Živý rozhovor: s Pavlem Tůmou o ENUMu

Jak mohu využít výhod ENUMu? Jaké jsou nevýhody ENUMu? Jak vypadá implementace ENUMu? Nemůže ENUM zlikvidovat VoIP operátory? Nejen na tyto otázky odpovídal Pavel Tůma, manažer projektu ENUM ve sdružení CZ.NIC.

Klepněte pro větší obrázekNa vaše otázky k ENUMu odpovídal Pavel Tůma, manažer projektu ENUM ve sdružení CZ.NIC. V posledním roce a půl se zabýval zavedením technologie ENUM pro český národní prefix +420, které vyvrcholilo letos v lednu spuštěním registračního systému českých ENUM domén do plného provozu. V současné době dále pracuje na osvětě a dalším rozvoji sytému ENUM v ČR.

V tomto článku najdete otázky a odpovědi týkající se tématu rozhovoru. Některé dotazy a odpovědi jsme kvůli přehlednosti zkrátili, jiné rozdělili do více částí. Některé otázky se opakovaly a v takových případech byly zpravidla zodpovězeny jen jednou. Originální verzi rozhovoru najdete na této stránce.

Odpovědi na otázky čtenářů Živě.cz

Kolik VoIP poskytovatelů v ČR se již do ENUMu zapojilo (vím zatím o IPEXu)? (PepaK)

Pavel Tůma: K dnešnímu dni ENUM podporují již tři VoIP operátoři – a zároveň se stali i registrátory ENUM domén. Více naleznete na http://enum.nic.cz/cz/page/71/seznam-operatoru.html.

Jak mohu využít výhod ENUMu, když mám poskytovatele VoIP, který ještě nepoužívá ENUM? (PepaK)

Pavel Tůma: Výhody ENUM využít můžete, aniž byste měl operátora, který jej podporuje, ale cesta ke zprovoznění je delší a náročnější. Nejjednodušší je si projít návod na naší podpoře.

Probíhá registrace do národního ENUMu na úrovni dílčích čísel, nebo je možné registrovat i číselný prefix (ptám se v kontextu možných spekulativních nákupů, např. prefixů jednotlivých operátorů)? (Martin)

Pavel Tůma: Registrovat je možné jak jednotlivá čísla, tak i bloky čísel. U bloků je z principu fungování DNS nutné, aby blok začínal 0 a končil 9. V průběhu registrace domény musí žadatel absolvovat tzv. validaci, při které se ověřuje, zda žadatel je uživatelem čísla nebo bloků, které se snaží registrovat. Užívání bloků čísel musí žadatel prokázat pomocí vyúčtování telefonních služeb či smlouvy s operátorem. ENUM doména, která neprošla validací není navíc vůbec zveřejněna v DNS. Tím, že nikdo jiný než oprávněný uživatel telefonního čísla nebo bloku nemůže registrovat příslušnou doménu, jsou spekulativní nákupy vyloučeny.

Výhody jsou patrné, ale jaké jsou současné nevýhody systému ENUM a jaké mohou být do budoucna? (Černý Pavel)

Pavel Tůma: V současnosti je nevýhodou ENUMu malé rozšíření a tudíž je malá pravděpodobnost, že hovor bude spojen pomocí ENUMu a efekt pro uživatele je tím pádem malý. Ovšem s rostoucím počtem uživatelů se bude pravděpodobnost spojení přes ENUM zvyšovat a tím i užitek pro všechny uživatele. Dlouhodobě je otázkou, jestli telefonní číslo zůstane důležitým údajem, resp. identifikátorem. Pokud v budoucnu zmizí telefonní přístroje s číselnými klávesami a začneme si na vizitky psát nějaké jiné identifikační údaje, nemusí být už ENUM nadále potřeba. Je ovšem možné, že se díky specifickým výhodám plynoucím z použití DNS (rychlost, škálovatelnost, vysoká dostupnost apod.), začne ENUM používat i pro jiná strukturovaná čísla než jsou telefonní. A těch není zrovna málo - čárové kódy, RFID tagy, SPZ, rodná čísla, čísla karet apod. Přičemž vůbec nemusí jít o nějaké globální a veřejné dostupné systémy, ale klidně může jít o použití soukromého doménového stromu uvnitř firmy.

Je nebo bude český ENUM propojen s mezinárodním – např. e164.org? (Tomasz Cieńciała)

Pavel Tůma: Český ENUM už je s mezinárodním propojen. Doména .e164.arpa, ve které český registr je, byla určena ITU a IETF jako kořen všech ENUM domén. Jednotlivé národní registry pak spravují subdomény pro své národní prefixy - u nás sdružení CZ.NIC doménu 0.2.4.e164.arpa, v Rakousku Enum.at 3.4.e164.arpa, v Německu DE.NIC 9.4.e164.arpa atd. Každá země má možnost nechat si delegovat subdoménu národního prefixu a připojit své ENUM domény do této globální struktury.

e164.org je soukromý strom, který je mimo výše uvedenou strukturu. Nic vám nebrání jej používat souběžně s e164.arpa. Můžete si své číslo uložit do obou a do obou můžete také posílat dotazy na čísla, která voláte.

Jak je možné, že VoIP hovor např. mezi dvěma čísly od jednoho poskytovatele je trhaný, když při stejných podmínkách je hovor přes Skype plynulý a subjektivně stejně kvalitní? (Kurka)

Pavel Tůma: Skype používá jiný protokol, jiný zvukový kodek a hovor je i směrován internetem jinou cestou, tudíž nelze mluvit o stejných podmínkách – a lze jich jen těžko dosáhnout díky tomu, že Skype není otevřený standard. V případě subjektivně stejných podmínek by to mohlo být např. tím, že při hovoru přes VoIP je použit kodek s větším datovým tokem než u Skype a nestačí již kapacita připojení k internetu. Možných důvodů je ovšem více.

Jak má v budoucnu vypadat (organizačně) implementace ENUMu pro firmu s např. 50 čísly u jednoho či více operátorů? Co z toho budou dělat telefonní operátoři, co registrátoři a co firma (uživatel) sama? (TomK)

Pavel Tůma: Optimální scénář závisí na více faktorech, nicméně možnosti lze ilustrovat na dvou extrémech.

V prvním případě firma, která má vlastní pobočkovou ústřednu s připojením do veřejné telefonní sítě a do internetu, si vše potřebné (nastavení dotazů do DNS při odchozích hovorech, registraci domén pro svá čísla a vložení údajů o číslech do DNS) udělá sama.

V druhém extrémním případě firma, která ústřednu nemá, může využít toho, že někteří operátoři udělají vše potřebné přímo v rámci VoIP služby. V praxi to pak může být kdekoliv mezi těmito extrémy, záleží na tom, jakou úroveň kontroly nad správou ENUM záznamů chcete mít.

Proč je registrace ENUM tak drahá? Takto se neprosadí. (J.Urban)

Pavel Tůma: Velkoobchodní cena registrace ENUM domény pro registrátory je pro roky 2007 a 2008 jedna koruna. Koncová cena je pak předmětem obchodní politiky každého z registrátorů. Pokud se vám některý zdá drahý, zkuste nabídky ostatních. Jejich seznam najdete na webových stránkách ENUMu.

Volání přes VoIP je v poslední době stále více populární. Sestavování hovorů za pomocí ENUMu také navíc přináší důležitý efekt – hovor není zpoplatněn. Jak dlouho může trvat, než se počet pevných linek realizovaných po klasických drátech srovná s počtem VoIP linek v ČR? Nemůže být systém ENUM spíše nástroj na likvidaci VoIP operátorů, kterým takto bude brát stále více příjmů za odvedenou službu? (Uh)

Pavel Tůma: ENUM určitě není likvidačním nástrojem pro VoIP operátory, protože neznamená, že za službu operátora zákazník nezaplatí. Operátor poskytuje v rámci svého produktu celý balíček služeb, který zákazník potřebuje a platí – přístroj, telefonní číslo, podporu a další služby. A pouze jednou z těchto malých služeb je poskytnutí své infrastruktury na uskutečnění hovoru. A na tomto ENUM nic nemění.

Prakticky jediné, co se s použitím ENUM změní, je systém účtování hovorů. Model minutového účtování se stane minulostí a nahradí jej zřejmě nějaká forma paušálního poplatku za „připojení a používání sítě“ operátora. Podobným vývojem prošel i trh připojení k internetu.

Už dávno neplatíme za přenesená data a přesto nelze říct, že by tato změna nějakým způsobem zlikvidovala velkou část firem. A stále existuje a bude existovat spousta ISP, kteří se dokážou na trhu prosadit.

Témata článku: Blok

4 komentáře

Nejnovější komentáře

  • snake 25. 5. 2007 13:43:49
    článek oproti ostatním podobným kratší , ale čtivý a mile informativní;...
  • zbl 24. 5. 2007 9:33:58
    Technicke info o ENUM je mozne najst...
  • fobius 24. 5. 2007 8:25:26
    No služba je to geniální, pokusim se to krátce popsat snad to...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?