reklama

Zkouška TOEFL nyní také s pomocí internetu

Jazyková zkouška TOEFL (Test of English as a Foreign Language) patří ke standardním testům jazykových schopností vyžadovaných na zahraničních univerzitách. Loni na podzim prošel TOEFL modifikací a jeho nová generace využívá internetových technologií.

Ostré testování nové generace testu, tzv. Internet-based TOEFL (TOEFL iBt) bylo spuštěno v USA, Kanadě, Francii, Německu a Itálii. V České republice bude TOEFL iBT zaveden od března letošního roku. Průběh a vyhodnocování zkoušek garantuje společnost Educational Testing Service (ETS), která TOEFL iBT také na svých stránkách již podrobně představuje. ETS uvádí, že zkoušku TOEFL jako podklad k přijetí uznává na pět tisíc škol v devadesáti zemích světa.

CO je to TOEFL?

Smyslem testu je zhodnotit jazykové předpoklady uchazeče pro univerzitní studium. V současné podobě se občas někde testuje pomocí klasické metody "tužka papír" - kterou u nás inzerovala např. Masarykova univerzita ještě na podzim minulého roku. Výhodou tohoto postupu, označovaného jako Institutional TOEFL (PBT, tj. paper-based test) je nižší poplatek. Na zmíněné Masarykově univerzitě to bylo v listopadu 2005 pouze 1800 Kč. Nevýhodou je pak to, že absolvent nezíská celosvětově uznávaný certifikát, ale pouze doklad, jehož uznání je věcí jeho dalšího jednání s příslušnou zahraniční univerzitou.

Druhou generací testu TOEFL je počítačová verze (CBT, tj. computer-based test). Úkolem uchazeče v obou těchto verzích bylo vybrat z několika variant správnou odpověď. Má k dispozici zpravidla čtyři možnosti, z nichž jen jedna je správná. Variantu CBT u nás zkouší jediné celostátní centrum testu TOEFL, které je umístěno na U.S. Business School v Praze. Termíny jsou zde vypisovány téměř každý den a registraci ke zkoušce je možné vyplnit i on-line na stránce americké organizace ETS, která test zajišťuje (online registrace), s tím, že poplatek za registraci ve výši 140 USD se zasílá přímo na adresu organizace ETS (přehled způsobů, jak je možné platbu uhradit).

Na řadě je internet

Zatímco tradiční způsoby provádění testu prověřovaly jednotlivě porozumění mluvené řeči, čtení a psaní, v internetové verzi přibývá další, čtvrtá základní jazyková schopnost, a to testování schopnosti mluveného projevu.

Testovaná osoba bude během zkoušky stejně jako nyní sedět u počítače, nově bude mít k dispozici také mikrofon. Jednotlivé úkoly jsou integrovány a tím se více přiblížily skutečným nárokům, které studenty v praxi čekají. K integrovaným úkolům bude patřit například test na téma čti, dělej si k textu poznámky a z nich pak mluv.

Dalším efektem technologické inovace u TOEFL testů je to, že budou také administrovány po internetu. Výsledky budou v zakódované podobě odesílány do amerického střediska ETS k vyhodnocení.

Využití nové technologie zpracování výsledků umožňuje zvýšení počtu testovacích center. Podle informací Jakuba Tesaře z Fulbrightovy komise (www.fulbright.cz) budou mít zájemci o novou verzi zkoušky TOEFL od března k dispozici následující testovací střediska:

Praha
Katedra jazyků Akademie věd, www.langdpt.cas.cz
Tutor, www.tutor.cz

Brno
Masarykova univerzita
Jazyková škola Pelikán, www.studio-pelikan.cz

Olomouc
Palackého univerzita

Do seznamu pravděpodobně přibude také některá z vysokých škol v Ostravě. Škola, která má o provádění testu zájem nemusí platit za licenci, ale musí splnit náročné požadavky na kvalitu. Požadováno je například, že administrátoři testu nesmí být těmi učiteli, kteří uchazeče na test připravovali, protože by jinak docházelo ke střetu zájmů.

Výše poplatku za registraci k testu by se s příchodem nové genera testu neměla změnit. Otázkou tedy je pouze to, jak uchazeči vyškolení našimi jazykovými školami zvládnou přechod na novou, komplexnější podobu zkoušky TOEFL.

Garantem informací o zkoušce TOEFL je u nás Komise J. W. Fulbrighta, které k nové podobě zkoušky připravuje informační semináře. Další podrobnosti o zkouškách TOEFL najdete na stránkách http://www.ets.org a to včetně on-line "tréninku": http://toeflpractice.ets.org.

Autor článku je editorem portálu o jazykových zkouškách www.jazykovezkousky.cz.

Témata článku: Internet, Tutor

26 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Hnidopich 10. 1. 2006 13:23:12
  Nicmene mne se ta adresa zobrazi jak ve FF tak i v Mozille (1.6).
  Ze by...
 • Mikas 9. 1. 2006 20:04:53
  cte se to nekde mezi tofl a toufl, neda se to presne napsat
 • Mikas 9. 1. 2006 20:03:29
  cte se to nekde mezi tofl a toufl, neda se to presne napsat
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama