Zkouška TOEFL nyní také s pomocí internetu

Jazyková zkouška TOEFL (Test of English as a Foreign Language) patří ke standardním testům jazykových schopností vyžadovaných na zahraničních univerzitách. Loni na podzim prošel TOEFL modifikací a jeho nová generace využívá internetových technologií.

Ostré testování nové generace testu, tzv. Internet-based TOEFL (TOEFL iBt) bylo spuštěno v USA, Kanadě, Francii, Německu a Itálii. V České republice bude TOEFL iBT zaveden od března letošního roku. Průběh a vyhodnocování zkoušek garantuje společnost Educational Testing Service (ETS), která TOEFL iBT také na svých stránkách již podrobně představuje. ETS uvádí, že zkoušku TOEFL jako podklad k přijetí uznává na pět tisíc škol v devadesáti zemích světa.

CO je to TOEFL?

Smyslem testu je zhodnotit jazykové předpoklady uchazeče pro univerzitní studium. V současné podobě se občas někde testuje pomocí klasické metody "tužka papír" - kterou u nás inzerovala např. Masarykova univerzita ještě na podzim minulého roku. Výhodou tohoto postupu, označovaného jako Institutional TOEFL (PBT, tj. paper-based test) je nižší poplatek. Na zmíněné Masarykově univerzitě to bylo v listopadu 2005 pouze 1800 Kč. Nevýhodou je pak to, že absolvent nezíská celosvětově uznávaný certifikát, ale pouze doklad, jehož uznání je věcí jeho dalšího jednání s příslušnou zahraniční univerzitou.

Druhou generací testu TOEFL je počítačová verze (CBT, tj. computer-based test). Úkolem uchazeče v obou těchto verzích bylo vybrat z několika variant správnou odpověď. Má k dispozici zpravidla čtyři možnosti, z nichž jen jedna je správná. Variantu CBT u nás zkouší jediné celostátní centrum testu TOEFL, které je umístěno na U.S. Business School v Praze. Termíny jsou zde vypisovány téměř každý den a registraci ke zkoušce je možné vyplnit i on-line na stránce americké organizace ETS, která test zajišťuje (online registrace), s tím, že poplatek za registraci ve výši 140 USD se zasílá přímo na adresu organizace ETS (přehled způsobů, jak je možné platbu uhradit).

Na řadě je internet

Zatímco tradiční způsoby provádění testu prověřovaly jednotlivě porozumění mluvené řeči, čtení a psaní, v internetové verzi přibývá další, čtvrtá základní jazyková schopnost, a to testování schopnosti mluveného projevu.

Testovaná osoba bude během zkoušky stejně jako nyní sedět u počítače, nově bude mít k dispozici také mikrofon. Jednotlivé úkoly jsou integrovány a tím se více přiblížily skutečným nárokům, které studenty v praxi čekají. K integrovaným úkolům bude patřit například test na téma čti, dělej si k textu poznámky a z nich pak mluv.

Dalším efektem technologické inovace u TOEFL testů je to, že budou také administrovány po internetu. Výsledky budou v zakódované podobě odesílány do amerického střediska ETS k vyhodnocení.

Využití nové technologie zpracování výsledků umožňuje zvýšení počtu testovacích center. Podle informací Jakuba Tesaře z Fulbrightovy komise (www.fulbright.cz) budou mít zájemci o novou verzi zkoušky TOEFL od března k dispozici následující testovací střediska:

Praha
Katedra jazyků Akademie věd, www.langdpt.cas.cz
Tutor, www.tutor.cz

Brno
Masarykova univerzita
Jazyková škola Pelikán, www.studio-pelikan.cz

Olomouc
Palackého univerzita

Do seznamu pravděpodobně přibude také některá z vysokých škol v Ostravě. Škola, která má o provádění testu zájem nemusí platit za licenci, ale musí splnit náročné požadavky na kvalitu. Požadováno je například, že administrátoři testu nesmí být těmi učiteli, kteří uchazeče na test připravovali, protože by jinak docházelo ke střetu zájmů.

Výše poplatku za registraci k testu by se s příchodem nové genera testu neměla změnit. Otázkou tedy je pouze to, jak uchazeči vyškolení našimi jazykovými školami zvládnou přechod na novou, komplexnější podobu zkoušky TOEFL.

Garantem informací o zkoušce TOEFL je u nás Komise J. W. Fulbrighta, které k nové podobě zkoušky připravuje informační semináře. Další podrobnosti o zkouškách TOEFL najdete na stránkách http://www.ets.org a to včetně on-line "tréninku": http://toeflpractice.ets.org.

Autor článku je editorem portálu o jazykových zkouškách www.jazykovezkousky.cz.

Témata článku: Internet, Tutor

26 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Hnidopich 10. 1. 2006 13:23:12
  Nicmene mne se ta adresa zobrazi jak ve FF tak i v Mozille (1.6).
  Ze by...
 • Mikas 9. 1. 2006 20:04:53
  cte se to nekde mezi tofl a toufl, neda se to presne napsat
 • Mikas 9. 1. 2006 20:03:29
  cte se to nekde mezi tofl a toufl, neda se to presne napsat
Určitě si přečtěte

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

** Pokud už choulostivé snímky vyfotíte, dbejte na jejich zabezpečení ** Útočníci je nejčastěji získají z cloudového úložiště ** Pozor si dejte i na phishing a řádné zabezpečení telefonu

25.  3.  2017 | Stanislav Janů | 52

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Inteligentní domy