Macbook Air: nejtenčí notebook na světě

Na dnešní úvodní přednášce prvního MacWorldu v tomto roce uvedl Steve Jobs nový notebook ze série MacBook. Dle očekávání jde o notebook z kategorie nejmenších, v tomto případě je nepropagovanější vlastností tloušťka. Tu Apple uvádí v rozmezí 4 až 19 mm, kterou však z podivných důvodů měří přímo od okraje – při měření „od stolu“ odhadujeme tloušťku na 10-12 mm v nejtenčím místě. S hmotností 1,36 kg se rovněž nenechá zahanbit ostatním mini notebooky, u rozměrů je však situace trochu jiná.

design_gal05_20080115.jpgdesign_gal06_20080115.jpg

mbair_3q.jpgmbair_side.jpg

MacBook Air má totiž 13,3" displej, ke kterému je navíc nutno přičíst poměrně velké okraje. Celková plocha tak zabírá 325 × 227 mm, což již přesahuje obligátní „á čtyčku“. Větší rozměry však mají i výhody, do těla se vtěsnala klávesnice plné velikosti (shodná jako u současného MacBooku s přidaným podsvícením) a displej s rozlišením 1 280 × 800 bodů bude pro mnohé zřejmě pohodlnější než jeho 10" až 12" konkurence se stejným rozlišením.

design_gal07_20080115.jpgdesign_gal11_20080115.jpg

Větší rozměry se však neprojevily na tradičně významném omezení počtu vstupů a výstupů. Air obsahuje pouze jediný USB 2.0 a audio konektor spolu s tzv. Micro-DVI port, do kterého lze připojit dodané redukce na DVI nebo D-Sub výstup pro externí monitor. Běžnou drátovou síť připojíte pouze s externí USB síťovkou, o spojení se světem se však postará „Draft-n“ Wi-Fi modul.

napajanie.jpgporty.jpg
Napájecí adaptér s výkonem 45W se připojuje pomocí konektoru typu Mag-safe • Všechny tři konektory lze zaklopit do zpět do těla notebooku
touchpad.jpg
K specialitkám patří i tzv. trackpad s technologií multi-touch použitou prvně u iPhone

K dalším důležitým parametrům patří samozřejmě použitý procesor, kterým je v základu 1,6GHz Core 2 Duo vyrobený 45nm technologií. Vzhledem k brutální miniaturizaci nepřekvapuje ani integrovaná operační paměť s nerozšířitelnou kapacitou 2 GB. Pro ukládání dat slouží 1,8" pevný disk s kapacitou 80 GB, který v neblahém slova smyslu zaručuje línější práci s daty. Většinu objemu spodní části notebooku zabírá Li-Pol baterie s kapacitou 37 Wh, která by dle udávaných specifikací měla udržet Air až pět hodin v provozu mimo dosah elektrické sítě.

f1200420974.jpg
Použití Li-Pol baterie bylo nutné kvůli tvaru dostupného prostoru - běžné Li-Ion články jsou tlusté. Nevýhodou bude kratší životnost a problematická výměna.
zdroj obrázku: Macrumorslive.com
f1200421024.jpg
Celá základní deska má velmi malé rozměry, které jsou u strojů tohoto typu obvyklé.
zdroj
obrázku: Macrumorslive.com

Utopistické sny zaslepenějších fanoušků jablečných počítačů často zahrnovaly nevídané kombinace parametrů, v kterých se nejvíce vyjímala výdrž až 10 hodin, SSD disk, LED podsvícení displeje a hlavně cena kolem 1 500 dolarů. Výsledkem je nakonec zajímavý produkt s cenovkou 1 699 EUR bez daně v základu, který vydrží na baterie polovinu a má běžný 1,8" disk. Za rychlost SSD a 200 MHz taktu procesoru navíc si přitom poměrně brutálně připlatíte – vyšší konfigurace stojí 2 868 EUR bez daně.

Diskuze (136) Další článek: Tučňák na klíčence: vyzkoušejte Linux z flash disku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,