Cesta do pravěku: Jak se žilo s ACDSee před deseti lety

Znáte legendární prohlížeč fotografií ACDSee? Zavzpomínejte, jak se vyvíjel od roku 1996 po současnost.
Kapitoly článku

I když se každým rokem objevují desítky a stovky nových programů, některé tu s námi jsou i více než deset let. Používáte je denně, žasnete nad zcela novými funkcemi a neunikne vám poslední aktualizační balíček. Jak ale ten stejný software vypadal v devadesátých letech? Pojďte s námi na virtuální procházku do minulého tisíciletí. V první části se poohlédneme za historií jednoho legendárního prohlížeče fotografií.

Pokud jste pracovali na počítači v druhé polovině devadesátých let, určitě velmi dobře znáte obrázkový prohlížeč ACDSee. Ačkoliv dnes musí bojovat s desítkami jiných prohlížečů, byl to právě tento program, který dal světu uživatelské rozhraní s miniaturami, jež lze dnes bez nadsázky považovat za standard.

Tip: Všechny historické verze ACDSee si můžete stáhnout na serveru OldVersion.com.

ACDSee '95 1.0 (1996)

Verze ACDSee '95 1.0 však měla k určování standardu daleko. Jednoduchý seznam souborů ve vybraném adresáři sice šlo omezit pouze na podporované obrázky, podpora miniatur však byla stále v nedohlednu. Na druhou stranu se jednalo o velmi rychlý a z dnešního pohledu nenáročný prohlížeč, který můžete díky podpoře formátů BMP, JPEG, PNG, TIF, PCD, PCX a TGA použít i v současné době – po více než deseti letech.

acdsee01.jpg  acdsee01b.jpg
ACDSee '95 1.0: Seznam souborů a prohlížeč

ACDSee 32 2.0 (1997)

Další verze byly už souhrnně označované jako ACDSee 32. Verze 2.0 z dubna 1997 přináší podporu formátu WMF, GIF animací a tehdejších verzí fotografického editoru Adobe Photoshop. Konečně přibyla také možnost zobrazení miniatur obrázků. Před jedenácti lety tak ACDSee díky velmi rychlému JPEG dekodéru a oknu, které bylo rozděleno na strom složek, přehled miniatur a náhled vybraného obrázku, pomalu dobývá svět.

acdsee02a.jpg
Prohlížeč ACDSee32 2.0 už podporoval miniatury

ACDSee 3.1 (2000)

Třetí řada už se prakticky nelišila od dnešních bezplatných prohlížečů obrázků. ACDSee 3.1 z roku 2000 rozumí více než třicítce grafických formátů, poradí si částečně s EXIF informací a fotografie můžete omezeně upravovat v integrovaném editoru. Pomocí nejrůznějších doplňků lze také snadno vytvářet webová alba, odeslat obrázek elektronickou poštou atd.

acdsee03.jpg
Standard prohlížení fotografií: Strom adresářů, miniatury a náhled

Čtvrtá řada byla přelomová. Z prohlížeče obrázků se stává komplexnější organizér fotografií, který přichází o základní výhodu, vysokou rychlost.

ACDSee 4.0 (2001)

Rok po uvedení ACDSee 3.1 vychází ACDSee 4.0 a z obrázkového prohlížeče se stává komplexní řešení, které si poradí s katalogizací fotografií do alb, vyhledáváním a sdílením fotografií přes internet. ACDSee však už ani zdaleka není sám. Konkurence sílí a mnozí před stovkami nových funkcí dávají přednost starším verzím. Vzniká tak třeba projekt výkonného, ale nenáročného prohlížeče XnView, který se podobá třetí řadě ACDSee. Nové funkce si žádají vyšší výkon - na pevném disku zabírá verze z roku 2001 už 30 MB.

acdsee04.jpg
Organizátor a prohlížeč čtvrté řady

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,