Chystá se nový Winamp 5.5: Co bude jinak?

Již delší dobu probíhá veřejný betatest nové verze oblibeného přehrávače Winamp. Co se chystá pro Winamp 5.5?
Kapitoly článku

Winamp je legendou. Je jen málo programů ve světě Windows, které by se byť jen u části uživatelů staly synonymem pro svou funkci. Je jen málo programů, které zná snad každý, kdo před počítačem dané platformy kdy seděl. A odmyslíme-li si integrované součásti operačního systému, můžeme Winamp směle zařadit do první pětky nejpoužívanějších programů vůbec. Nebo možná do první desítky.

Winamp (a později jeho také protějšek Shoutcast) byl rozhodně tím programem, který spustil pozdější a dodnes neskončenou MP3 mánii. Ne, že by to případně nedokázal nějaký jiný program, ale Winamp byl prostě první jednoduše použitelný a tudíž dostupný přehrávač.

Praotec dnešního komplexního nástroje pro správu kolekce hudby se na světě objevil již dubnu 1997. Tehdejší WinAMP 0.20a nebyl ničím jiným, než jednoduchým okýnkem s jednoduchým menu. Umožňoval pouze základní operace s přehrávaným obsahem. WinAMP tehdy naprogramoval Chorvat Tomislav Uzelac, od nějž použití jádra přehrávače licencoval legendární Justin Frankel, zakladatel Nullsoftu.

next_null3_nov23,0[1].jpg
Jádro Nullsoftu: Justin Frankel je druhý zprava. (zdroj: smh.com.au)

Další milník ve vývoji přišel ještě v červnu 1997. Tehdy (ve verzi 1.006) získal Winamp (již malými) svou notoricky známou podobu černého okna s LCD fontem, stříbrnými tlačítky a barvami hrajícím ovladačem hlasitosti. Společnost Nullsoft vznikla v lednu 1998 a krátce na to se z Winampu stal desetidolarový shareware. Verze 1.90 z konce března 1998 uměla přehrávat soubory MOD a MP3 a poprvé obsahovala soubor Demo.mp3 s populární hláškou „Winamp, it really whips the llama's ass“. Uzelac poté zaslal Nullsoftu žádost o zastavení porušování jeho práv v souvislosti s nezákonným užitím AMP enginu. Nullsoft se však bránil tvrzením, že AMP již nepoužívá.

regiwinamp[1].jpg
Historie vývoje Winampu od 0.20 až po 1.006 (zdroj: smv.verse.hu)

V druhé polovině roku 1998 se objevil Winamp druhé verze. V březnu 1999 žalovala Uzelacova firma PlayMedia Nullsoft u federálního soudu. Došlo k mimosoudnímu vyrovnání, jehož podmínky nejsou známy, nicméně Winamp krátce na to vyměnil dekodér MP3 formátu za standardní od společnosti Fraunhofer. V červnu 1999 koupila Nullsoft společnost AOL. Za jejích sto milionů dolarů se Frankel coby zaměstnanec odvděčil vytvořením softwaru a P2P sítě Gnutella. V polovině roku 2000 bylo překročeno 25 milionů registrovaných uživatelů.

Winamp2[1].png
Winamp 2 ve své typické podobě
PioneerWood2-10_big[1].jpg
A se svou velkou novinkou - skinovatelným ekvalizérem, playlistem a miniprohlížečem

Temnou skvrnou na výtečném rodokmenu je Winampu nepříliš podařená třetí verze. Šlo o přehrávač napsaný kompletně od základů. Vyšel 9. srpna 2002. Winamp3 byl odmítnut pro nestabilitu a na tehdejší dobu obrovskou hardwarovou náročnost. Mnozí uživatelé se vraceli k druhé generaci, což vedlo Nullsoft k jejímu dalšímu vývoji.

winamp3[1].jpg
Hezký, ale, jak už to tak bývá, náročný: Winamp3

Na konci roku 2003 se obě vývojové větve (přesněji řečeno kód Winampu 2 a některé vlastnosti Winampu 3) spojily do Winampu 5. V něm se programátoři vydali na cestu tvorby nejen přehrávače ale komplexního správce multimédií, o čemž svědčí i neustálé bobtnání instalačního balíku.

Desáté výročí svého vzniku oslaví Winamp verzí 5.5, jejíž dokončení je plánováno na tento měsíc. Mezi novinkami se objevuje zejména sjednocené rozhraní přehrávače a knihovny médií či podpora obrázků alb (album artu). O novinkách výroční verze Winampu čtěte na další straně článku.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,