Umělá inteligence | ČVUT

Technika DeFMO s kořeny na ČVUT odhalila, že nad Utahem neletělo UFO, ale raroh velký

A máme tady další technologii pro hollywoodské špionážní blockbustery. Tentokrát dokonce i s českou stopou.

Řeč je o programu DeFMO (Deblurring and Shape Recovery of Fast Moving Objects), který najdete GitHubu jako projekt v Pythonu. K běhu potřebuje balíčky torch a torchvision pro učení/inferenci neuronové sítě a scikit-image pro analýzu rastrových dat. Pro rychlou inferenci bez nového učení je třeba ještě stáhnout natrénovaný model.

08335b48-13a9-4440-8aa6-c0b07bc4c1d5
Vlevo vždy pozadí, snímek s rozmazaným objektem nad ním a konečně dopočítané snímky pro krátkou sekvenci, jak asi objekt ve skutečnosti vypadá

No dobrá, ale co to vlastně je? Jak už plný název projektu napovídá, jedná se o techniku, která se pomocí neuronové sítě pokusí zaostřit a  3D rekonstruovat pohybem rozmazané objekty. A to jak ze statické fotografie (pokud máme k dispozici snímek pozadí), tak z videa.

A ta česká stopa? Za experimentem stojí Denys Rozumnyi s kolegy z polytechniky ETH Zurich, který však svůj výzkum započal už během svých studií na Fakultě elektrotechnické ČVUT.

5bd8af80-f82a-4a23-b3a2-3eaa9e5b2077
Velmi rychlé švihnutí ruky před kamerou v redakci
4ec90c53-64d4-4f54-a470-d0b2980dd24b
Pokus o rekonstrukci jako zpomalené video s několika dopočítaným snímky ruky

Pomocí programu DeFMO lze znovu zaostřit i některé tajemné záběry. Třeba tento v tweetu níže z roku 2016, který se jako ukázka šířil na Twitteru a podle některých se mělo jednat o UFO. Rekonstrukce v DeFMO ale odhalila, že za šmouhou není létající talíř, ale sokolovitý pták raroh velký.

Diskuze (12) Další článek: Start mise Transporter 2 musel být na poslední chvíli odložen kvůli vrtulníku, Elon Musk zuří

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,