Zkouška TOEFL nyní také s pomocí internetu

Jazyková zkouška TOEFL (Test of English as a Foreign Language) patří ke standardním testům jazykových schopností vyžadovaných na zahraničních univerzitách. Loni na podzim prošel TOEFL modifikací a jeho nová generace využívá internetových technologií.

Ostré testování nové generace testu, tzv. Internet-based TOEFL (TOEFL iBt) bylo spuštěno v USA, Kanadě, Francii, Německu a Itálii. V České republice bude TOEFL iBT zaveden od března letošního roku. Průběh a vyhodnocování zkoušek garantuje společnost Educational Testing Service (ETS), která TOEFL iBT také na svých stránkách již podrobně představuje. ETS uvádí, že zkoušku TOEFL jako podklad k přijetí uznává na pět tisíc škol v devadesáti zemích světa.

CO je to TOEFL?

Smyslem testu je zhodnotit jazykové předpoklady uchazeče pro univerzitní studium. V současné podobě se občas někde testuje pomocí klasické metody "tužka papír" - kterou u nás inzerovala např. Masarykova univerzita ještě na podzim minulého roku. Výhodou tohoto postupu, označovaného jako Institutional TOEFL (PBT, tj. paper-based test) je nižší poplatek. Na zmíněné Masarykově univerzitě to bylo v listopadu 2005 pouze 1800 Kč. Nevýhodou je pak to, že absolvent nezíská celosvětově uznávaný certifikát, ale pouze doklad, jehož uznání je věcí jeho dalšího jednání s příslušnou zahraniční univerzitou.

Druhou generací testu TOEFL je počítačová verze (CBT, tj. computer-based test). Úkolem uchazeče v obou těchto verzích bylo vybrat z několika variant správnou odpověď. Má k dispozici zpravidla čtyři možnosti, z nichž jen jedna je správná. Variantu CBT u nás zkouší jediné celostátní centrum testu TOEFL, které je umístěno na U.S. Business School v Praze. Termíny jsou zde vypisovány téměř každý den a registraci ke zkoušce je možné vyplnit i on-line na stránce americké organizace ETS, která test zajišťuje (online registrace), s tím, že poplatek za registraci ve výši 140 USD se zasílá přímo na adresu organizace ETS (přehled způsobů, jak je možné platbu uhradit).

Na řadě je internet

Zatímco tradiční způsoby provádění testu prověřovaly jednotlivě porozumění mluvené řeči, čtení a psaní, v internetové verzi přibývá další, čtvrtá základní jazyková schopnost, a to testování schopnosti mluveného projevu.

Testovaná osoba bude během zkoušky stejně jako nyní sedět u počítače, nově bude mít k dispozici také mikrofon. Jednotlivé úkoly jsou integrovány a tím se více přiblížily skutečným nárokům, které studenty v praxi čekají. K integrovaným úkolům bude patřit například test na téma čti, dělej si k textu poznámky a z nich pak mluv.

Dalším efektem technologické inovace u TOEFL testů je to, že budou také administrovány po internetu. Výsledky budou v zakódované podobě odesílány do amerického střediska ETS k vyhodnocení.

Využití nové technologie zpracování výsledků umožňuje zvýšení počtu testovacích center. Podle informací Jakuba Tesaře z Fulbrightovy komise (www.fulbright.cz) budou mít zájemci o novou verzi zkoušky TOEFL od března k dispozici následující testovací střediska:

Praha
Katedra jazyků Akademie věd, www.langdpt.cas.cz
Tutor, www.tutor.cz

Brno
Masarykova univerzita
Jazyková škola Pelikán, www.studio-pelikan.cz

Olomouc
Palackého univerzita

Do seznamu pravděpodobně přibude také některá z vysokých škol v Ostravě. Škola, která má o provádění testu zájem nemusí platit za licenci, ale musí splnit náročné požadavky na kvalitu. Požadováno je například, že administrátoři testu nesmí být těmi učiteli, kteří uchazeče na test připravovali, protože by jinak docházelo ke střetu zájmů.

Výše poplatku za registraci k testu by se s příchodem nové genera testu neměla změnit. Otázkou tedy je pouze to, jak uchazeči vyškolení našimi jazykovými školami zvládnou přechod na novou, komplexnější podobu zkoušky TOEFL.

Garantem informací o zkoušce TOEFL je u nás Komise J. W. Fulbrighta, které k nové podobě zkoušky připravuje informační semináře. Další podrobnosti o zkouškách TOEFL najdete na stránkách http://www.ets.org a to včetně on-line "tréninku": http://toeflpractice.ets.org.

Autor článku je editorem portálu o jazykových zkouškách www.jazykovezkousky.cz.

Témata článku: Internet, Tutor

26 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Hnidopich 10. 1. 2006 13:23:12
  Nicmene mne se ta adresa zobrazi jak ve FF tak i v Mozille (1.6).
  Ze by...
 • Mikas 9. 1. 2006 20:04:53
  cte se to nekde mezi tofl a toufl, neda se to presne napsat
 • Mikas 9. 1. 2006 20:03:29
  cte se to nekde mezi tofl a toufl, neda se to presne napsat
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5