ATI přiznává, že CrossFire je jediná cesta

Když jsme psali o dvouprocesorovém Radeonu HD 2600 XT X2, nenapadlo nás, co se dozvíme o pár týdnů později.

Mezi prezentacemi a přednáškami na AMD BenchFest ve Varšavě jsme měli příležitost krátce pohovořit s Richardem Huddym, který má na starosti komunikaci s vývojáři her na celosvětové úrovni. Jeho znalosti a povědomí o technologiích jsou i navzdory jeho zdánlivě netechnické pozici nemalé. Při neformálním rozhovoru o výkonu multi GPU (grafický procesor) řešeních se čtyřmi kartami, u kterých se očekává až trojnásobek výkonu jediné karty, nám prozradil zajímavé informace o směrování vývoje nejvýkonnějších grafických řešení.

richard_huddy.jpg 

Zaměřujete se nyní na multi GPU režim, CrossFire?

Richard Huddy: Opravdu hodně se snažíme o vylepšení multi GPU režimu (CrossFire a v budoucnu CrossFire X), protože nás při snaze o vytvoření velkých monolitických grafických čipů omezují určité fyzikální zákony. Není to do budoucnosti udržitelné, a proto se musíme od této strategie odpoutat.

Při očekávaném uvedení Radeon HD 3870 X2 (karta s dvěma GPU) začátkem příštího roku se proto budete snažit dosáhnout vysoké připravenosti ovladačů pro využití CrossFire režimu. Je tomu tak?

Richard Huddy: Na vydání prvních ovladačů pro CrossFire X v lednu musíme být velmi dobře připraveni. Nyní na těchto ovladačích opravdu velmi intenzivně pracujeme, protože multi GPU skutečně nemůžeme uniknout. I když bychom možná rádi pracovali s velmi velkými GPU a chlubili se obrovským počtem tranzistorů, jednoduše to není cesta do budoucnosti – musíme se zaměřit na CrossFire. Ovladače ještě nejsou dokončeny, ale při uvedení nového high-endu již budeme připraveni.

ati_radeon_r680.jpg 
Zdroj: Legit Reviews, další obrázky najdete i na serveru Fudzilla (1, 2)

Byly zvýšeny i počty vývojářů pro ovladače?

Richard Huddy: Ano, navíc jsme zvýšili i rozpočet a tedy i počet lidí pro CrossFire. Je to logické. Když Nvidia uvedla SLI, bylo to marketingové rozhodnutí, ale dnes již jednoduše musíme – není úniku.

Na zmíněné akci ve Varšavě bylo k vidění zapojení čtyř Radeonů HD 3870, které však nebylo určeno k testování a proto nemáme žádné oficiální výsledky.


DSC01911.jpg DSC01912.jpg DSC01913.jpg DSC01914.jpg 

DSC01811.jpg DSC01812.jpg DSC01908.jpg

Není to tak dlouho, co jsme se pozastavovali nad tím, že se o dvouprocesorových kartách začíná opět mluvit. Bylo to v souvislosti s uvedením dvoučipových řešení, pro které se vžilo označení Gemini, se dvojicí Radeonů RV630 – tedy duálním Radeonem HD 2600 XT X2. Jak toto řešení dopadne už po uvedení Radeonů HD 3850 a 3870 asi tušíte. Dnes už se ale nabízí otázka, jestli to ATI s Radeonem HD 2600 XT X2 myslela opravdu vážně a od většího prosazování upustila, když zjistila, že se nové Radeony s RV670 podaří vydat dřív, nebo mělo jít jen o další trénink na plánované ostré uvedení nejvýkonnějších karet se dvěma procesory RV680.

Při pohledu na architekturu současných GPU se ani není co divit, že výrobci pokukují po jiném principu – již nyní jsou grafické procesory masivně paralelizované a další zvyšování výkonu přidáváním tranzistorů (a tedy i výpočetních jednotek) není natolik rychlé, aby přinášelo zajímavý nárůst výkonu. Lze proto předpokládat, že zatímco donedávna byl CrossFire více marketing nežli nutnost, v nejbližší budoucnosti dojde k výraznému vylepšení podpory her v ovladačích. V opačném případě by nadcházející karty s dvojicí GPU nebyly konkurenceschopné.

Dnes uvedené čipové sady 790X a 790FX budou pro CrossFire zřejmě ideální volbou díky obrovskému počtu PCIe linek (až 42). Komunikace totiž probíhá hlavně přes PCI Express, proto se k efektivnímu použití CrossFire nehodí například desky Intel P965 a ani aktuální P35, protože mají pouze 20 PCIe linek, které navíc většinou dělí na 16 + 4.

Celá nová platforma pod označením Spider zahrnuje čipové sady 7xx, grafické karty HD 38x0 a čtyřjádrové procesory Phenom. Na novinky a vlastnosti této elegantní kombinace se podíváme v zítřejším článku.

Diskuze (25) Další článek: Jak vydělávají investice do IT

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,