reklama

Zpráva o stavu využívání open source v městských samosprávách

Jak jsou na tom města v ČR s využíváním open source software? Zatím nic moc, ale situace se pomalu zlepšuje. Vyplývá to alespoň ze zprávy IDABC. Podíváme se též na jeden konkrétní příklad přechodu na open source řešení v jedné z městských částí v Praze.

Více než polovina měst o nasazení open source neuvažuje

Související odkazy

Slovník
DNS
firewall
Linux
open source
server
TCP/IP

Projekt IDABC je iniciativou Evropské unie a zkratka znamená Interoperable Delivery of European eGovernment Services to public Administrations, Businesses and Citizens. Cílem projektu je využití informačních a komunikačních technologií k podpoře služeb veřejného sektoru obyvatelům a firmám v EU. Zpravodaj tohoto projektu se zaměřil na využívání open source softwaru v České republice a jeho závěry si teď v krátkosti představíme.

Na základě provedeného průzkumu z konce roku 2004, který byl mimo jiné iniciován hlavním městem Praha a Svazem měst a obcí ČR, se dospělo k závěru, že open source software je používán jen v minimu měst v České republice. Co nejvíc brání většímu rozšíření open source či softwaru zdarma? Je to zejména obava z nedostatečné kvality takového softwaru a také služeb. Naopak největším lákadlem pro případné nasazení těchto produktů je (jak jinak) možnost ušetřit peníze.

V řeči čísel je situace taková, že 54 % měst a obcí vůbec neuvažuje o nasazení open source řešení. Třetina měst ale používá OSS pro servery a 23 % pro některé další specifické služby. Používání OSS jako kancelářského balíku (typicky OpenOffice.org) a nebo jako operačního systému koncových uživatelů (zejména Linux) je zatím zcela vzácné a jen tak na tyto produkty na městských úřadech nenarazíte.

Po vyhodnocení těchto výsledků se rozhodlo zejména Ministerstvo informatiky poněkud změnit svou politiku a rozličnými aktivitami více otevřený software podporovat. Jedním z kroků bylo i založení OSS Alliance. Tato nezisková organizace, která byla založena FJFI ČVUT Praha pod záštitou Ministerstva informatiky, si klade za cíl pomáhat správním orgánům, školám a dalším organizacím při řešení otázek přechodu na open source software a další související problematikou.

Co plánuje vláda na příští rok?

Možná za jeden z nejdůležitějších kroků lze považovat pořádání výukových kurzů OSS v rámci projektu Národní počítačové gramotnosti Ministerstva informatiky. Rozšířit povědomí o existenci OSS a také seznámit s těmito produkty "na vlastní kůži" co nejširší okruh lidí, to je zřejmě jediný způsob, jak nabídnout lidem alternativu a možnost se rozhodnout na základě vlastní zkušenosti.

Další aktivitou, která je významná spíše z "politického" hlediska, je uspořádání pravidelného každoročního setkání IDABC v Praze. Zajímavě zní i plán spustit v rámci MI jakýsi helpdesk pro operační systémy (včetně těch open source), který by sloužil veřejným orgánům. Rovněž bude proveden další výzkum o aktuálním stavu a plánech veřejných orgánů v používání OSS projektů.

Případová studie: město Praha (městská část Praha Řepy)

Jedním z příkladů pronikání OSS může být město Praha (městská část Praha Řepy). Zde se začalo koketovat s OSS technologiemi v roce 2001 a hlavním důvodem byly opět peníze, tedy snaha snížit IT rozpočet. Druhým neméně významným důvodem, který byl spíše "politický", pak byla snaha ukázat občanům, že není důvod jakkoliv omlouvat používání nelegálního software, pokud je k dispozici stejně kvalitní alternativa zdarma.

Na konci roku 2001 během Vánoc byly spuštěny první servery (DNS, mailserver, fileserver a aplikační server), běžící na systému Debian GNU/Linux. Většina firewallů pak běží na systému FreeBSD.

Pokud to je jen trochu možné, IT oddělení se snaží prosazovat balík OpenOffice.org. Nasazení tohoto balíku je však často limitováno nutnou kooperací a sdílením dokumentů s ostatními složkami samosprávy či úřady ministerstev, kde je dominantní balík Microsoft Office.

Počáteční migrace serverů na OSS řešení stála zhruba 10 tisíc euro včetně hardware a služeb a IT oddělení považuje tento krok za mimořádně úspěšný i z časového hlediska. Jen dva týdny trvala implementace a další dva měsíce pak analýza.

Přechod na OSS s sebou také přineslo i vylepšení stávající síťové infrastruktury v tom smyslu, že místo kombinace Novel 4.x a Exchange 5.x, běžící na protokolu IPX, se přešlo na protokoly TCP/IP, které umožňují lepší spolupráci s dalšími systémy.

Podrobnější popis celého procesu přechodu na OSS včetně jednotlivých etap najdete zde. Čistě s technického hlediska to nebyl podle zástupců IT oddělení zas až takový problém, naopak OSS řešení se ukázala býti značně výkonná a snadno se udržují.

Toto je pouze jeden konkrétní příklad relativně snadného a úspěšného přechodu na technologie OSS, i když ani v tomto případě vše nešlo tak hladce, jak se může na první pohled zdát (dle očekávání jsou největší brzdou uživatelé, například při přechodu na OpenOffice). Mohou však být i negativní zkušenosti a proto budeme rádi, pokud v diskusi pod článkem vyjádříte vaše zkušenosti (tedy zejména pokud se pohybujete v oblasti státní správy či městské samosprávy) s přechodem na technologie open source.

Zdroje: OSS.CZ, IDABC (1, 2)

Témata článku: Software, Linux, Open source, Source

112 komentářů

Nejnovější komentáře

  • panet, panet 16. 12. 2005 9:36:33
    Mate OEM verzi XP prof. za cca 1500? To se mi moc nezda. Ja dam za XP...
  • Petr 14. 12. 2005 11:55:38
    Tak prosím o odkaz na Photoshop za 2500Kč. Ano Photoshop 7.0 mám za tuto...
  • Petr 14. 12. 2005 11:53:49
    Dobře, akorát při životnosti OS je potřeba počítat s tím, že OEM je za 1/2...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 26

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 63

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama