Nvidia Hybrid SLI: Jako byste zhasli žárovku

Zbůhdarma běžící výkonné grafické karty nás každý rok stojí stovky korun. A zbytečně snižují výdrž notebooků.
Kapitoly článku

Hybrid SLI je souhrnný název pro několik technologií, které hodlá Nvidih uvést na trh v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku. Dvě stěžejní, GeForce Boost a HybridPower představila Nvidia novinářům blíže už na CES v Las Vegas. Mluví se i o tom, že Nvidia pracuje na dalších (blíže nespecifikovaných) technologiích, které se později v Hybrid SLI mohou objevit.

Pro nás bude z obou jmenovaných zajímavější především HybridPower. Díky ní je možné přepínat za chodu počítače operačního systému (zatím jen Windows Vista) mezi úsporným grafickým adaptérem integrovaným v čipové sadě a výkonnější diskrétní grafickou kartou.

Druhá technologie – GeForce Boost je obdoba klasického SLI, tedy propojení dvou karet. Funguje ale mezi integrovanou grafikou a samostatnou grafickou kartou.

Technologii podobnou GeForce Boost plánuje i AMD na základních deskách s čipsetem AMD 780G – a tady v tom bude nejspíš trochu zmatek, protože AMD říká obdobě Nvidia vzájemné výpomoci integrované a diskrétní grafické kartě Hybrid Crossfire, a obdobě HybridPower říká AMD PowerXpress.

Výkonná grafická karta vždycky znamenala a znamená zbytečně vysokou spotřebu i v případě, že běží naprázdno – tedy není naplno vytížená. I když se na opačné straně pole – při plném zatížení grafické karty, s každou generací poměr výkon/watt zlepšuje, v nezatíženém stavu je to bída a utrpení. Vysoká spotřeba výkonných karet v klidovém režimu už odradila nejednoho svátečního hráče od nákupu našlapané grafické karty.

Jako byste zhasli žárovku v počítači

Malým zázrakem jsou v tomto ohledu nové Radeony HD 3850 a 3870, které mají v nezatíženém stavu spotřebu srovnatelnou s nejslabšími a nejúspornějšími samostatnými grafickými kartami. Přesto se ale i jejich spotřeba bez zátěže pohybuje kolem třiceti, čtyřiceti wattů – a to nejde zrovna o nejvýkonnější grafické karty. Vedle toho může mít běžná sestava s integrovanou grafikou a dvoujádrovým Athlonem X2 v nezatíženém stavu spotřebu kolem 60 W. U PC osazeného úsporným Radeonem HD 3850 se tak může spotřeba „poflakující se“ grafické karty podílet na celkové spotřebě více než jednou třetinou. Při šesti hodinách běžného provozu denně sedm dní v týdnu to na jediném trochu nadprůměrně výkonném počítači znamená ročně zbytečně spálených 65 kWh.

Výkonnější GeForce 8800 GT je v tomto ohledu o nějakých patnáct wattů horší. A tím už bez debat dostaneme obdobu přinejmenším čtyřicetiwattové žárovky, která se „rozsvítí“ s každým spuštěním počítače – symbol žárovky s vypínačem, který Nvidia zvolila, tedy není nikterak nadnesený.

A představte si dvě GeForce 8800 GT ve SLI – s každými deseti, dvanácti hodinami kancelářské práce na takové sestavě je „v trapu“ zbytečně jedna kWh. Jak na tom bude se spotřebou plánovaná GeForce 9800 GX2, která má mít dva čipy G92, je zatím ve hvězdách. Snímky spotřeby dvou výkonných karet ve SLI budeme brát raději jako nepovedenou mystifikaci marketingovým oddělením, neb Nvidia doposud neuvedla grafické karty, které by si vyžádaly pro SLI 600 W, a snad se k tomu ani nechystá.

11.jpg 10.jpg

Vysvobozením má být právě technologie HybridPower, která dovolí v případě, že jsou splněné všechny potřebné podmínky, přepnout na integrovanou grafickou kartu s výrazně nižší spotřebou a samostatnou grafickou kartu či karty úplně vypnout.

Vyšší spotřebu většinou provází i vyšší hluk – i když jsou chladiče GeForce 8800 GT či HD 3850 v nezatíženém stavu ve srovnání s tím, nač jsme byli doposud zvyklí, téměř neslyšné, pořád se otáčí a vydávají nějaký hluk, ventilátory se navíc časem opotřebovávají a hlučnost roste. Alternativou je pasivní chlazení – jenže to u výkonných čipů zase vyžaduje větší průvan ve skříni a tím pádem opět větší hluk. Grafická karta „odstavená“ pomocí HybridPower ale vypíná téměř vše, včetně ventilátoru na chladiči.

12.jpg

Budoucnost Nvidie: Integrovaná grafika v každém čipsetu

Co je k Hybrid SLI zapotřebí? Předně je to základní deska s čipovou sadou společnosti Nvida, která Hybrid SLI podporuje. Mělo by jít o všechny sady nForce sedmé řady pro AMD – 780a, 750a a 730a (GeForce 730a má ale podle prezentace podporovat jen GeForce Boost). Ty by se měly na trhu objevit už v prvním čtvrtletí letošního roku. Čipové sady pro Intel s podporou Hybrid SLI se mají objevit až ve druhé čtvrtině letošního roku. Již uvedené čipsety nForce 750i a 780i do tohoto schématu nezapadají – mimo jiné i proto, že integrovanou grafiku postrádají. Podle slibů Nvidie bychom neměli přítomnost grafického adaptéru v čipové sadě na ceně vůbec poznat. Není důvod obávat se, že by tomu mělo být jinak – vždyť desky s integrovanou grafikou patří většinou k tomu nejlevnějšímu, co se dá pořídit, a přítomnost integrované grafiky není na ceně znát.

Od integrovaných grafických adaptérů nelze očekávat velký výkon – jejich úlohou je především to, aby dokázaly akcelerovat nenáročné aplikace – třeba rozhraní Vista Aero či Google Maps, aniž by byly drahé a měly velkou spotřebu.

14.jpg

A jak to v praxi má fungovat?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,