reklama

Zkušenosti s Deezerem: vyplatí se předplácet hudbu?

Hudební služba Deezer u nás funguje už nějaký čas, vyplatí se zakoupit předplatné nebo zůstává okrajovou záležitostí pro ty nejnadšenější?

Poslech hudby u nás zatím není službou, za kterou by byli uživatelé zvyklí platit. Provozovatelé tak musí nabízet krom samotného přehrávání ještě další přidané funkce, ať už sociální nebo přímo související s hudbou jako takovou. Deezer v tomto není výjimkou, zůstává však otázka, zda to bude platícímu zákazníkovi stačit.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka Deezeru pro nového uživatele nabízí obecně nejoblíbenější skladby, vhod přijde jednoduchý tutorial formou bublinové nápovědy

Deezer je službou, která nabízí neomezený poslech hudby ze sbírky 25 milionů skladeb za předplatné. Je dostupný v češtině. Nedávno dostal na českém trhu silného konkurenta v podobě Google Music Naplno.

Zdarma je se silným omezením

Při zakládání účtu máte možnost si vše zdarma vyzkoušet. Na výběr je hned ze tří variant: bezplatné Discovery a placených Premium a Premium+. Za levnější Premium měsíčně dáte 3,49 eur, získáte neomezený poslech hudby bez reklam, ovšem pouze skrz webový prohlížeč. Zaplatíte-li dvojnásobek, přidá se k funkcím ještě možnost poslechu přes mobilní aplikaci.

Verze Discovery slouží jen pro vyzkoušení – podporuje pouze webový prohlížeč, obsahuje reklamy a plnohodnotně funguje jen první měsíc, každý další získáte zdarma poslech po dvě hodiny. Během zhruba měsíčního testování jsem používal variantu Premium+, kterou můžete na 15 dní aktivovat bez placení, služba si ale i tak vyžádá provázání s účtem PayPal, takže nesmíte zapomenout předplatné včas zrušit, pokud se rozhodnete službu dál nevyužívat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při běžném používání se nabídka upravuje podle preferencí uživatele; vyhledávání je propracované, díky bohaté knihovně navíc obvykle najdete co hledáte

Základní rozhraní je přehledné a srozumitelné, po prvním přihlášení se navíc zobrazuje tutorial v podobě bublinové nápovědy u jednotlivých ovládacích prvků. Prvně přihlášenému uživateli se zobrazí seznam obecně nejoblíbenějších písní, u používaného účtu je titulní strana zaplněna doporučeními, ať už jde o skladby, playlisty nebo rádia.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka rádií v Deezeru umožňuje přehrávat skladby určitého žánru nebo interpretů, škoda absence propracovanějšího algoritmu, pomocí kterého by služba sama přehrávala skladby, které by se uživateli mohly líbit

Samotné vyhledávání a přehrávání hudby je zcela bezproblémové, do vyhledávacího pole můžete zadat název písně, interpreta, alba nebo souboru MP3 ve vlastní knihovně, kterou lze do Deezeru přenést z počítače.

Rádio by mohlo být chytřejší

Knihovna je poměrně obsáhlá a z aktuální pop-music zde najdete prakticky vše. Osobně jsem se nesetkal se situací, kdy by nebylo možné některou alespoň trochu známou skladbu nalézt, ať už šlo o české nebo zahraniční kapely. Potíž ale nastává u menších klubových kapel, kde už toho pochopitelně chybí většina. Výjimečně lze narazit na absenci některých alb u jinak známých kapel, typicky Beatless nebo Metallica. K ověření, zda vám bude obsah knihovny vyhovovat, dobře poslouží bezplatné zkušební období.

Chybějící skladby můžete do své sbírky na Deezeru dohrát i ze svého počítače. Bohužel ale jen jednotlivě a jsou vedeny mimo hlavní knihovnu. Není zde tak „bezešvé“ propojení vlastních skladeb s knihovnou jako v konkurenčním Google Music Naplno.

Klepněte pro větší obrázek
Samotný stream je velmi kvalitní, zvuk ale můžete navíc upravit propracovaným ekvalizérem

Přehrávání samotných skladeb ale nestačí, zejména při práci přijde vhod režim „prostě hraj“, který na Deezeru není zcela ideální. Nechybí „rádia“, neboli automatické streamy podle žánru nebo podle interpretů. Služba obsahuje také záložku Doporučení, kde podle skladeb, označených jako oblíbené, vybírá playlisty, které by uživatele mohly zaujmout. V nabídce ale dochází k obměnám jen zřídkakdy a celý proces vyžaduje aktivní označování oblíbených skladeb nebo přidávání alb do vlastních knihoven, pomocí kterých se k nim lze rychle vracet. Službě jednoduše chybí pokročilejší algoritmus, který by sestavil osobní rádio na základě stylu poslouchaných nebo vyhledávaných písní, bez velkého přičinění uživatele.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Verze Premium+ nabízí mobilní aplikaci, po přihlášení dostanete přístup k oblíbeným skladbám, žebříčkům i plnohodnotnému vyhledávání

Pro vyznavače některého konkrétního stylu mohou být zajímavé žebříčky, těch je v aplikaci celá řada, od obecných, po ty zaměřené na konkrétní žánr. Také zde by ale žánrů mohlo být více než devět, aby bylo třídění jemnější.

Už i v Česku si můžete vybírat

Při samotném přehrávání hudby potěší přítomnost propracovaného ekvalizéru a kvalita streamu, který odpovídá formátu MP3 s bitratem 320 kbps.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Deezeru nechybí sociální funkce, také na mobilním zařízení můžete prohlížet skladby kamarádů, vše lze navíc synchronizovat pro poslech offline

Součástí nejvyšší varianty za 6,99 euro měsíčně je také mobilní přístup z aplikace pro Android, Blackberry, iOS a Windows Phone. Ta nabízí prakticky všechny funkce webového protějšku, kvalita přehrávání je také zcela srovnatelná, a to jak na Wi-Fi, tak s využitím 3G. Aplikace bohatě využívá přednačítání, občasné zpomalení konektivity tak ničemu nevadí. Přehrávané album lze také synchronizovat a poslouchat jej v telefonu offline, soubory ale pochopitelně nejsou použitelné jinde.

Deezer je zajímavou a především levnou službou, která umožní většině uživatelů poslouchat jejich oblíbené skladby u počítače i na cestách. Za jedinou opravdovou nevýhodu lze považovat nutnost úvodního nastavení, kdy musí aplikace pochopit, jakou hudbu máte rádi. Pokud ale víte, co chcete poslouchat a vyhovuje vám poslech konkrétních alb či skladeb, rozhodně stojí Deezer alespoň za vyzkoušení. Než se ale pustíte do předplatného, vyzkoušejte i alternativy v podobě služby Rdio nebo Goole Music Naplno. Všechny služby mají knihovny o velikosti 18-25 milionů skladeb a ve většině případů se kryjí, ale narazíte tu na odlišnosti. Stejně tak na rozdílné přístupy pojetí služby a trochu jiné ceny.

Témata článku: Software, Hudba, filmy, seriály, Deezer, Screenshot, From, Premium, Radio, Discovery, Metallica

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • sarga 3. 11. 2013 13:38:34
    Mám ho asi 1 měsíc. Měl jsem i Google music a rozhodoval jsem se mezi...
  • cleb 3. 11. 2013 12:40:46
    Deezer mám rád a používám ho pořád (i právě teď). Stejně jako někdo další...
  • Jan Honza 2. 11. 2013 19:53:49
    \Mám taky rdio a mohu doporučit, zkoušel jsem rdio, todle a ještě dvě...
reklama
Určitě si přečtěte

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

** V Brně byl velký výpadek služeb UPC ** Důvodem je překopnutý páteřní kabel ** V některých lokalitách služby stále nefungují

5.  12.  2016 | Jakub Čížek | 100

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

** Zmizí klasické vyhledávače ** Budeme programovat buňky ** Kvantové počítače překonají šifry

6.  12.  2016 | Jakub Čížek | 34

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

** Novinka od Asusu míří přímo proti MacBooku od Applu ** Nabídne daleko více výkonu za stejné peníze

2.  12.  2016 | David Polesný | 145

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

** Postavte si stolní počítač! Máme pro vás 11 vzorových sestav s rozpisem komponent ** Většina tipů cílí na hráče, věnujeme se ale i základnímu PC a počítačům na střih videa ** Nadělte si nový počítač třeba pod stromeček

5.  12.  2016 | Adam Kahánek | 73


reklama