reklama

Značka Pentium nás již brzy v tichosti opustí

Intel se rozhodl ukončit život značce Pentium. Nové procesory Intelu již nebudou nést tento název, který byl téměř synonymem pro procesory Intelu od roku 1993. Někdo říká, že měl Intel "zahodit" Pentium již dávno, podle jiných je to chyba. Tak či tak, Pentium nás již zřejmě navždy opouští.

Ne procesor, ale platforma

Jak se dalo očekávat z dřívějších náznaků, značka Pentium už definitivně končí. Intel udělal finální rozhodnutí a posílá do důchodu jednu ze svých nejstarších a nejcennějších značek vůbec. Celá změna nebude probíhat nijak dramaticky. Pentium jako brand prostě postupně zmizí z názvů produktů a Intel přejde na názvy typu Intel D 920 či Intel 672 bez nějaké nové značky. Zatím.

Podobný krok je vždy poněkud riskantní, ale každá firma časem mění své značky a nebo drobně upravuje jejich loga. Marketingoví specialisté tvrdí již dlouho, že značka Pentium už je poněkud "zaprášená" a změna se měla provést již dávno. Už v době uvedení Pentia II se čekalo, že Intel přijde s něčím novým.

Změna marketingové strategie ovšem souvisí i s vývojem firmy jako takové. Intel, to nejsou jen procesory a tak prosazovat jako značku pouze procesor již není pro Intel tak důležité jako dřív. Spíše než procesor jako takový teď "letí" spíše propagace celé platformy jako kupříkladu Centrino či ViiV. Určité "zahození" Pentia tak sice může znamenat finanční ztrátu, nicméně Intel je schopen velmi rychle vybudovat značku novou, jakmile se naskytne vhodný produkt. Financí na to má jistě dost a dost.

Historická vsuvka aneb jak to všechno začalo a jak to končí

Značku Pentium pro Intel vytvořila Lexicon Branding, což je společnost, která se podílela i na značkách PowerBook pro Apple, InDesign pro Adobe či Blackberry. Značka byla představena v březnu 1993 s uvedením prvního procesoru této generace, který se měl původně jmenovat i586. "Pětsetosmdesátšestky" jsme se však nikdy nedočkali z celkem jednoduchých obchodních důvodů. Čísla totiž nelze registrovat jako ochrannou známku, takže nakonec Intel přišel se svým Pentiem.

První procesory Pentium měly frekvence 60 a 66 MHz a obsahovaly 3,1 milionu tranzistorů. Uvedení nového procesoru přineslo také hned první skandál a ostudu Intelu. Pentia totiž obsahovala chybu, která způsobovala v jistých situacích špatné výsledky při výpočtech s reálnými čísly. Z té doby také pochází vtip, že "Pentia jsou oproti 486 tak rychlá proto, že výsledky výpočtů odhadují, zatímco 486tka počítá". Firmu stála tato vadná série 450 milionů dolarů, když svým zákazníkům musela špatné kusy vyměnit. Pro značku Pentium to nebyl právě ideální vstup na trh. Díky této ostudě také Intel založil Validation Labs, kde se testují procesory před jejich hromadnou výrobou.

Druhou generací nebylo Pentium 2, nýbrž Pentium Pro. Intel jej uvedl v roce 1995 a bylo založeno na architektuře P6. Tepalo na frekvencích 150 a 200 MHz a bylo složeno z 5,5 milionu tranzistorů. Druhou generaci již ostuda chyby prvního Pentia neprovázela. O rok později se pak objevilo Pentium MMX, které bylo rozšířeno o multimediální instrukce.

Pentium II přišlo v roce 1997, opět přibyl nějaký ten tranzistor navíc (celkem 7,5 milionu) a mělo frekvence od 266 MHz. V únoru 1999 přichází Pentium III. Právě "Pé trojka" nakonec umožnila Intelu překonat "magickou" hranici 1 GHz (v roce 2000) a tento čip také obsahoval sériové číslo, které teoreticky umožňovalo jednoznačnou identifikaci daného počítače, za což byl Intel opět velmi kritizován. Právě závod o gigahertz nakonec vyhrálo o pár dní AMD a Intel v počátcích ani nebyl schopen své gigahertzové procesory PIII dodávat v dostatečném množství. Procesor Pentium III 1,13 GHz, který byl uveden v červenci 2000, si svého času vysloužil "ocenění" serveru THG jako nejméně stabilní a nejméně spolehlivý procesor, který kdy Intel uvedl.

V listopadu téhož roku pak přichází architektura NetBurst, která nás vlastně provází dodnes, a s ní Pentium 4. Od tehdejších procesorů Willamette až po dnešní dvoujádrové Pentium D, od 1,4 GHz až po současných 3,8 GHz, to vše "zvládla" NetBurst architektura. Se stoupající frekvencí však přišla větší spotřeba a také větší zahřívání. Nyní chystá Intel zcela novou architekturu, která má vycházet z mobilní platformy a kombinovat výkon s nízkou spotřebou. První desktopový procesor těchto vlastností s jádrem Merom by se měl objevit v září tohoto roku a nebude se jmenovat Pentium.

Partneři nejsou nadšeni

Oznámení Intelu u ukončení značky Pentium však příliš nenadchlo OEM partnery, kteří již o těchto plánech vědí nějakou dobu. Pentium jako značka svým způsobem "zastřešovalo" produktové linie Intelu a zákazníkovi často stačilo pouze vědomí, že "tam má Pentium". Vypuštění této značky pak dá naplno vyniknout komplexnosti a pro běžného spotřebitele i složitosti označování produktů. Čím větší výběr (tedy alespoň na pohled, protože ve skutečnosti bude výběr pořád stejný), tím více komplikací.

A bude z toho mít něco AMD? Podle některých analytiků ano. Může totiž zaujmout ještě více výrobců než doposud, protože si udržuje pověst výrobce, který více svým OEM partnerům naslouchá a reaguje na jejich požadavky. Intel má naproti tomu přesně opačnou vizitku, problémy a nesouhlasné "povzdechy" partnerů sice registruje, ale nakonec si stejně udělá vše po svém.

I proto se ozývají také nesouhlasné reakce některých analytiků, kteří tvrdí, že "zahození" značky Pentium je chybný krok. Je to prý podobné, jako kdyby výrobce automobilů firma General Motors najednou přestala vyrábět Chevrolet.

Zdroje: Intel Museum, TGDaily, Wikipedia

Témata článku: Chevrolet, Branding, Indesign

51 komentářů

Nejnovější komentáře

  • JayFrog 13. 4. 2006 23:36:37
    Z tvojho počítača určite nie. :)
  • Orfanik 2. 2. 2006 9:43:03
    ... když tu nebude Pentium. Ta dnešní Pentia už myslím nemají s těmi...
  • Olsen 27. 1. 2006 21:46:55
    Btw, co Celeron? To byl kdysi (úplně na začátku) taky pašák...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama