Novinka: Google umí kreslit grafy

Google včera představil moc pěknou službu: generátor grafů Google Chart API. Práce s ní je na první pohled možná trochu komplikovaná, ale přesto naprosto jednoznačná a přímá. Všechny důležité parametry se píšou přímo do adresního řádku.

Chci graf, a to hned

Řekněme, že bychom chtěli koláčový prostorový graf se třemi hodnotami. Třeba takový:

Tento graf je definován pomocí této adresy:

http://chart.apis.google.com/chart?cht=p3&chd=t:90,49,20&
chs=400x200&chl=Jablka|Hrusky|Tresne

Co znamenají jednotlivé parametry?

  • cht=p3 – typ grafu, v tomto případě 3D koláč
  • t:90,49,20 – hodnoty, které se mají vykreslit
  • chs=400x200 – velikost grafu v pixelech
  • chl=Jablka|Hrusky|Tresne – legenda

Prostorový koláčový graf není příliš dobrý k prezentaci dat, protože je zkreslený. Chceme ho změnit na prostý koláč, takže místo typu p3 do adresy zadáme pouze „p“. Pomocí parametru chtt přidáme celému grafu titulek, parametr chco změní barvu a tentokrát se obejdeme bez legendy. Kód v tomto případě bude vypadat takhle:

http://chart.apis.google.com/chart?cht=p&chd=t:90,49,20&
chs=300x300&chtt=Ovoce&chco=0000ff

Výsledek je opět na obrázku:

Chci jiné grafy, dost bylo koláčů

Stejným způsobem se dají vytvářet i další typy grafů. Google jich podporuje hned pět: čarový, sloupcový, X-Y, vennův diagram a už prezentovaný koláč. U každého z nich lze nastavovat jiné parametry, kompletní přehled možností najdete na tomto odkazu. Trochu komplikované je jen zadávání hodnot do grafů, kde je někdy potřeba čísla převádět do znaků.

Grafy se na stránce zobrazují jako obrázky ve formátu PNG. Do kódu HTML se vkládají pomocí tagu IMG, není tedy potřeba vůbec žádná speciální podpora na straně tvůrce ani čtenářů. Pokud graf zůstane na serveru Googlu, je povoleno padesát tisíc zobrazení za den. Není problém ale obrázek uložit a umístit na vlastní server, kde je pak použití neomezeno.Jestli chcete vědět víc, prohlédněte si podrobnou příručku Developer Guide, která popisuje možnosti práce s grafy.

Novou službu jsem hned využil při tvorbě grafů do dnešního článku o podílů operačních systémů, prohlížečů a rozlišení obrazovek u čtenářů Živě. U prvního grafu jsem musel chvíli bádat, jakým způsobem do něj dostat hodnoty. Další dva už ale byly hotové za pár minut. Bylo to mnohem rychlejší než tvořit grafy v Excelu a dělat z nich následně obrázek, navíc zůstala možnost editace. Kdybychom u grafů objevili nějakou chybu, dá se opravit rychlým zásahem do kódu. Myslím, že Google Chart API budeme na našich webech používat.

Galerie grafů pro inspiraci

Všechny tyto grafy byly vytvořeny prostřednictvím URL adresy použité v tagu IMG.

 

 

Diskuze (43) Další článek: Asus uvede GeForce 8800 GT s 1 GB paměti

Témata článku: , , , , , , , , , ,