Živě T-10: ZIP aneb disketa na steroidech

Mechanika ZIP se chtěla stát nástupcem klasických disket. Proč nakonec neuspěla a jak probíhal ten její „příběh“ se dozvíte v článku.

Psal se rok 1994 a kromě vzniku tehdy ještě neznámého kancelářského balíku StarOffice (nynější OpenOffice) byla na trh také uvedena nová ZIP mechanika od společnosti Iomega, která vycházela ze starší (1983) technologie Bernoulli a měla se stát důstojným nástupcem velmi úspěšných disketových mechanik, které později využívaly nejčastěji 3,5" diskety s kapacitou 1,44 MB s rychlostí 125 Kb/s (15,6 KB/s). Jaká tedy byla první ZIP mechanika?

Iomega ZIP-100 se představuje

První ZIP mechanika nesla název ZIP-100 a využívala speciální 3,5" ZIP diskety, které sice pracovaly na podobném magnetickém systému čtení a zápisu dat jako klasické diskety, ale jejich tloušťka i kapacita však byla o poznání větší. První model přišel s velmi nadstandardní kapacitou 100 MB, maximální přenosová rychlost sice byla až 1 MB/s, ale v případě pomalejšího paralelního rozhraní byl průměr kolem 50 KB/s. K dispozici byly interní i externí verze, s čímž souvisí i velká rozmanitost dostupných rozhraní, od paralelního, přes SCSI až po USB.

Klepněte pro větší obrázek

První a asi nejznámější verze ZIP

ZIP mechanika začala mít předpokládaný úspěch, byla poměrně levná (vzhledem ke kapacitě) a začala se rozšiřovat po celém světě. Protože nabízela relativně rychlé, jednoduché a oproti disketě vcelku bezpečné uložení dat, byla kromě přenosu dat používána i jako zálohovací systém ve firmách a v domácnostech. Bylo jen otázkou času, kdy Iomega uvede nový model s vyšší kapacitou, ten měl však několik problémů, které předznamenaly pomalý ústup od tohoto formátu.

Příchod CD a hromadné žaloby

Nový model přišel s kapacitou 250 MB a samozřejmě vylepšeným designem. Zásadním problémem byla částečná nekompatibilita se staršími 100MB médii, které bylo možné v této nové mechanice spíše pouze číst, zápis na 100MB média byl velmi pomalý a potýkal se například s problémem ohledně formátování. Pro zápis jste tak museli používat hlavně dražší 250MB ZIP diskety.

Klepněte pro větší obrázek

V roce 1998 se navíc objevilo několik tisíc žalob, kvůli takzvané chybě „Click of Death“, která se týkala problémů s hlavičkami, jež se po nějaké době poškodily a kromě poškození dat a média se projevovaly známým „cvakáním“. Iomega odmítala zodpovědnost, nakonec však spory prohrála a všem majitelům musela vyplatit náhradu.

V té době navíc zažívaly nebývalý úspěch vypalovačky pro CD-R a CD-RW disky a od roku 1999 začaly prodeje ZIP mechanik a samozřejmě i ZIP médií rapidně klesat. Cena v porovnání s pevnými disky či CD byla stále nevýhodnější a nezachránila to ani 750MB verze, která byla uvedena v roce 2002. Nástup DVD a flash disků už byl takřka smrtící, a to především v oblasti mainstreamu.

Klepněte pro větší obrázek

Poslední model ZIP-750 pro USB 2.0 s rychlostí 7,5 MB/s

Společnost Iomega však existuje i nadále, zůstala věrná podobným produktům, v jejím portfoliu najdete například různé externí disky a řešení pro zálohu a ukládání dat, které však využívají klasické pevné disky známých výrobců. V nabídce dokonce nechybí ani externí disketová mechanika, která snad přežije i další desetiletí. To už však patří takřka výhradně flash diskům, coby jednoduchý, rychlý a především levný způsob pro přenášení dat.

Otázka do diskuze: Měli jste také ZIP mechaniku? Na co jste ji využívali?

Témata článku: Hardware, Death

36 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Dr. Taby 10. 10. 2009 9:53:50
    Tak to já měl Bernoulli. A k němu se prodávaly tuším 150 a 230 MB...
  • Galls 9. 10. 2009 10:09:44
    Přesně. Nápad dobrý, ale ta rychlost a dostupnost (i cenová) disket.
  • Bohusz 8. 10. 2009 18:59:39
    ZIPky se mi líbily, rychlé, robustní, spolehlivé a relativně levné, Měli...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 46

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 88

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?