Živý rozhovor: s Ondřejem Výškem o Microsoft System Centru

Co vlastně Microsoft System Center je? Budou i nadále v SCCM 2007 podporováni Legacy klienti? Bude nový System Center 2007 podporovat management packy z předchozí verze MOM serveru 2005? Nejen na tyto otázky odpovídal Ondřej Výšek, nejzkušenější konzultant pro Windows Server System v České republice.

Klepněte pro větší obrázekNa vaše otázky k Microsoft System Centru odpovídal Ondřej Výšek, nejzkušenější konzultant pro Windows Server System v České republice. V průběhu posledních sedmi let se věnuje prosazování a školení MOM u zákazníků, přednáškám na různých konferencích a publikacím článků na toto téma. Zaměřuje se na správu provozu a bezpečnost, pomáhá zákazníkům implementovat de-facto standardy a efektivně monitorovat jejich serverovou infrastrukturu.

V tomto článku najdete otázky a odpovědi týkající se tématu rozhovoru. Některé dotazy a odpovědi jsme kvůli přehlednosti zkrátili, jiné rozdělili do více částí. Některé otázky se opakovaly a v takových případech byly zpravidla zodpovězeny jen jednou. Originální verzi rozhovoru najdete na této stránce.

Odpovědi na otázky čtenářů Živě.cz

Co vlastně MS System Center je? Nabízí větší výhody než Linux. (Petr Hejda)

Ondřej Výšek: Je poněkud složité několika slovy odpovědět na váš dotaz. Představení rodiny produktů System Center probíhalo v minulých týdnech na konferencích „Advanced Technologies“, kde byla představena téměř celá produktová skupina. Produkty v rodině SC mají řešit veškerou správu IT prostředí. Mezi produkty System Center patří:

  • SMS 2003 (v nové verzi SC Configurations Manager 2007) - konfigurační správa IT prostředí,
  • SC Operations Manager 2007 - operační správa IT prostředí,
  • SC Essentials 2007 – „kombinace“ OpsMgr a SonfigMgr v jediném produktu pro malé a střední firmy,
  • WSUS v3 - Patch management,
  • SC Virtual Machine Manager - správa virtuálního prostředí založené na Virtual Serveru 2005,
  • SC Capacity Planner 2006 (a následně pak 2007, momentálně Beta) - plánování nasazení a migrací Exchange 2003 (2007) a MOM 2005/OpsMgr 2007,
  • SC Data Protection Manager 2007 (momentálně Beta) - zálohování file, Exchange, SQL, SharePoint atd.,
  • SC Service Manager (beta) - service desk řešení, sdružuje informace ze všech výše uvedených produktů a nabízí plnohodnotný servicedesk,
  • SoftGrid - aplikační virtualizace.

Jelikož System Center není jediný produkt, ale rodina produktů, není dost dobře možné globální srovnání SC vs. Linux. V jednotlivých oblastech by se dozajista srovnávat dalo, nicméně to není předmětem této diskuze.

Bude nějaká sleva pro školy u produktu MS System Center Essentials 2007? (Antonin Fiurasek)

Ondřej Výšek: V tuto chvíli je jasné, že System Center Essentials 2007 je dostupný v krabicové a OEM verzi. Připravuje se licencování přes různé smlouvy (openlicense atd.). Jakmile bude toto licencování dostupné, pak bude možné vycházet z informací uvedených zde.

Svěřil byste svůj život lékařským přístrojům postaveným na technologii MS? (Petr)

Ondřej Výšek: Život svěřuji především odborníkům. Mě osobně nezáleží na tom, zda-li přístroj využívá tu či onu technologii.

Je možné obousměrně propojit MOM na jiný monitorovací systém, např. HP OVO? (Jan Halcak)

Ondřej Výšek: Ano, lze. Pokud hovoříme o MOM 2005, tak přímo v SDK jsou k dispozici konektory. Rozsáhlejší funkcionalitu (placenou) pak nabízejí produkty třetích stran (viz Management Pack katalog). Pokud hovoříme o SC OpsMgr 2007, tak jsou k dispozici beta verze (RTM v červnu) od firem eXc Software, Engyro a další – viz katalog.

Je otázkou času, kdy bude dostupný stejný počet aplikací pro monitoring i non-MS aplikací a konektorů, jako tomu je u MOM 2005.

Bude nový System Center 2007 podporovat management packy z předchozí verze MOM serveru 2005? (Martin Musil)

Ondřej Výšek: Máte pravděpodobně na mysli SC Operations Manager 2007. Pokud máte vlastní vyvinuté Management packy, tak součástí SupportTools je MPMigrationWizard (SupportTools\MPConvert.exe). Takto konvertovaný management pack samozřejmě nebude mít funkcionalitu management packu optimalizovaného pro OpsMgr 2007 (Health Model a jiné). Pokud máte MP od dodavatele, požádejte o aktualizaci na verzi OpsMgr 2007.

Dočetl jsem se, že v rámci „inovace“ bude Windows Server 2008 již bez GUI. Znamená to tedy, že se od MS na desktopech dočkáme rozhraní od Applu a na serveru zase bude koncepce Linuxu? (Michal)

Ondřej Výšek: Otázka je poněkud mimo oblast této diskuze, ale mohu přidat můj subjektivní názor – nikoliv názor MS jako takového.

Windows Server 2008 bude možné instalovat i bez GUI – „Windows Server 2008 Core“. Určení takových instalací je především do virtuálních prostředí, kde GUI není zase až tak potřeba a správa takových instalací je možná právě díky technologiím obsažených v System Center (SC Virtual Machine Manager, SC OpsMgr) a také PowerShellu. Ostatně i vznik PowerShellu (kódové jméno Monad) vychází z filozofií, které jsou známé již roky a mají např. usnadnit správu Windows prostředí newindows administrátorům, zjednodušit přenositelnost scriptů, automatizace atd.

Heterogenní prostředí byly a budou. Nerad bych zabíhal do války mezi jednotlivými systémy – každý má svoje výhody a nevýhody (a nejenom finanční). V budoucnu si myslím, že se dočkáme počítačů, které nebudou mít obrazovku ale jakési neurální napojení a podobně. V tom smyslu je debata nad jakýmkoliv rozhraním bezpředmětná.

Budou i nadále v SCCM2007 podporováni Legacy klienti (Win98 a WinNT4.0)? (Pavel Malý)

Ondřej Výšek: Tito klienti podporováni nebudou. Obdobně u Operations Manager 2007 nejsou podporovány Windows NT 4.0, ale třeba také i Exchange 2000. Jedná se o produkty, které jsou mimo support lifecycle.

Témata článku: Microsoft, System, Manager, Essentials

11 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Peter Lehotsky, Peter Lehotsky 1. 6. 2007 13:17:12
  "mimo support lifecycle" neni odborny slang, to je ukazka vrcholneho...
 • spider 1. 6. 2007 9:08:22
  To je to ŽIVĚ. Jeden článek pro naprosté laiky o "držení myši" a vedle...
 • fbquick 1. 6. 2007 8:51:10
  Tak to jste me dostal.... Bez nejake urazky ci sarkasmu... Mate pravdu,...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5