Zloději na lovu: Pozor na cenná data!

Pokud máte notebook, případně jiné přenosné zařízení s citlivými daty, musíte je neustále střežit. Rozličné krádeže jsou neustálým nebezpečím, láká hardware i informace.

Počítačovou bezpečnost má drtivá většina uživatelů spojenou především s různými útoky, viry a rozličným škodlivým kódem. Opominout však nelze ani ochranu dat před krádeží – ať už digitální, více či méně sofistikovanými podvody, nebo fyzickou, kdy se útočníci zmocní notebooku, flash disku a dalších zařízení, z nichž poté dolují cenná data. Právě na krádeže posledně zmíněného typu se zaměřil jeden z nedávných průzkumů.

Krádež notebooku nebo USB disku může znamenat ztrátu citlivých firemních informací, tuzemské firmy totiž podceňují zabezpečení dat na přenosných zařízeních. Kvůli časté manipulaci hrozí zvýšené riziko krádeže externích disků, podle statistik Policie ČR bylo pouze za první čtvrtletí roku 2010 provedeno 2 297 krádeží za účelem odcizení počítačů. Nejčastěji jsou notebooky kradeny z osobních automobilů.

Notebooky v autě jako ve výkladní skříni

S klesající cenou externích disků výrazně narůstá jejich rozšíření a podniky je stále častěji využívají k ukládání citlivých firemních dat. Masové a neuvážené užívání notebooků a USB disků je však příčinou narůstajících případů ztráty firemních dat, která mohou být zneužita. Data na přenosných discích totiž nejsou ve většině případů chráněna proti přístupu neoprávněné osoby. Nejúčinnější ochranou informací je šifrování dat.

„S případy ztráty dat se setkáváme stále častěji. Navíc případy jsou stále vážnější, protože narůstá kapacita externích disků. Na flash disk dnes uložíte kompletní firemní databázi, jejíž hodnota se může pohybovat v řádech milionů,“ uvedl Zdeněk Sauer, zástupce společnosti SODATSW, která vyvíjí řešení pro ochranu citlivých informací. „Jedinou možností jak chránit cenné informace je šifrování dat, tuto možnost na přenosných zařízeních však využívá pouze 16 % českých firem,“ dodal Sauer s odkazem na výzkum, který provedla společnost SODATSW v loňském roce mezi tuzemskými podniky. Průzkum ukázal, že pětina firem data na noteboocích a USB discích nechrání vůbec.

Odborníci se shodují, že nejčastější příčinou ztráty citlivých obchodních dat je chyba zaměstnance. Krádeže notebooků, USB disků či CD a DVD s daty jsou totiž ve většině případů zaviněny nepozorností majitele. Ze statistik Policie ČR vyplývá, že nejčastěji jsou přenosné počítače odcizeny, pokud je jejich majitel ponechá bez dohledu v autě. V prvním kvartálu letošního roku bylo ze všech krádeží počítačů 31 % odcizeno právě z automobilu.

Klepněte pro větší obrázek 
Statistiky Policie ČR týkající se různých typů krádeží

Data cennější než hardware

Flash disky a další přenosná zařízení se tedy stále častěji stávají zajímavým terčem útočníků a moderních zlodějů. Kromě právě zmíněných fyzických krádeží vzpomeňme také na zcizení citlivých dat jejich prostřednictvím. Zkuste si například svůj USB flash disk připojit v kterékoliv internetové kavárně a zpravidla nebudete mít problém na něj ukládat, kopírovat z něj soubory nebo naopak přenášet soubory z počítače. Nejde jen o to, že kdokoliv může do počítače přinést cokoliv, ale také si prakticky jakákoliv data odnést.

Nastíněné odnesení citlivých dat samozřejmě není výhradní doménou USB zařízení, nicméně právě ona se stávají nejčastější cestou k tomuto vytyčenému cíli. Problém se týká především firem, kde si každý zaměstnanec, který „náhodou“ narazí na některý zajímavý soubor, může odnést velice cenné informace, a to prakticky nevystopovatelně. Zkopírování souborů na připojené USB zařízení je totiž zpravidla mnohem snazší, než například odeslání e-mailem, stažení z místního FTP apod.

V případě fyzické krádeže notebooku, flash disku nebo jiného přenosného zařízení, které může obsahovat citlivá data, spočívá nejlepší ochrana v šifrování. I když se pak útočník zmocní hardwarové části, z té softwarové získá jen nesmyslnou změť jedniček a nul. Mnoho firem nakonec rádo oželí notebook v hodnotě dvaceti či třiceti tisíc, hlavně že aktiva v podobě často cennějších dat zůstanou skryta před cizíma očima.

U krádeží dat prostřednictvím USB rozhraní je zapotřebí myslet na to, kdo má jaká přístupová práva, a správně navrhnout bezpečnostní politiku. Černobílým přístupem může být blokování kompletního využití USB neautorizovaným uživatelům, jemnější nastavení pravidel zase zpřístupní specializované aplikace pro řízení USB.

Jak se ve vaší firmě chrání data na noteboocích, kterými způsoby jsou zabezpečeny přístupy do sítě zvenku? Využíváte šifrování citlivých dat na přenosných zařízeních? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem. 

Témata článku: Bezpečnost, USB Disk, USB Flash, Usb flash disky

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • aarghot 7. 7. 2010 9:09:58
    se mi zda ze si stahnul erd commander a ted machruje :)
  • poool452 7. 7. 2010 1:09:32
    Jenom skromný dotaz. Kde máš otazník, když máš skromný dotaz?
  • Pety 6. 7. 2010 17:38:37
    Ale ne, to on určitě nemá v úmyslu - jen se mu jednou povedlo podle návodu...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 9

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 60

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5