reklama

Zkuste online nákup z Asie. Nejlépe ještě dnes, ušetříte

11.11. je dnem, kdy největší asijský online prodejce nabízí vše s obrovskými slevami. Je to příležitost, kdy online objednat dárky na Vánoce.

Nákupních možností máme spoustu a internet je ještě rozšiřuje. Pokud chcete na Vánoce ušetřit a najít nevšední dárky, zkuste nákupy v asijských e-shopech. Nejlepší příležitost k tomu máte právě dnes, protože 11.11. má největší asijský prodejce den obřích slev. Zboží dnes zakoupené vám přitom celkem s jistotou dorazí právě do Vánoc.

Nákupní online šílenství

Tím obchodem, kde dnes nakoupíte nejlevněji, je Aliexpress.com, což je maloobchodní platforma známého velkoobchodu Alibaba, který se letos zviditelnil velmi úspěšným vstupem na burzu. Aliexpress je gigantický e-shop zastřešující hromadu menších prodejců. Nabídka čítá přes milion položek od elektroniky, přes hračky, módu, sportovní náčiní až po výbavu domácnosti. Poštovné do Česka je přitom zpravidla zdarma a doručení obvykle bývá do měsíce.

Klepněte pro větší obrázek 
Aliexpress... dnes zaplaven slevami

Nabídka zde funguje podobně jako na českém Aukru. U každého prodejce najdete hodnocení a reference zákazníků. Zboží můžete vyhledávat buď z katalogové nabídky, nebo přímým vyhledáváním, ale v tom případě musíte zadávat názvy v angličtině. Samotnou stránku obchodu si však můžete zobrazit v češtině, jedná se ale o strojový překlad překladačem Googlu, takže občas není moc přesný.

Při výběru zboží doporučuju zaškrtnout tlačítka „Free shipping“ a „1 Piece Only“, aby se zobrazily pouze nabídky s poštovným zdarma a možností odběru pouze jediného kusu. Nicméně na poštovném zdarma nemusíte až tak striktně trvat, zpravidla i to placené nebývá nijak drahé.

Slevy 11.11. jsou dnes leckde ohromující. Už tak levné zboží jde s cenami dolů až o 90%. Ale pozor, někdy jsou původní ceny uměle nadsazené, nebo se jedná o omezenou nabídku. Prostě to chce klasickou nákupní obezřetnost. Ušetřit se ale dá hodně.

Klepněte pro větší obrázek 
I takové věci jsou dnes možné: Lenovo K900 za dva tisíce...

Alibaba si od tohoto dne slibuje rekordní prodeje a nachází podporu dokonce i u čínských zákonodárců. Těm se zalíbila myšlenka velkého nákupního dne, který každoročně nakopne export (ostatně, i to poštovné zdarma skrze Čínskou poštu je dotováno státem). A tak se postupně přidávají i další prodejci a 11. listopad, v Číně známý také jako Singles Day, má ambici stát se globálně známým datem, kdy se všichni vrhnou k počítačům a začnou objednávat z asijských e-shopů.

Co a jak vybírat

Co na Aliexpressu nakoupit? Nabídka připomíná obří vietnamskou tržnici. Najdete tu spoustu levných napodobenin renomovaných originálů. Přímo za originály se ale většinou nevydávají, mylná koupě je velmi málo pravděpodobná. Ale je tu hromada jiných, ryze „no name“ věcí. Největší problém je u zboží z čínských e-shopů jeho kvalita. Je proto vhodné sledovat hodnocení ostatních uživatelů, zda jsou s výrobkem spokojeni.

Jako jinde platí – čím více připlatíte, tím lepší kvalita. Platí to zejména u textilu. Zajímavou oblastí je elektronika, kde lze nakupovat různorodé příslušenství k mobilům, tabletům či počítačům, ale také mobily a tablety samotné. Najdete zde různé čínské značky, z nichž některé už se prodávají i v českých obchodech, ale přímo od zdroje vyjde nákup levněji. Jsou tu například i telefony a tablety od Lenova.

Před nákupem dražší elektroniky je ale dobré vždy zvážit i nevýhody – povinnost cla a daně (byť je možné, že zásilka projde bez povšimnutí celníků a pak už je jen na vašem svědomí, zda se celnímu úřadu přihlásíte) a především problematické řešení záruky.

Při výběru zboží si vždy zkontrolujte následující:

 • Je doprava zdarma? (všímejte si magické formulky „free shipping“)
 • Můžete objednat jen jeden kus? (není výjimkou podmíněný odběr více kusů)
 • Jaká je cena za jeden kus?
 • Je zboží skladem?
 • Z čeho je produkt vyroben? (ve specifikaci zpravidla bývají materiály uvedeny, zejména očekáváte-li, že „to stříbrné“ bude kov, čtěte pozorně)
 • Jaké jsou na produkt reference? (zpravidla je zboží prostor pro reakce uživatelů, kteří zboží již koupili)

Čím se dá platit

Ačkoli se u asijských obchodníků celkem běžně setkáte s PayPalem, který je asi nejjistější cestou, tak u Aliexpressu tato možnost není. Z nabízených platebních metod je pro nás nejjednodušší platba kartou. Podporovány jsou všechny nejrozšířenější. Platební bránu provozuje přímo Alibaba, nikoli jednotliví obchodníci, jistá záruka bezpečnosti od renomovaného obchodníka by tu tedy byla.

Ale přece jen budí zadávání údajů ke kartě na čínském webu trochu nedůvěry, proto doporučujeme vyčlenit si pro takovéh nákupy zvláštní kartu. Buď ke zcela vymezenému účtu pro tyto účely (dnes už jeho provoz ani karta nic nestojí), nebo kreditku s nízkým krytím tak akorát na obvyklé nákupy, případně už jsou k dispozici i předplacené karty. Na druhou stranu, osobně platím na Aliexpressu kartou už dlouho a zatím jsem nezaznamenal žádné zneužití. 

Jak je to s daní a clem

Při nákupech z Číny zpravidla ušetříte na poštovném, ale dani či clu se nevyhnete. Je tedy dobré hlídat si hranici 22 € (cca $30; 560 Kč). Pokud máte vyhlédnuto více zboží ve vyšší souhrnné hodnotě, nákup jednoduše rozdělte. Přesáhne-li tuto hodnotu jeden produkt, počítejte se zdaněním, případně clem a hlavně se zdržením na celní poště. Ta bude před Vánoci velmi vytížená a doručení může nabrat další týdny.

Zda se bude balík danit či clít, to posoudí celní úřad. Předně se orientuje podle udané hodnoty balíku a samozřejmě má k dispozici i rentgen, aby zjistil, co se v balíčku nachází. V případě nejasností můžete být kontaktováni s žádostí o doložení obsahu balíku a jeho hodnoty. Zpravidla jako důkaz postačí přeposlat e-mail s potvrzením objednávky.

Klepněte pro větší obrázek
Typická zásilka z čínského e-shopu má pomuchlanou žlutou bublinkovou obálku. Křehčí zboží je zpravidla navíc zamotáno do dostatečného množství bublinkové folie. Krabice ale jakoby v Číně neznali.

Pokud se balíček u celníků zastaví, počítejte s tím, že budete muset zaplatit poplatek 96 Kč. Ten si naúčtuje Česká pošta za to, že vás bude v celním řízení zastupovat. K tomu ji musíte poskytnout plnou moc (jen poprvé, pak platí až do odvolání). Poplatky, daň 21% a případné clo zaplatíte dobírkou při doručení zboží. Clo se platí u hodnoty zboží nad 150 eur, pro každý typ zboží a zemi je nutno sazbu vyhledat. Jedná se zpravidla o jednotky procent.

Chcete-li zboží rychleji a byrokracii se částečně vyhnout, zvolte místo Čínské pošty nějakou globální dopravní společnost, jako je DHL apod. Za dopravu pak musíte platit, ale doručení je rychlejší, zásilku můžete sledovat a velké dopravní společnosti zařídí o rychlejší proclení bez asistence a poplatku České pošty.

Kdy dorazí?

Obchodníci zpravidla uvádějí termín doručení až 60 dní. Dávají si rezervu, ale většinou je zboží doručeno do měsíce. Zrovna dnes mi dorazily dvě zásilky objednané na Aliexpressu 19. října, doručení tedy trvalo 23 dní. Při dnešní akci je pravděpodobné, že budou obchodníci trochu zahlceni a odbavení zásilek se může zpozdit, nicméně doručení zboží do Vánoc je víceméně jisté.

Článek částečně vychází z mého loňského článku o nakupování z Asie, kde najdete další tipy na asijské internetové obchody, ve kterých se dá výhodně nakoupit:

Témata článku: Web, AliExpress, Alibaba, Europa, DHL

43 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Tomas Rokos 29. 10. 2015 9:00:13
  Podelim se s Vami o svuj postup, jak jsem dobre nakoupil iPhone z...
 • pulpivo 12. 11. 2014 22:39:14
  Na aliexpress už hodně dlouho řeším jednu nefunkční věc asi za 30 dolarů....
 • johnnyage 11. 11. 2014 22:50:35
  Dneska jsem koupil tablet Teclast x80h s Win 8.1 se slevami za nějakých...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 32

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 66

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama