reklama

Zkrášlujeme Windows aneb základy desktop tuningu

Standardní rozhraní Windows XP je již pro mnoho uživatelů okoukané. Tři barevné varianty jediného vzhledu tak docela nenaplňují sliby Microsoftu o možnosti skinování systému. Přesto základní tuning desktopu může udělat každý. Pokud vás již nebaví fádní vzhled XP a Vista se vám zdá ještě příliš vzdálená, ponořte se do ladění…

Před uvedením Windows XP přislíbil Microsoft skinovatelnost. Uživatelé měli dostat možnost měnit systémové motivy a přizpůsobovat si tak vzhled systému svému vkusu a svým potřebám. Tento plán se však nevyplnil a zákazníci zůstali omezeni na tři barevné varianty jediného skinu (Luna), které se navíc poměrně rychle okoukají.

V tomto článku si ukážeme nejen možnosti změny skinu Windows, ale zabrousíme i na pole desktop tuningu, kde si představíme několik základních nástrojů pro vyšperkování pracovní plochy. Předem však nelze vynechat upozornění: Téměř veškeré postupy uvedené v tomto článku mohou způsobit větší hardwarovou náročnost (a tedy zpomalení) systému, případně jeho nestabilitu. Některé zde uvedené nástroje je velmi komplikované bezezbytku odinstalovat a efekty zpomalení systému či v horším případě problémy se správnou funkcí jeho grafického rozhraní tak mohou přetrvat i po deinstalaci.

Microsoft Royale

Nejjednodušším způsobem, jak vylepšit vzhled Windows je použití grafického motivu Royale. Ten totiž pochází přímo od Microsoftu, takže pro jeho nasazení není potřeba nic více, než pouhá instalace. Motiv Royale je výchozí ve Windows XP Media Center Edition, pro ostatní edice je však potřeba jej stáhnout z internetu. Tam byl nějaký čas k dispozici na stránce novozélandské pobočky MS, avšak v současnosti je potřeba hledat jiné zdroje. Doporučit lze například populární Softpedii. Po instalaci stačí v ovládacím panelu Zobrazení na záložce Motivy zvolit Media Center Edition či Royale – podle toho, odkud a jaké vydání (oficiální / neoficiální) motivu stáhnete.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní panel s motivem MS Royale

Jinou možností, jak se dostat k motivu Royale, je použití programu XPize. Stahovat můžete ze serveru Gigamania. Kromě nainstalování Royale může nainstalovat i z něj vycházející spouštěcí, vypínací a přihlašovací obrazovky, případně upravit směrem k modernějšímu vzhledu některé ikony a bitmapy v systému. V neposlední řadě pak nabízí užitečnou funkci opatchování knihovny UXTheme.dll.

UXTheme.dll

UXTheme je systémová knihovna, která tvoří hlavní překážku v používání motivů nepocházejících od Microsoftu. Bez jejího opatchování totiž systém jiné motivy (i když jsou nainstalovány) nenajde. Řešením je knihovnu přepsat některou z jejích nesčetných – již upravených – kopií z internetu, nebo opatchovat. K tomu lze využít zmíněný XPize, nebo například velmi dobrý jednoúčelový nástroj UXTheme Multi-patcher. Ten modifikuje knihovnu přímo v systému, takže se vyhneme problémům s jejím přepsáním například jinou verzí nebo jazykovou mutací. Podporuje i Windows XP 64.

Klepněte pro větší obrázek

Použití UXTheme patcheru je jednoduché. Stačí stisknout jedno tlačítko.

Další motivy pro Windows

Při vyhledávání skinů pro Windows je potřeba vědět, co stahujeme. V archívech lze najít mimo jiné soubory s koncovkami .msstyles a .theme. První obsahují pouze skin pro hlavní panel, okna apod. Jejich použití se v ovládacím panelu Zobrazení nastavuje na kartě Vzhled. Soubory .theme jsou motivy, tedy kompletní sady prvků pro přizpůsobení systému. Kromě samotných vizuálních stylů obsahují například tapety na plochu, ikony, zvuky apod. Jejich použití se nastavuje ve stejném ovládacím panelu - tentokrát však na kartě Motivy.

Na internetu je bezpočet stránek, kde lze stáhnout potřebné soubory. Za všechny jmenujme alespoň: DeviantART, SkinBase, Customize.org, nebo Neowin.net. Po stažení rozbalte archiv do složky X:\Windows\Resources\Themes, kde X je jednotka, na níž máte systémovou složku Windows. Jakmile po rozbalení otevřete ovládací panel Zobrazení, budete již moci nový vizuální styl zvolit.

Klepněte pro větší obrázek

Malá ochutnávka z kuchyně serveru DeviantART - některá témata jsou dobrá, jiná méně

Je jisté, že pokud máte alespoň trochu touhy vyšperkovat svůj systém a pokud se jednou začnete probírat výše uvedenými weby, dříve nebo později narazíte na odkazy, které vás do problematiky skinování Windows a desktop tuningu doslova vtáhnou.

Nástroje Stardock

Vývoji nástrojů, které mohou celou činnost usnadnit, nebo být zajímavými doplňky na ploše, se věnuje firma Stardock. V její sadě aplikací Object Desktop najdeme celou řadu užitečných utilit. Jistě nejznámější a nejpoužívanější je program WindowBlinds (WB). Lze jím nahradit celý výše popsaný ruční postup skinování Windows.

Klepněte pro větší obrázek

WindowBlinds podporuje na ploše alpha-blending

Jeho poslední verze má však mnohem větší možnosti, než samotný systém – například podporuje průhlednost. Použitím WB se dá mj. dosáhnout velmi pěkné iluze rozhraní Aero, které se oficiálně objeví teprve s Windows Vista. Speciální efekty, které WindowBlinds používá však (na rozdíl od skutečného Aera) nejsou hardwarově akcelerované, což znamená, že velmi zatěžují procesor počítače. Na druhou stranu se v komunitě příznivců desktop tuningu vedou dlouhé diskuze o tom, zda kód WindowBlinds není lépe optimalizován, než kód použitý přímo ve Windows, pročež by WB měl být při použití motivů nenáročných stejně jako témata Windows XP ve skutečnosti svižnější.

Další součástí sady Object Desktop je zřejmě nejpopulárnější widget engine (nástroj pro provoz widgetů - malých prográmků na ploše), DesktopX. S jeho pomocí můžete na svou plochu přidat desítky více či méně užitečných panýlků – RSS čtečkami, hodinami či kalendáři počínaje a ovladači pro přehrávače konče.

Klepněte pro větší obrázek

Nejen takto mohou vypadat widgety na ploše v režii DesktopX

ObjectDock je panýlek, který lze umístit prakticky kamkoliv na plochu či jej schovat za její okraj a nechat vyjíždět. Nabízí umístění zástupců programů, případně malých monitorů výkonu nebo teploty stroje a dalších roztomilých drobností.

Klepněte pro větší obrázek

ObjectDock v akci: Efekty ikonek jsou velmi působivé

Jako archív různých skinů, ikon a doplňků pro produkty Stardocku slouží přímo touto firmou provozovaný server Wincustomize. Na něm najdete prakticky vše, co může být pro dokonalý tuning potřeba.

Alternativ k produktům Stardocku existuje poměrně značné množství. Jako alternativní widget engine mohou být použity například programy Yahoo! Widget engine (dříve známý jako Konfabulator), Winstep, nebo Samurize. WindowBlinds velmi dobře nahradí například AstonShell, což je, jak sám název napovídá, prakticky kompletní náhrada Shellu (uživatelského rozhraní) Windows. Konkurenta ObjectDocku tvoří bezplatný prográmek RocketDock. Tyto a další programy najdete pěkně pohromadě v sekci Úpravy plochy na serveru Gigamania.

 

Témata článku: Windows, GigaMania, Widget, Engine, Luna, Tuning, Skin

124 komentářů

Nejnovější komentáře

 • gerlige 2. 9. 2006 15:49:49
  Blue Mesa
 • Vladimír 15. 8. 2006 17:06:05
  Taky mě to štvalo a přišel jsem na návod:
  !!UPOZORNĚNÍ!!:TENTO NÁVOD...
 • Kirbee 1. 8. 2006 17:02:13
  Po poklikani na "soubor.ms style s" se mi jenom otevre karta "Appearance"...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 28

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 63

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama