Nové chladiče: radost pro sběrače barevných kovů

Bizarní chladiče, se kterými se firmy Scythe a Thermalright pochlubily na Computexu, už stěží nelze označit za šílenost.

Pokud vám Gemin II od Cooler Master připadal obrovský, po spatření následujících fotografií vám asi spadne čelist až na klávesnici. 

Heatpipe zvládnou velmi dobře dopravit odpadní teplo odkudkoliv kamkoliv, a účinně jej rozvádět i po obrovských chladičích. Toho při experimentování využili i konstruktéři dvou uvedených společností a vyrobili radiátory, za které by se nemusel stydět snad ani menší automobil.

Macka od Scythe chladí ventilátor o průměru 35 cm. Hmotnost chladiče, který zabírá podobnou plochu, jako základní deska, je asi 1,9 kg. Na fotkách je pro srovnání s klasickým Scythe Infinity. Tento prototyp se ale do sériové výroby asi nedostane.

  
   
 

U Thermalright si s tím, kam velký radiátor umístit, moc nelámali hlavu a pasiv nahradil jednu z bočnic skříně. Jestliže se rozměry chladiče od Scythe dají porovnávat se základní deskou, z fotografií prototypu od Thermalright ze serveru VR-Zone je jasné, že by se pod něj ukryly bez problémů desky dvě. Záhadou zůstává, jak výrobce ošetřil, aby základna chladiče seděla přesně na procesor. Umístění nad patici, která je u každé desky jinde, může částečně řešit plocha základny, ale zajistit, aby základna dosedla na procesor dokonale, asi nebude jednoduchá záležitost.

   
 

Je na čase vrátit se zpátky na zem. Novinkou, kterou v obchodech zanedlouho seženete, je chladič pro čipové sady s názvem „the Kodachi“. Pasiv má rozměry 245×104×32 mm. Zajímavý je především možností natočit jej v rozsahu 360° jakkoliv je libo díky speciální konstrukci základny. Hmotnost chladiče má být 740 g. 

  

U Scythe si pohráli i s legendárním Ninjou. Na CeBITu jsme mohli vidět speciální úpravu pro vodní chlazení, na Computexu se objevila mutace, ve které nahradila hliníková žebra měď. Těžko říct, nakolik se tím změní jeho schopnosti, jedno je ale jisté. Hmotnost oproti variantě s hliníkovými žebry naroste téměř o třetinu kilogramu, zastavit se má na 970 g.

  

Vedle měděného Ninja Cu je další připravovaná novinka, procesorový chladič Zipang. Rozměry chladiče jsou 145×145×88 mm, hmotnost 740 g. Oba chladiče by se měly dostat do prodeje během pár měsíců.

 

  

U Scythe si brousí drápky i na chlazení grafických karet. Ve srovnání s procesorovými chladiči jde ale o dílko docela skromné, stejně jako v případě chladičů pamětí.

 

Ninja Mini už vás asi nepřekvapí, na našich stránkách jste jej mohli vidět na obrázcích z CeBITu.

   



Podezřele zmačkaný plech uprostřed následujícího chladiče s lakonickým kódovým označením „Hybrid“ inspiruje k otázce: „Cože je na něm hybridního?“ Pro odvádění tepla se používá kombinace heatpipe a heatlane – mnohem placatější obdoby heatpipe, kterou jsme mohli poprvé spatřit u hodně drahého a výkonného chladiče Scythe Shogun.

I u Thermalright se krom žebrované skříně najde pár dalších zajímavostí. Šikmé frézování nás asi nenechá na pochybách o tom, pro jaké grafické karty je tento chladič připravený. Ano, pod základnou má být nový Radeon HD 2900. Pokud nevíte, jakou to má souvislost, doporučuji prohlédnout si fotky obnažené karty.

  

Kromě pasivů pro grafické karty či čipové sady existují i chladiče pro mosfety, a co je horší, zdá se, že se nebezpečně množí i chladiče pro paměti. Snad nebudou hustě žebrované ozdoby paměťových modulů v brzké době nutností.

Jak vypadá zhmotněný sen zaměstnanců a majitelů společnosti Thermalright, se můžete podívat na této fotografii.

Na první pohled připomíná New York – nezbývá, než doufat, že podobná maketa velkoměsta nebude v útrobách PC ještě dlouho běžná.

Zdroj: VR-Zone, PCmasters.de, The Tech Report

Diskuze (11) Další článek: Svět podle Apple: Nový a lepší MacBook Pro

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,