Živě T-10: vzpomínky na Serial ATA neboli SATA

Sběrnice SATA - nástupce starší PATA, je tu už 10 let. Co se změnilo od SATA 1.5 Gb/s, přes SATA 3.0 Gb/s až po nejnovější eSATA a SATA 6.0 Gb/s, a jaká bude budoucnost?

V roce 2000 se na drtivém počtu desktopových počítačů vyskytovalo starší rozhraní, respektive sběrnice ATA (později přejmenovaná na PATA – Parallel ATA), pomocí které se k základní desce připojovaly především pevné disky a optické mechaniky s maximální rychlostí 133 MB/s. Tato sběrnice však přestala stačit, a tak byla světu představena nová sběrnice SATA.

SATA 1.5 Gb/s a hlavní výhody

Ke konci roku 2000 byla schválena specifikace nového standardu v podobě Serial ATA revize 1.0, která se pyšnila přenosovou rychlostí až 1,5 Gb/s (150 MB/s + ztráty). SATA používá na rozdíl od PATA pouze dva datové páry pro současně obousměrný přenos (A+, A-, B+, B-), přičemž další tři vodiče jsou zemnící (GND). Elektrotechniky bude možná zajímat i signálové napětí, které se pohybuje kolem 325 až 600 mV. Samostatná napájecí 15pinová část pracuje s napětím +3,3 V, +5 V i +12 V. Stanovena byla i maximální délka kabelu 1 metr.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Maximální rychlost 150 MB/s je sice jen o trochu vyšší než u starší sběrnice PATA, ale SATA mělo ještě další výhody. Kromě značné úspory místa (lepší průtok vzduchu ve skříni, na rozdíl od „kšand“) a zlevnění výroby (pouze 7 vodičů oproti 40/80), se u SATA objevila podpora technologií NCQ a Hot swap.

NCQ (Native Command Queuing) má za úkol zvýšit výkon pevných disků, díky optimálnějšímu řazení dat, respektive hlaviček pevného disku. Rozdíl ve výkonu (NCQ musí podporovat i pevný disk) lze pozorovat především v náročnějších situacích, kdy je vyžadování čtení či zápis od několika procesů současně a ve větším měřítku. S moderní technologií AHCI se o optimální a vylepšený chod NCQ řadičů stará operační systém, respektive ovladač. U moderních SSD se NCQ používá pro lepší rozložení a zpracování dat dle odezvy čipů.

Klepněte pro větší obrázek 
Princip technologie NCQ

Technologie hot swap není nic jiného, než možnost odpojit či připojit daný disk i za běhu, a v případě podpory, i při spuštěném operačním systému. Pevný disk se tak svým způsobem chová stejně jako flash disk.

SATA 3.0 Gb/s – druhá verze a dvojnásobná rychlost

Po několika letech, kdy se první SATA 1.5 Gb/s postupně rozšířilo do pevných disků, optických mechanik a především do základních desek coby integrovaná součást, byla představena zpětně kompatibilní druhá revize s názvem SATA 3.0 Gb/s, která se pyšnila dvojnásobnou rychlostí 300 MB/s. Konektor zůstal samozřejmě stejný, pevné disky obvykle disponovaly možností přepnout pomocí jumperu i do staršího režimu, což většinou vyřešilo problémy na některých starších čipsetech.

Klepněte pro větší obrázek 

Externí SATA - eSATA

V roce 2004 byla navíc představena i externí verze SATA v podobě eSATA. Hlavní rozdíl je především v konstrukci konektoru, který musí vydržet velmi časté připojování a odpojování, podobně jako USB. Standardní SATA porty totiž nejsou konstruovány na velké namáhání, mělo by se jednat maximálně o desítky připojení/odpojení. Maximální délka kabelu byla v případě eSATA zvýšena na 2 metry, rychlost je srovnatelná se SATA 3.0 Gb/s, tedy až 300 MB/s.

SATA 6.0 Gb/s – ve znamení roku 2010

Podle původních plánů z roku 2000 měla být třetí revize sběrnice Serial ATA s označením SATA 6.0 Gb/s uvedena na trh již v roce 2007, nakonec se s ní ve větší míře setkáme až tento rok. Rychlost byla opět zdvojnásobena na 600 MB/s, a na trhu se již objevily nejen první pevné disky („Seagate Barracuda XT: první 2TB disk se SATA 6 Gb/s“), ale také základní desky od společností Asus nebo EVGA.

Klepněte pro větší obrázek 
Šest portů SATA 3.0 Gb/s a dvojice SATA 6.0 Gb/s 

Správné značení aneb co je to „SATA II“

Známou chybou je také špatné, takzvané neoficiální pojmenování, které lze vidět po celém internetu i v tištěných prospektech některých firem. Jistě znáte hojně používané, leč špatné označení jako SATA II, SATA2 a podobně. Jediné oficiální a schválené označení je pouze SATA 1.5 Gb/s, SATA 3.0 Gb/s případně SATA 6 Gb/s. Tato záměna byla mimo jiné jedním z důvodů přejmenování původní organizace „SATA II“ na nový název SATA-IO.

Poslední revize SATA?

Sílící nástup SSD sice urychlil uvedení nové revize SATA, SSD jsou však stále rychlejší a již dnes začínají být maximální rychlosti SATA nedostatečně naddimenzované. V budoucnu se tak možná nesetkáme s žádnou další revizí, ale například s připravovaným optickým přenosem dat s názvem Light Peak, za kterým stojí samotný Intel. Ten nabídne již v první verzi několikanásobně vyšší propustnost než nejnovější SATA 6.0 Gb/s a má být představen již tento rok. Jaké přesné rychlosti první verze nabídne, zatím není známo, ale určitě se bude jednat o rychlosti nad 1 GB/s.

Klepněte pro větší obrázek 
Light Peak - optický přenos dat

Témata článku: Hardware, Sata, Atos, Pata, Peak, Swap

25 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Booster13 18. 1. 2010 23:27:24
    ked je v biose nastaveny kompatibilny rezim (pata emulacia), nieje problem...
  • Mi.Chal 17. 1. 2010 11:43:45
    Ja vycházím z toho co nám tvrdili ve škole - tvrdit u zkoušky, že PATA je...
  • ehlo 16. 1. 2010 16:30:24
    Pobavilo mne spojení "nedostatečně naddimenzované". Smysl je zřejmý, a...
Určitě si přečtěte

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

** Google vypustil vývojářskou verzi nového Androidu ** Přinese lepší notifikace nebo prodlouženou výdrž ** K uživatelům se dostane na podzim

22.  3.  2017 | Stanislav Janů | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C