reklama

Zoner Photo Studio 13: 64 bitů na fotky

Oblíbený správce a editor fotografií Zoner Photo Studio vyšel ve třinácté verzi. Přináší podporu 64bitových Windows a několik nových funkcí a vylepšení.

Jako každý podzim, tak i letos připravila brněnská firma Zoner novou verzi svého programu pro správu a editaci fotografií Zoner Photo Studio. Ten se dočkal již třinácté verze, které byla dnes představena. Na první pohled nejsou novinky v oblíbeném nástroji na fotky příliš patrné, ale po bližším průzkumu je znát, že se programátoři u Zoneru během roku rozhodně nepoflakovali.

Minulý rok přišly s dvanáctou verzí Zoner Photo Studia velké a především dobře viditelné inovace, jako tmavé uživatelského prostředí nebo editor surových fotografií ve formátu RAW. Tentokrát změny tolik vidět nejsou a ta nejvýznamnější změna v samotném jádru aplikace – nově podporuje 64bitové systémy, daleko lépe využívá paměť a optimalizován byl chod na vícejádrových procesorech. Ve finále to znamená celkově rychlejší práci a nějaký ten čas ušetříte, i když zůstanete u 32bitové verze.

Před oficiální premiérou nového Zoner Photo Studia 13 jsme zašli k brněnským tvůrcům a přímo jich jsme se zeptali, co je v programu nového. Vše jsme natočili na video a doplnili ukázkami:

Co je nového

Zoner Photo Studio tedy přináší novinky v katalogu, kde můžete nechat zaindexovat fotografie podle metadat v EXIF hlavičce, popisků a také podle adresářové cesty k souboru. Výrazně to ulehčí dohledávání konkrétních fotografií a jejich filtrování. Filtry lze aplikovat podle hledaného textu (bere se v potaz i skloňování slov), značek, ale také podle GPS souřadnic – jednoduše tedy vyhledáte fotky ve stanoveném okruhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V katalogu vidíte fotky rozřazené podle času, novinkou je možnost filtrování podle textu, značek nebo i GPS

K úpravě fotografií můžete nově využívat retušovací štětec, který pomůže odstranit například rušivé objekty v obloze nebo nedokonalosti na kůži. Funguje podobně jako klonovací razítko, ovšem modifikované části obrazu zachovává jas a odstín. Dojde tedy jen k odstranění rušivého elementu, přičemž upravovaná část splyne s okolím.

Inovací se dočkal také editor fotografií ve formátu RAW. Ten je nyní rychlejší a nabídne například funkci pro odstranění nebo naopak umělé doplnění vinětace. Všechny ostatní funkce pro vyvoální fotografií včetně HDR efektů zůstaly pochopitelně zachovány z minulé verze. Nově lze RAWy vyvolávat volitelně v menším rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek 
Editor RAW

Jednou z klíčových novinek je spasování vícenásobných expozic focených z ruky. Jedná se o algoritmus, který zajistí zarovnání více fotografií se stejným záběrem, který se však ale může lehce odlišovat, podle toho, jak moc máte pevnou ruku. Funkci oceníte především při skládání HDR fotografií, k jejichž pořízení už nebudete potřebovat stativ. A algoritmu využívají i další dvě nové funkce – odstranění pohybujících se objektů a pokročilé odstranění šumu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Skládání HDR fotografie, stativ jsme již nepotřebovali • odstranění pohybujících se objektů či klonování

Funkce k odstraňování pohybujících se objektů se bude hodit, pokud si třeba chcete vyfotit nějakou památku, kolem které se stále ochomýtají nějací turisté. Památku vyfotíte několikrát za sebou a procházející lidé tak budou na každém snímku jinak – Zoner Photo Studio je díky tomu dokáže v sadě snímků identifikovat a ve výsledku vymazat. Dá se to ale využívat i naopak – třeba když sekvenčním snímáním vyfotíte nějakou akci, typicky skákajícího snowboardistu, a s tímto nástrojem můžete udělat ze sekvence snímků jeden, na které bude skokan zachycen několikrát za sebou v průběhu svého skoku.

A přibyly ještě nějaké další užitečné maličkosti, jako je například možnost zobrazování náhledu na druhém monitoru, skládání koláží nebo pokročilý export na Facebook, který vám umožní s Facebookem synchronizovat celé album. V oblasti sdílení ale přichází i největší zklamání, protože Zoner stále nepodporuje export na jiná úložiště než je Facebook nebo Flickr, chybí paradoxně i export na vlastní Zoneramu. Prý by měl do konce roku přibýt, ale to už jsme slyšeli loni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka editačních a efektových funkcí

Uživatelům, kteří Zoner Photo Studio ještě nikdy nezkusili, určitě můžeme doporučit, aby si pohráli s trial verzí, která je ke stažení níže. Stávající uživatelé však budou řešit dilema, zda přejít na třináctku a zde není jednoznačné doporučení pro všechny. Pokud máte 64bitový systém a pracujte s RAWy, tak neváhejte. Pro ostatní je na zvážení, jak moc by využili nové funkce.

Zoner Photo Studio 13 se začne prodávat ještě dnes, a to za nižší cenu, než bylo doposud zvykem. Samostatná licence vyjde na 1 499 Kč a za 1 999 Kč získáte rovnou tři licence. Samozřejmě je připraven také program pro upgrade ze starších verzí.

stáhnout program Zoner Photo Studio 13 Licence: shareware, 87 MB
Autor: ZONER software, s. r. o.
Web programu: www.zoner.cz


V tomto článku jsme se věnovali jen představení nového Zoner Photo Studia a jeho novinek. V připravovaném testu kolegů z webu DigiArena se pak dozvíte, jak se nové funkce používají a především, jak obstojí v běžné praxi.

Témata článku: Software, Hudba, filmy, seriály, Fotky, Fotografování, Zoner Photo Studio, Screencast, Photo, Stativy, Video Editor, Razítka

26 komentářů

Nejnovější komentáře

  • petr zdenek 1. 10. 2010 19:49:09
    no mně to je jasné, že je to ořezané, ale minule na to byla v časopise...
  • Aleš Hasala 1. 10. 2010 17:16:24
    Informace se ukládají přímo do fotek (JPEG, TIFF, PNG), v případě RAW...
  • Peter Machala 1. 10. 2010 16:08:35
    ZPS spokojne používam už dlho, 64 bitov a rýchlejšie RAWy (v mojom prípade...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 121

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama