Bude Writely budoucí online kancelář Googlu?

Minulý týden Google ulovil další malou internetovou firmičku. Akvizicí společnosti Upstartle ze Silicon Valley získal Google vývojářský tým a projekt s názvem Writely, což je webový textový editor. Tato poslední akvizice opět potvrzuje zájem Googlu o webové projekty typu "Web 2.0". Toto módní označení se obvykle používá pro webové aplikace s takovou mírou interaktivity, že připomínají vzhledem i ovládáním "klasické" aplikace.

Související odkazy

Slovník
beta
cookies
JavaScript
online
utilita

Textový editor online

Co vlastně přesně dělá Writely? Zatím je stále ve fázi betatestování a podle slov jedné z vývojářek, Jen Mazzon, má stále daleko k dokonalosti. Je kladen velký důraz na uživatelské prostředí a dokud nebude systém převeden plně pod správu Googlu, nejsou přijímány další registrace. Proto si také službu nemůžete právě teď otestovat, nicméně se lze přihlásit do seznamu zájemců a jakmile bude možnost registrace, budete upozorněni.

Samotné funkce tohoto editoru jsou poměrně slušné. Nabízí jednak možnost spolupráce na vytvářeném dokumentu. Kohokoliv můžete "pozvat" k vytváření dokumentu a ten potom publikovat. Editor je schopen načíst dokumenty formátu Microsoft Word i OpenOffice, umí i RTF či HTML a pochopitelně i "holý" text. Dokument lze samozřejmě vytvořit i od nuly. Editor dále slibuje správu verzí dokumentu, takže se můžete vrátit v historii k libovolné verzi dokumentu. V neposlední řadě by také měl umět odeslat text na váš blog a soubor si pochopitelně můžete ve výše zmiňovaných formátech uložit i na váš disk.

Editor vyžaduje pro své fungování zapnutý JavaScript a cookies a zajímavé jsou rovněž nároky na prohlížeč. Přímo na stránkách projektu se uvádí, že Writely funguje v IE 5.5+ (Windows verze), dále v Mozille 1.4+ a Firefoxu 1.0.6+ (obojí ve verzích pro Windows a Mac). Zatím však nejsou oficiálně podporovány prohlížeče Opera ani Safari a pravděpodobně tak v těchto prohlížečích nebude Writely fungovat korektně a nebo vůbec. Autoři slibují, že na Operu ani Safari nezapomínají, ale překvapivě prý tyto prohlížeče nepodporují některé důležité vlastnosti, bez kterých je pak obtížné udělat kvalitní textový webový editor. Zajímavé.

Během betaverze je zatím tento editor zdarma. Po uvedení finální verze se pak předpokládá, že základní verze bude zdarma i nadále, ale za některé "prémiové" služby se pak bude platit. Otázkou pak zůstává, jakou politiku nyní zvolí Google, jehož služby jsou vesměs zdarma a obvykle i služby, které byly původně za peníze a dostaly se pod správu Googlu, pak zdarma být začaly (např. Google Analytics). Podrobnější recenzi tohoto editoru jste si mohli přečíst v samostatném článku zde na Živě.

Malé firmy jako zlatý důl

Podle analytiků je krok, který Google udělal v tomto případě (i mnoha jiných), klasickou ukázkou toho, jak velké firmy již nejsou těmi, kdo přináší inovace a nové nápady, ale právě malé firmičky odvádí tuto těžkou práci. V malé firmě je také často snazší přijít s dobrým nápadem a prosadit jej, případně může být postup i opačný - dostanete dobrý nápad a založíte si firmu. I když speciálně Google je považován za firmu, kde je pro dobré nápady živná půda, přeci jen pokud firma dosáhne jisté velikosti, může to být již obtížnější.

Tato akvizice rovněž znovu rozpoutala diskuse o tom, jaké bude budoucí zaměření Google a co nového chystá. Vedou se zejména spekulace o tom, že podobná služba jako je online webový textový editor by pak mohla být vhodným doplňkem další služby, o které se poslední dobou vedou "drby" - GDrive. Ta má zase nabídnout neomezený diskový prostor na serverech Googlu pro uložení vašich dokumentů (tentokrát to má být oficiální služba Googlu, žádná "podvodná" utilitka pro připojení účtu Gmail jako dalšího disku). Cesta ke skutečné mobilní kanceláři by pak byla otevřená, aplikace i dokumenty byste měli dostupné opravdu odkudkoliv. Google však dosud oficiálně neoznámil, co přesně hodlá s Writely udělat.

Právě v online službách opět po čase spatřují odborníci velký potenciál a moderní výrazy jako Web 2.0 a AJAX mají být synonymem zcela nového byznysu. Něco podobného už tady bylo, prakticky od počátku webu se hovoří o tom, že se na tuto platformu přesune veškerá kancelář. Nyní však těmto tendencím nahrává vysokorychlostní připojení k Internetu, které se pomalu ale jistě (a dokonce snad už i u nás) začíná stávat standardem. Provozování komplikovanějších online aplikací a sdílení nejen běžných dokumentů, ale i audiovizuálních dat, tak již není tak složité a nedostupné jako dřív.

Vytvořit kvalitní "Web 2.0" aplikaci může i relativně malá firma a nebo i jen skupina dobrých vývojářů či dokonce jednotlivec. Kromě znalostí (a nápadu) totiž celkem nic nepotřebujete a tak rychle vzniká řada malých společností. Jakmile jsou úspěšně, jen málokdy uniknou pozornosti firem jako je například Google. A na čem je vlastně postaven obchodní model podobných firem? Obvykle je služba placena buď z reklamy a nebo formou předplatného.

Další bublina?

Zda mají online služby podobného charakteru budoucnost a zda jednou budeme opravdu platit hostování aplikací i dokumentů, to se teprve uvidí. Skeptici už předpovídají další internetovou bublinu, tentokrát 2.0. Firmy už snad ale znovu stejné chyby nezopakují a velké plány v online službách má i Microsoft s celou svou "platformou" Live. Uvidíme jaký bude vývoj. Nakonec možná podobně jako dnešní "freemaily" vznikne řada "freeoffice" serverů, které budou živeny reklamou.

Zdroje: Google Blog, Writely, ZDNet

Diskuze (60) Další článek: Mezi Evropskou komisí a Microsoftem to opět skřípe

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,