IT firmy chtějí zaměstnávat ženy, jejich počet v oboru však zatím neroste

Počet vysokoškolských studentek v informatických oborech stále vzrůstá, jejich procentní podíl ovšem zůstává přibližně stejný vzhledem k vyššímu zájmu o studium informatiky v populaci. Ženy si ve vysokoškolském studiu informatiky podle pedagogů vysokých škol vedou nepatrně hůře, nejde však o nějaký významný rozdíl oproti mužům. „Moje zkušenost ukazuje, že studentky informatiky jsou pro studium často hodně zapálené, jsou poctivé a cílevědomé, nerady se vzdávají,“ říká prof. Ing. Pavel Tvrdík, CSc., děkan Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze.

V každém případě IT firmy mají o ženy s informatickým vzděláním neobyčejný zájem. „Pro ženy, které usilují o dobrou pracovní kariéru a které mají technické nadání a solidní vzdělání, je dnes oblast IT obrovskou příležitostí, přibývá skvělých příkladů,“ podotýká profesor Tvrdík.

IT firmy na vybrané pozice cíleně vyhledávají ženy

Že IT firmy ženy chtějí, potvrzuje Irena Prášilová, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center. „Cíleně vyhledáváme ženy, oceňujeme u nich poctivost v přístupu k práci, schopnost dobře pracovat v týmu a dovést řešení problému do zdárného konce,“ říká. „Snažíme se jim nabídnout místa, která jsou z našeho pohledu pro ně vhodná, především pozice projektových manažerek.“ Muži podle ní častěji umí dobře vyřešit konkrétní problém, ženy naproti tomu jsou silnější v tom, že na danou věc pohlížejí z více úhlů, myslí tedy na to, aby přijaté řešení nezpůsobilo problém v jiné, související oblasti.

„Zaměstnávat ženy se nám vyplatí. Smíšený kolektiv funguje mnohem lépe a důležité je, že se ženy nebojí zeptat a chtějí, aby všechny otázky byly zodpovězené, čímž se tým později vyhne případným nedorozuměním,“ zdůrazňuje Irena Prášilová. Problém ovšem vidí v tom, že se ženy obávají výběrových řízení, jejichž součástí je řešení modelových problémů. „Muži jsou soutěživější, ženy se zaleknou, i když příslušnou schopnost mají. Myslím, že ženy by měly pracovat na své sebedůvěře, protože mnohdy se předem zbytečně vzdají.“

IT firma, ve které ženy naleznou odpovídající uplatnění, se podle Ireny Prášilové vyznačuje mimo jiné tím, že s nimi umí kontinuálně pracovat. „Mužům nevadí, když jsou hodnoceni jednou za půl roku, zatímco ženy vyžadují, aby jejich práci hodnotil nadřízený průběžně.“

Důležité jsou akce vysokých škol i IT komunity

ČVUT v Praze se snaží dívky přilákat ke studiu informatiky a technických oborů vůbec různými akcemi. Provozuje například webový portál www.holkypozor.cz, který upozorňuje středoškolačky na možnosti studia na technických oborech. Pořádá Junior Tech University, které se účastní také dívky ze středních škol – pod vedením odborného mentora z ČVUT pracují po dobu dvou měsíců na vybraných fakultách na svých výzkumných projektech. ČVUT rovněž podporuje aktivity Czechitas, IT komunity, která si klade za cíl vzdělávat a inspirovat ženy v informačních technologiích.

A právě důležitost různých IT komunit potvrzuje programátorka Eliška Čejpová. „Jakmile se dostanete do takovéto komunity, získáte přístup k mnoha důležitým informacím o nových trendech. Pro toho, kdo se zapojí, se otvírá svět nepřeberného množství přednášek, které se konají po celém světě,“ podtrhuje. Sama se podílí na organizování různých workshopů a akcí, angažuje se i v IT komunitách zaměřených přímo na ženy, jako jsou Rails Girls či právě Czechitas. „Vidím, že čím jsou ženy mladší, tím samozřejměji považují IT za obor, ve kterém není místo pro genderové stereotypy.“

Její slova potvrzuje Jana Moudrá, která je spoluzakladatelkou firmy Juicymo vyvíjející aplikace a zároveň učí na Vysoké škole Unicorn College. Podle ní se mnohé ženy IT zbytečně bojí. „Hodně rychle se dokážou naučit programovat a uplatnit se. Obecně lze říci, že jsou pečlivější a snaživější,“ zdůrazňuje, i když je jasné, že jde stále o obor s převahou mužů. Pozitivem žen v IT je podle Jany Moudré fakt, že se dokážou na nějaký problém podívat z jiného úhlu, přijít s jiným řešením. „Muži často přijdou s jednou vizí, ve které se vzájemně podporují a je těžké je přesvědčit, že třeba není optimální,“ říká s tím, že ale nemá pocit, že by ženy v oboru nebyly respektovány.

Že ženy v oboru mají stále větší úspěch, dokládají ocenění obou žen. Jana Moudrá minulý rok získala ocenění Google Developer Expert na programovací jazyk Dart (Google je dává lidem, kteří rozšiřují povědomí o jeho technologiích). A Eliška Čejpová ve stejném roce dostala pozvánku do San Franciska na konferenci Google I/O, díky nasazení v GUG CZ, což je společenství skupin lidí se zájmem o Google technologie, které je na této firmě nezávislé. „V každé zemi se losují zájemci, kteří získají právo koupit si vstupenku v hodnotě tisíc dolarů. Já jsem ale dostala vstupenku i letenku přímo od organizátorů. Beru to jako ocenění, že asi opravdu něco umím,“ říká.

Mladé ženy v IT

Elišku Čejpovou zaujaly informační technologie na gymnáziu, z programování i maturovala. „Po gymnáziu jsem hledala, kde bych se mohla rozvíjet tímto směrem. Tenkrát ještě na ČVUT neexistovala Fakulta informačních technologií, tak jsem zvolila Fakultu elektrotechniky. Zvolený obor byl ale příliš pro mne příliš vzdálený programování, elektrické obvody prostě nebyly to pravé ořechové. Po různých peripetiích jsem objevila Vysokou školu Unicorn College, na které dosud studuji,“ říká. Snila o tom, že začne pracovat v nějaké startupové firmě, ale nakonec zakotvila v MSD IT Global Innovation Center, což je globální společnost zaměřená na informační technologie ve zdravotnictví. „Korporátní společnost mne děsila, ale pak jsem zjistila, že mi vyhovuje, že si v ní mohu realizovat svoje představy,“ říká Eliška Čejpová, která se zabývá například programováním interní sítě tak, aby se zlepšil přístup zaměstnanců k firemním dokumentům, a to i z mobilu.

Jana Moudrá je spoluzakladatelkou firmy Juicymo, zároveň učí na Vysoké škole Unicorn College a pořádá semináře na IT témata. K programování tíhla už od dětství, když v osmi letech dostala svůj první počítač. Brzy vytvořila webové stránky k jedné počítačové hře a překvapilo ji, jaký s tím měla úspěch. I když si dlouho nepřipouštěla, že by se mohla jednou živit programováním, po střední škole, na které ji bavilo vytváření 3D animací, se přihlásila na ČVUT. „Najednou jsem byla ve zcela mužském kolektivu. Bylo nás v kruhu přes dvacet, samí muži, první semestr dokončilo pět lidí: čtyři muži a já,“ vypráví. „IT mne strašně baví, takže pracuji třeba 14 hodin denně.“ Jana Moudrá si po nějakém čase spoluzaložila firmu vyvíjející aplikace a kromě přednášení na vysoké škole ji baví pořádání různých workshopů, ve kterých si lidé z oboru předávají zkušenosti. „Necítím žádný problém, že by panovala nějaká rivalita mezi muži a ženami, v naší komunitě každý oceňuje nové informace a neřeší se, kdo je přináší,“ hodnotí postavení žen mezi vývojáři.

Další článek: IBM Watson bude za 2,6 miliardy dolarů zkoumat data dalších 215 milionů pacientů

Témata článku: , , , , , ,