Značka Brave má nového majitele: co to bude znamenat?

Minulý týden jsme přinesli informaci o tom, že počítačová značka Brave změnila majitele. Namísto společnosti AAC Czech je nyní vlastníkem značky BGS Retail. Pokusme se podívat na to, co bude celá transakce pro počítače Brave znamenat a jak to vlastně vypadá s trhem PC v Čechách. Zároveň si přiblížíme historii značky Brave.

Jak jsme vás již informovali, poměrně známá počítačová značka Brave ohlásila změnu svého majitele. Novým majitelem se stal BGS Retail s.r.o., člen holdingu BGS LEVI Group a.s. Dceřiná společnost LEVI International a.s. Brave se tak stává součástí česko-slovenské IT skupiny BGS LEVI Group. Společnost BGS koupila značku Brave od AAC Czech a.s. BGS Retail získala ochrannou známku BRAVE a současně s tím i práva k jejímu výhradnímu užívání.

Tento obchod představuje poměrně významný krok na českém počítačovém trhu. Počítače Brave jsou některými pozorovateli kritizovány za svou přítomnost na pultech supermarketů, nicméně přesto (nebo právě proto) představují jednu z nejrozšířenějších značek na českém trhu s výpočetní technikou. Z těchto důvodů stojí za to podívat se trochu podrobněji nejen na značku Brave, ale také obecně na rozložení počítačového trhu v České republice.

Co bude s počítači Brave dál?

Značka Brave je podle statistik časopisu Reseller Magazine nejsilnější značkou počítačů v České republice, měřeno nejobjektivnější metrikou – množstvím prodaných počítačů. V loňském roce se v naší republice pod značkou Brave prodalo 34 000 kusů počítačů.

Holding BGS Levi Group a.s. je s obratem téměř 9 miliard Kč v roce 2004 jedním ze dvou největších IT distributorů na česko-slovenském trhu. Koupí značky Brave rozšířil své maloobchodní portfolio o dvě klíčové značky na českém trhu. Pokud se vrátíme ke stejné statistice, jakou jsme zmínili o pár řádků výše, pak zjistíme, že za prvním místem značky Brave je na čtvrté pozici jméno Lynx.

O co se BGS Retail pokouší?

Hlavní strategie společnosti BGS Retail zůstává zřejmě nezměněna: bude nepochybně dále dodávat počítače pod značkou Brave do obchodních řetězců a dealerského kanálu. Výrobu a marketingovou podporu značky bude zajišťovat mateřská společnost LEVI International a.s.

Podle dostupných informací bude do konce roku nabídnuto několik skladových modelů Brave, podle některých náznaků se ještě letos chystá jedna výrazná novinka určená pro zákazníky řetězce Makro. V prvních měsících roku 2006 budou dostupné také konfigurovatelné sestavy.

BGS Retail společně s Levi International se pravděpodobně bude pokoušet o naplnění jednoznačného cíle: odlišit vzájemně značky Brave a Lynx. Z hlediska distributora je jistě mnohem výhodnější a užitečnější obě značky vhodně zacílit a každou z nich nabídnout odlišné skupině spotřebitelů. Obě značky se tak budou moci výhodně doplňovat, namísto toho, aby si vzájemně konkurovaly a přetahovaly potenciální zákazníky.

Prodej počítačů v Čechách

Abychom zamezili nařčení ze skryté reklamy, dovolím si zveřejnit statistiku časopisu Reseller Magazine, na kterou odkazuje už první část článku. Podívejme se na tabulku ukazující počty počítačů jednotlivých značek prodaných v celé České republice v roce 2004:

 Značka  Prodané počítače 
 v roce 2004
 Brave  33 991 
 AutoCont   26 974
 LEO  26 659
 LYNX  19 238
 Premio  14 383
 Triline  13 876
 Comfor  9593
 HAL3000  7003
 Tesco  6143
 Gigamax  3610
 Mercury  689

Na závěr

Lze očekávat, že značka počítačů Brave se bude dále úspěšně rvát o místo pod sluncem. Svým zacílením na oblast hypermarketů a velkých obchodních řetězců se značce zřejmě podaří dále oslovovat velké procento potenciálních nakupujících. O tom, zda jsou počítače z hypermarketů dobrou volbou nebo ne, nemá smysl na tomto místě diskutovat.

Témata článku: Sestavy, Retail, Lynx

55 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Dušan 15. 1. 2007 15:21:01
    Kde je možno sehnat náhradní baterii do...
  • JardaK. 28. 11. 2005 8:42:40
    Nadnárodní značky nabízejí za poměrně snesitelný peníz až 5-letý servis s...
  • JardaK. 28. 11. 2005 8:31:28
    Ve své statistice prodejů PC jste pozapomněl, že existují i jiné značky...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 109

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?