Způsobí Google TV revoluci v českém on-demand videu?

Google před týdnem představil platformu Google TV. Ta příští rok zamíří i do Evropy a na řadu se snad dostane i Česká republika. Změní se tuzemské internetové video? + rozhovor

Google minulý týden představil svou televizní platformu Google TV. O ní se bude v příštích měsících mluvit zejména v zámoří, kde se skutečně na podzim dostane do prodeje, my si ale budeme muset ještě nějaký pátek počkat. Google TV bude vlastně software – operační systém pro televizory Sony, blu-ray přehrávač a set-top-box od Logitechu. Aby mohl nabídnout přehrávání i náročného obsahu z internetu, nebude chybět na televizory možná trochu výkonnější procesor Atom.

Google TV je i přes uvedení na konferenci I/O stále velkou neznámou, popovídal jsem si proto krátce s Rishi Chandrou, produktovým manažerem Google TV, který před pár dny celý systém představil na konferenci I/O.

Více o specifikaci televizního operačního systému si můžete přečíst v našem starším článku a věnovali jsme se mu i v nedělním Týdnu Živě.

Kdy se Google TV dostane do Evropy?

Příští rok. Samotný software se nebude nijak lišit od americké verze, jinak tomu ale samozřejmě bude s obsahem, který se váže na různé televizní sítě a může být omezený na regionální trh i z licenčních důvodů.

Kdo bude prodávat Google TV? Budete mít nějaký vlastní obchod, ve kterém jste prodávali třeba Nexus One?

Google TV software bude součástí televizorů Sony, blu-ray přehrávače a speciálního boxu od Logitechu. Samotný prodej a distribuci tak budou řešit tito výrobci a jejich partneři.

I u nás sice definitivně končí starý analogový televizní signál, přesto se zeptám. Obejdu se bez digitálního příjmu?

Ne, Google TV pracuje pouze s digitálními sítěmi – v případě, že si koupíte box od Logitechu, bude muset televize obsahovat HDMI vstup.

Pojede Google TV na nějakém jednom exkluzivním modelu od Sony?

Ne, Sony připravuje celou řadu různých televizorů, které budou obsahovat operační systém Google TV.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Z představení Google TV na kalifornské konferenci I/O; vpravo pak multimediální box od Logitechu

Google TV příští rok nabídne i Market, budu si tedy moci na televizor instalovat stejné aplikace jako na mobilní telefon?

Ano, první verze Google TV je postavená na Androidu 2.1 a porozumí si se všemi kompatibilními aplikacemi, které se přímo nevážou na telefonní funkce. Google TV bude podporovat OTA aktualizace (automatická aktualizace z internetu), takže je samozřejmě zajištěn snadný přechod na nové verze Androidu.

Televizory Sony i box od Logitechu budou vybavené platformou Intel Atom. Doposud byl přitom Android spojován s mobilními ARM procesory. Proč ta změna?

Televizor bude mít mnohem vyšší nároky – především na přehrávání videa s vysokým rozlišením. ARM nám výborně vyhovuje na mobilech, Intel Atom ale disponuje akcelerací pro dekódování HD videa. (pozn.: výrobci použijí čipset  Intel Atom CE4100, který je určený právě pro multimediální domácí elektroniku)

Rishi Chandra představuje platformu Google TV (k dispozici je strojový překlad titulků)

Příští rok se Google TV dostane do Evropy, dočká se Marketu a tedy možnosti rozšíření o další aplikace a v létě jej pak Google uvolní pod svobodnou licencí, do hry tedy budou moci snadno vstoupit i další výrobci.

Kdy se dostane Google TV i k nám, bude záležet především na Sony a Logitechu, nový systém by ale mohl výrazně pomocí českým nelineárním internetovým televizím. Google TV totiž neobohatí televizor pouze o chytré funkce a nepropojí ho pouze s Picasou nebo vyhledávačem televizních programů, ale nabídne i propojení s videoportály, což by mohlo oslovit třeba provozovatele zavedeného Streamu. Podpora YouTube bude samozřejmostí, se Streamem nicméně spolupracuje třeba celoplošná Prima.

Šance pro české internetové video?

Google TV bude podporovat Flash Player a AIR, díky aplikacím z Marketu by ale mohl na obrazovku konečně přinést i ryze český obsah – třeba volně a zdarma dostupné televizní archivy, které dnes skrze Flash Player nebo Windows Media na webu nabízí všechny české televizní sítě. Internetová televize na vyžádání tu přitom už je, nabízí ji O2, ale jedná se o placenou službu. Google TV software bude k dispozici zdarma a poskytovatelům obsahu vlastně nabídne kompletní přehrávací servis. I z tohoto důvodu by mohl Google výrazně podporovat svůj kodek VP8, který uvolní pod svobodnou licencí. Google doposud ve svých službách propaguje h.264 video, to je nicméně svázano komerční licencí. Uvolnění VP8 kodeku jako open source tedy může s projektem Google TV skutečně souviset. Už nyní je jisté, že se dříve či později VP8 dostane do Androidu.

Samozřejmě lze namítnout, že archívy České televize, Novy, Primy a menších televizních stanic můžete sledovat online už dnes na svém počítači, obývacímu pokoji nicméně bude z hlediska psychologie i ergonomie vždy vládnout televizní obrazovka nad notebookem nebo tabletem, a pokud se na ni snadno dostane i nelineární „on demand“ obsah, Google může docela rázně propagovat třeba i okrajovou technologii vodcastů, které jsou doposud doménou přeci jen trochu více „technoidních“ diváků.

Pomůže open source?

Klepněte pro větší obrázekA proč by situaci mohl změnit zrovna Google? Protože nebude hardwarovým výrobcem, dodá „pouze“ kompletní softwarovou výrobu, kterou ke všemu do roka uvolní pod svobodnou licencí. To je přitom s ohledem na konkurenční systémy inteligentních televizí od Microsoftu nebo Applu docela revoluční rozhodnutí. Google je zároveň globální firma, která dnes provozuje na ryze americkém trhu už jen několik málo služeb (třeba VoIP službu Voice) a většina návštěvníků jeho aplikací sedí u počítače v Evropě, Asii nebo Jižní Americe. I pro Google tedy bude důležité, aby byla jeho televizní platforma TV globální přinejmenším takovou měrou, jako Android na telefonech.

Hlavní zbraní Google TV je ale skutečnost, že se jedná o rozšiřitelný systém o nové aplikace z transparentního Marketu – třeba i komerční. To je velká výhoda oproti současným chytrým televizorům, které umí přehrávat videa z YouTube nebo surfovat na webu. V praxi by tedy mohl nový systém nabídnout třeba instalaci aplikace, která by streamovala vámi vybrané pořady TV Nova nebo jiný obsah. A to vše bez potřeby složitých dohod mezi výrobcem televizoru kdesi v Asii a malou regionální stanicí. Stejně tak by ale svůj obsah mohli na televizní obrazovku snadno dostat i ti mnohem menší, třeba i Živě.cz nebo kdokoliv z vás. 

Takže, co budete mít v televizoru do deseti let vy? Zvítězí jeden otevřený koncept, který se časem promění ve standard, nebo bude každý výrobce používat svůj vlastní uzavřený systém? Nebo se snad podoba televizoru a televize příliš nezmění? Hlasujte v anketě a podělte se s názorem v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Hardware, Google, Technologie, Rozhovory, Internet, Hudba, filmy, seriály, Intel, TV, Televizory, Televizory 32, Android TV, Apple TV, Orphans, Televizory sony, Televize s androidem

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • hustakF 28. 5. 2010 21:39:13
    Nějaká menší revoluce tu bude minimálně za rok. Ale určitě to nebude jako...
  • matox01 28. 5. 2010 15:50:59
    no myslim ze mensi revoluce tady urcite bude
  • kroniak 28. 5. 2010 14:27:20
    dalsia hlupost od googlu...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 111

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?