Revoluční myšlenka v internetovém vyhledávání

Je na čase, aby se Google začal strachovat o svoje dominantní postavení na poli internetového vyhledávání? Možná ano...

Hlavní zástupci Wikipedie oficiálně představili záměr spustit svůj vlastní internetový vyhledávač. Ten se má od těch současných dost razantně lišit.

Komunita má přednost

Hlavní výhodou internetové encyklopedie Wikipedia, tedy alespoň pro některé uživatele, je její otevřenost. Dala by se považovat za takové „GNU a open-source“ ve světě internetu. Web 2.0 projekt totiž nabízí uživatelům možnost aktivně tvořit obsah, který pak pouze překontrolují povolaní správci. Samozřejmě není třeba připomínat, že takový systém přináší nejen spoustu dobrých věcí, ale někdy i naráží na škodlivé uživatele. V encyklopedii se pak mohou objevit ne zrovna plnohodnotné a věrohodné informace.

Wikia Search, jak má být nový vyhledávač pojmenován, nabídne velice podobný koncept, jaký nyní nabízi Wikipedia. Ten mu buď zajistí slávu, moc a peníze, nebo ho naopak odrovná. Troufám si tvrdit, že nebude nic mezi tím.

Podle tvůrců nového vyhledávače bude mít Wikia Search zcela otevřený zdrojový kód, který zajišťuje řazení a filtrování nalezených výsledků. Má tak být dosaženo jakéhosi „zprůhlednění“ a zlepšení vyhledávání s tím, že se na tvorbě budou moci podílet dobrovolníci z celého světa. Na jaké problémy tento, do jisté míry utopický, systém může narazit, jistě není potřeba zdůrazňovat.

Střelba naslepo

Okolo spuštění nového vyhledávacího systému se okamžitě vyrojilo mnoho bouřlivých diskuzí, které dělí uživatele na dva tábory. Jedni se k nové myšlence jednoznačně hlásí, druzí v ní vidí pouze to špatné a zastávají se současných vyhledávacích technologií a robotů. Hlavním argumentem druhého tábora je především věrohodnost a „spravedlivost“, která má být ze strany počítačem řízených systémů na mnohem lepší úrovni.

Další otázkou je, do jaké míry bude možné odolávat vůči spamu a dalším neduhům dnešního internetu. Stejně tak není jisté, do jaké míry bude dobrovolnická komunita stojící za tvorbou kódu schopná a „tak nějak užitečná“. Tak jako tak, určitě bude nějakou dobu trvat, než se projekt zcela postaví na nohy. Stejně tomu bylo i v případě Wikipedie. Oba projekty jsou totiž plně zavislé na dobrovolnících a lidech aktivně tvořících obsah.

Google versus Wiki?

Jak se zdá, v budoucnu nás čeká velice zajímavý souboj dvou internetových velikánů nabízejících stejné služby, avšak zcela odlišnou cestou. Wikipedie totiž tímto krokem začala „fušovat do řemesla“ Googlu, ten naopak asi před měsícem přišel s tím, že nabídne uživatelům vlastní internetovou encyklopedii s názvem Knol. Obsah Knolu nebude v rukou komunity, ale v rukou určeného a pro Google důvěryhodného týmu.

Ať už „souboj“ dopadne jakkoliv, Wikia se bude muset hodně snažit, aby Google dohnala. Tomu totiž aktuálně patří cca šedesát procent trhu v oblasti internetového vyhledávání. Pro srovnání  Yahoo! má procent přibližně patnáct.

Spuštění Wikia Search je naplánováno na dnešek a v případě, že se tak opravdu stane, vás budeme hned informovat.

Aktualizace
Autoři nakonec dostáli svým slibům a spustili první alfa verzi vyhledávání. Vyzkoušet si jí můžete na adrese alpha.search.wikia.com.

Zdroj: Wikipedia, WashingtonPost

Diskuze (15) Další článek: Začíná CES, čekejte hromadu novinek

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,