Živý rozhovor: s Martinem Panákem o tiskové technologii HP Edgeline

Jak si tato technologie vede v porovnání s inkoustovým a laserovým tiskem? Bude tato technologie dostupná i v menších tiskárnách? Kdy přijdou konkrétní produkty s Edgeline na trh? Nejen na tyto otázky odpovídal Martin Panák, category manager IPG ve společnosti Hewlett-Packard.

Klepněte pro větší obrázek Na vaše otázky k tiskové technologii HP Edgeline odpovídal Martin Panák, category manager IPG ve společnosti Hewlett-Packard, která přichází s novou tiskovou technologii pod názvem HP Edgeline, kombinující vlastnosti inkoustového a laserového tisku.

V tomto článku najdete otázky a odpovědi týkající se tématu rozhovoru. Některé dotazy a odpovědi jsme kvůli přehlednosti zkrátili, jiné rozdělili do více částí. Některé otázky se opakovaly a v takových případech byly zpravidla zodpovězeny jen jednou. Originální verzi rozhovoru najdete na této stránce.

Odpovědi na otázky čtenářů Živě.cz

Jako náročnějšího domácího uživatele mne technologie Edgeline mine, neboť míří jednoznačně do profesionální sféry. A navíc se obávám, že svoji politiku drahých a znovu neplnitelných náplní asi HP neopustí ani zde. (Josef Vaňura)

Martin Panák: HP Edgeline je název technologie, která bude cílena do kancelářského prostředí s vyšším počtem vytištěných stránek. Nicméně Edgeline má společné základy s technologií HP nazývanou HP Scaleable Printing Technology (SPT). Tuto technologii máme implementovanou do tiskáren HP OfficeJet řady K nebo multifunkčních tiskáren s oddělenými inkoustovými zásobníky. HP tedy vyvinulo univerzální technologii (mimochodem tento výzkum stál HP 1,4 miliardy amerických dolarů) a nyní se snaží využít vlastnosti této technologie v nově uváděných produktech.

Jakou budoucnost má tato technologie? (Petr Maleček)

Martin Panák: Předpokládám a věřím že velkou. Pokud se podíváte na portfólio inkoustových tiskáren HP, zjistíte, že je velmi široké.

Pracuji sice u konkurence, ale všude propaguji výrobky HP, přičemž sám mám v kanceláři vaši tiskárnu. V oblasti tiskáren a serverů na HP prostě nikdo nemá. Co HP pomáhá neusnout na vavřínech? (Mameni)

Martin Panák: HP se snaží přijít vždy s něčím novým, převratným, inovátorským. Kromě velkých témat, jako je např. HP Edgeline, mohu uvést zdánlivé maličkosti, jako je Univerzální tiskový ovladač, který dokáže ovládat všechny tiskárny a dokáže zavést jednotnou politiku tisku do firem.

Jak to je s tiskovými náklady v porovnání s inkoustovým a laserovým tiskem? A proč je HP v inkoustovém tisku tak drahé v porovnání s konkurenci? (Pavel Smola)

Martin Panák: Otázka nákladů na tisk je velmi složitou otázkou. Nedá se tak jednoznačně říci, že laserový tisk je levnější než inkoustový, a naopak. U inkoustového tisku záleží spotřeba inkoustu např. na barevnosti předlohy, použitém papíru a také, jestli tiskové úlohy tisknete kontinuálně nebo přerušovaně.

U laserového tisku záleží na obsahu, který tisknete, atmosferických podmínkách a také na tom, jestli tisknete kontinuální nebo přerušované tiskové úlohy, apod. Naštěstí se již začínají prosazovat normy, které definují výtěžnost tonerových kazet (ISO 19725). U inkoustových pigmentů vstupuje v platnost norma ISO/IEC 24711. Vice se můžete dočíst na http://www.hp.com/pageyield/cz/cs/index.html.

Otázka cen inkoustových kazet je také hodně spekulativní. Zákazník vidí v obchodě cenu za inkoustovou kazetu a její obsah. Abychom vyšli zákazníkům vstříc, bude HP na inkoustových kazetách udávat, kolik stránek s ní zákazník potiskne.

Z informací na internetových stránkách HP vyplývá, že se bude jednat o technologii pro velké tiskárny. Plánujete tuto technologii i do menších tiskáren? Jaká bude odolnost výtisků např. vůči vodě? (Jan Koska)

Martin Panák: V současné době jsme ohlásili pouze technologii HP Edgeline. Bohužel nemůžu komentovat její další vývoj. Speciální složení inkoustu by mělo zabránit rozpití vytištěného dokumentu např. při podtržení zvýrazňovačem.

Mimochodem, HP již dnes nabízí speciální papír s názvem HP Advanced Paper, který i s potiskem z inkoustové tiskárny můžete klidně ponořit do vody a výtisk se nerozpije.

Je to zhruba tři roky, co jsem se zúčastnil přednášky Microsoftu. Zde se vedoucí nákupu HW z Redmondu zmínil, že do dvou let bude nová tisková technologie – výrazně levnější než současná řešení. Jelikož se pořád nic neobjevilo, tak se ptám, jestli s tím má HP Edgeline něco společného? (Aleš Gill)

Martin Panák: Bohužel nevím, co se prezentovalo v Redmondu, takže vám neumím odpovědět.

Myslím si, že tato diskuze se bez předchozí marketinkové aktivity a rozumného představení produktu na českém trhu mine účinkem. Proč se stále opakují tytéž chyby v této oblasti? Spoléhat na to, že se bude vše prodávat samo, není přeci do budoucna možné. (Jan Heran)

Martin Panák: Představili jsme technologii tisku HP Edgeline - fixované hlavy, pod kterými projíždí papír, a který se bezkontaktně potiskne na jeden průchod. Konkrétní produkty budou následovat.

Jak jsem se dočetl, jde o velkokapacitní tisk. Tím pádem by tato technologie tisku měla zabezpečovat nízké tiskové náklady. S novou technologií tisku by také ale měla přijít vyšší rychlost. V čem je tedy tato technologie tak unikátní? (McS)

Martin Panák: Rychlost bude určitě velká výhoda technologie HP Edgeline. V druhé generaci HP plánuje dosažení rychlosti 100 barevných stran za minutu. Unikátnost této technologie spočívá ve faktu, ze tiskové hlavy jsou fixované nad projíždějícím papírem. Inkoustové hlavy postříkají papír a tak nedojde k fyzickému kontaktu hlav a média (což je ale nutné u laserové technologie, kdy toner ulpívá na papíru otiskem z fotocitlivého válce). Díky těmto faktům je HP schopno postavit stroj, který bude mít vysoký barevný výkon, velkou mechanickou odolnost a větší spolehlivost díky menšímu počtu pohyblivých částí. Lepe se také dá řídit kvalita tisku.

Kdy a kde bude možno konkrétní produkty s Edgeline shlédnout, otestovat a zakoupit? (Miroslav Novák)

Martin Panák: Konkrétní produkty přijdou na trhu ještě v tomto pololetí.

Jaký je praktický přínos této technologie? Je levnější a kvalitnější? (JirkaP)

Martin Panák: Přínos HP Edgeline je v následujících oblastech:

Rychlost tisku – na jeden průchod papíru Edgeline dokáže potisknout celou stránku a to v plné barvě. Další podstatnou součástí je fakt, že barevný dokument zvyšuje čitelnost dokumentu, rychlost pochopeni jeho obsahu, což se samozřejmě projeví na návratnosti investice do barevného stroje.

Spolehlivost – menší počet mechanických částí a bezkontaktní tisk.

Nízké náklady – HP Edgeline je technologie, která bude konstruována na snížení nákladů na provoz a pořízení stroje.

Kvalita tisku – HP EdgeLine bude mít velmi kvalitní výstupy i přes vysokou rychlost tisku.

Témata článku: Hewlett Packard (HP), Martin, Martini, Hp tiskárny, Tiskárny inkoustové, Zvýrazňovače

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Frodo 24. 3. 2007 20:16:41
    Presne, proc musi ty jejich z**** ovladace sezrat 128M pameti? Proc musi...
  • stoural 22. 3. 2007 23:21:36
    a to teprve nemrtve fotografie
  • Bato 22. 3. 2007 15:33:34
    ...ale už by ste niekedy mohli uverejniť aj mŕtve fotografie resp. mŕtvy...
Určitě si přečtěte

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 9

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 60

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

** Microsoft i Google si meziročně polepšily ** Microsoftu se dařilo v cloudu , zlobí jej ale Surface a Lumia ** u Googlu zase platí, že tržby tvoří především reklama

28.  4.  2017 | Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5