reklama

Živý rozhovor: s Luďkem Kremserem o Windows serveru Longhorn

Bude Longhorn již výhradně 64bitový? Prozradíte datum vydání Longhornu? Bude Longhorn opravdu stát za to? Jak bude nastaveno licencování? Nejen na tyto otázky odpovídal Luděk Kremser, který je ve společnosti Microsoft zodpovědný za rodinu produktů Windows Server.
Kapitoly článku

Klepněte pro větší obrázek Na vaše otázky k Windows serveru Longhorn odpovídal Luděk Kremser, který je ve společnosti Microsoft zodpovědný za rodinu produktů Windows Server. Luděk Kremser je také zodpovědný za uvedení Windows Serveru s kódovým označením „Longhorn“ na trh v České republice.

V tomto článku najdete otázky a odpovědi týkající se tématu rozhovoru. Některé dotazy a odpovědi jsme kvůli přehlednosti zkrátili, jiné rozdělili do více částí. Některé otázky se opakovaly a v takových případech byly zpravidla zodpovězeny jen jednou. Originální verzi rozhovoru najdete na této stránce.

Odpovědi na otázky čtenářů Živě.cz

Plánujete vydání 32bitové edice nebo bude Longhorn již výhradně 64bitový, jako je tomu u Exchange Serveru 2007? (Michael Grafnetter)

Luděk Kremser: Při uvedení Longhornu se plánuje 32 i 64bitová verze. Verze R2 (asi za dva roky) už bude pouze 64bitová.

Nepřipadá vám poněkud nevkusné pořádat chaty na taková témata, aby výsledek vyzněl jako bezduchá reklamní kampaň na předražené a zbytečné serverové řešení Microsoftu? Předpokládám, že veškeré dotazy, které by srovnávaly váš produkt s konkurenčními řešeními, automaticky mažete jako „nevhodné“, přestože právě jimi se především zabývá většina administrátorů. (Jan Husák)

Luděk Kremser: Pokud vím, na Živě.cz najdete rozhovory k různým platformám a produktům. Serverové operační systémy od Microsoftu, dle poslední studie IDC, mají na instalované bázi ve firmách podíl 70 procent. Je tedy jasné, že spousta administrátorů se tím zabývá a potřebuje informace o novém produktu.

Je možné zapojit se do beta testování? (Stanislav Nechutný)

Luděk Kremser: Tento týden bude vydána veřejná beta3. Bude se jednat o po funkční stránce dokončený produkt, v němž bude nutné odladit chyby. Budou k dispozici beta3 média, která si budete moci objednat na webu Microsoftu.

Prozradíte datum vydání Longhornu? Kdy a kde bude možné zjistit více informací o novinkách této verze? A na kdy je plánována verze česká? (Petr)

Luděk Kremser: Oficiální uvedení Longhornu na trh je plánováno na únor příštího roku. Nicméně dokončen bude již letos na podzim. O novinkách se budete moci dočíst na adrese www.longhorn.cz, která bude spuštěna už tento týden. Není zatím jasné, kdy bude k dispozici česká verze, ale předpokládám, že to bude asi jeden měsíc po uvedení anglické.

Jaké jsou nároky a požadavky na HW? (Petr)

Luděk Kremser: Hardwarové nároky budou samozřejmě závislé na tom, co na serveru poběží, ale nebudou se výrazně lišit od požadavků na Windows 2003 server.

Je za názvem Long horn, tedy „dlouhá trumpeta“, skryt odkaz k nějakému tématu, např. k již tradičně oblíbeným „zeleným posilovačům“ vyčerpaných programátorů? (Jan Holuša)

Luděk Kremser: Longhorn je pouze kódové označení pro nový server. Oficiální název zatím nebyl představen, avšak stane se tak v nejbližší době.

Kdy bude k dispozici SBS 2007, v němž má být zakomponován Longhorn server? (Tomas Roupec)

Luděk Kremser: Nové SBS bude k dispozici přibližně půl roku po uvedení Longhornu na trh a bude pouze v 64bitové verzi.

Jaké jsou systémové nároky? (Augustin)

Luděk Kremser: Systémové nároky budou samozřejmě závislé na druhu využití. Microsoft při vývoji nového operačního systému spolupracuje s výrobci hardwaru a je tak jasné, že se požadavky nebudou výrazně lišit od předchozí verze Windows 2003 serveru.

Do jaké míry budou u lokalizovaných verzí Longhorn serveru brány v potaz přesné překlady? Nejen při nastavování GPO objektů byla lokalizace do češtiny u Windows serveru 2003 dosti nepřesná a nebylo jasné, k čemu ta která možnost může doopravdy sloužit. Zajímalo by mě, zda byly lokalizační týmy posíleny či vylepšeny metody lokalizace. (Radek Šembera)

Luděk Kremser: Je pravda, že některé překlady jsou nepřesné, nebo i úsměvné. Je to však způsobeno tím, že při lokalizaci je nutné přeložit asi dva miliony slov a nápovědu – a překlad trvá zhruba rok. Věřím, že překladatelé dělají co je v jejich silách.

Asi před rokem jsem četl, že Microsoft plánuje vyrobit variantu serveru, která bude pouze konzolová. Bude to již v této verzi? (Martin Poupe)

Luděk Kremser: Ano, tato verze se bude jmenovat Server Core a bude součástí každého Windows serveru. Uživatel se bude moci při instalaci rozhodnout, zda nainstaluje pouze Server Core nebo kompletní OS s GUI. Jinak bude možné využít také Windows PowerShell, což umožní administrátorům pomocí skriptů lépe ovládat OS.

Jak to bude s případnou kompatibilitou aplikací třetích stran? Dá se uplatnit pravidlo, že většina aplikací běžících pod Windows 2003 serverem bude běžet i pod Microsoft Longhorn Serverem? (dr.Tom)

Luděk Kremser: Od počátku vývoje Longhornu jsou do testování zapojeni také další výrobci SW. Microsoft dobře ví, že úspěch nového OS z velké míry závisí právě na kompatibilitě a množství „běžících“ aplikací třetích stran. V současné době probíhá certifikace aplikací pro Longhorn, do kterého se zapojují také některé české softwarové firmy. Ostatní „necertifikované“ aplikace by však měly fungovat také.

Jaké budou existovat verze Longhorn serveru? Bude i nový Small Busssines Server? (. : .:::. : .)

Luděk Kremser: Předpokládá se, že edice budou přibližně odpovídat předchozí verzi W2k3. Čili Standard, Enterprise atd. Nový Small Business Server bude na trh uveden asi šest měsíců po Longhornu a bude pouze 64bitový.

V čem je Longhorn lepší než 2003 server? (Tomas Effenberger)

Luděk Kremser: Mezi vylepšení, o kterých stojí za to se zmínit, patří především ty v oblasti práce v síti, rozšířených funkcí zabezpečení, vzdáleného přístupu k aplikacím, centralizované správě rolí serveru, nástrojů pro monitorování výkonu a spolehlivosti, zapojení do clusteru atd.

Myslíte, že bude Longhorn server opravdu stát za to? A především, bude dobrý jako konkurenční open source, např. Debian? (Pavel Novák)

Luděk Kremser: Nová verze Windows Serveru dává důraz na lepší kontrolu, vyšší dostupnost, větší flexibilitu a hlavně vyšší bezpečnost. Longhorn udělá další krok pro snižování celkových nákladů na vlastnictví (TCO), jejichž důležitost si již uvědomuje většina firem. Každý IT manažer ví, že Linux není „zadarmo“ a musí si vždy pečlivě spočítat, který OS nasadí. Debian, stejně jako například SuSe nebo RedHat, jsou kvalitní distribuce a Microsoft je považuje za vážnou konkurenci. Protože jsme v tržním prostředí, kde rozhoduje zákazník, bude na nás ho přesvědčit, že Windows Server je ta nejlepší volba. Potenciál na to Longhorn určitě má.

Témata článku: Windows, Strong, Snap, Milan, Horn

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jaroslav 28. 4. 2007 6:54:21
    Buď pan Kremser opoměl uvést poštovní server ve výčtu aplikací, které...
  • uzivatel 26. 4. 2007 18:47:34
    ano,s timhle souhlasim
  • Dr. Linux :) 26. 4. 2007 18:10:51
    drahy pane. chodte si laskavo pisat blbosti ku svojim na root.cz a podobne...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 23

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 60

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama