoft doporučuje Intel Core 2 Duo o taktu 2 GHz, 2 GB RAM, výkonnější grafickou kartu a pro vyrovnávací paměť až 10 GB volného místa na pevném disku.

Webové stránky WorldWide Telescope
Přímý odkaz na stažení první veřejné betaverze

Diskuze (8) Další článek: AMD uvede dvanáctijádrový procesor v roce 2010

Témata článku: , , , , , , , , , ,