reklama

Živě T-10: první MP3 přehrávač na světě

Je tomu kolem 10 let, co byl světu představen první MP3 přehrávač nové éry, který předznamenal konec přenosných CD přehrávačů - „discmanů“.

V dnešní době můžeme na trhu nalézt obrovské množství různých přenosných hudebních přehrávačů, které sice stále obecně nazýváme jako mp3 přehrávače, ale jejich schopnosti jdou mnohem dále než jen přehrávání formátu MP3. Než se podíváme na úplně první mp3 přehrávač, který byl sériově vyráběn a prodáván, tak se podíváme, jak vypadal praotec všech digitálních přehrávačů.

Budiž hudba: IXI

Před 30 lety, konkrétně v roce 1979 představil mladý 23letý britský vynálezce Kane Kramer svůj návrh takzvaného digitálního zvukového přehrávače (DAP). Ten disponoval ovládacími prvky, displejem a velmi malou pamětí, která byla schopna uložit až 3,5 minuty zvuku. Technologie pro ukládání dat byla však tehdy téměř nepoužitelná, Kramer tak přišel se svým nápadem v nevhodnou dobu. V roce 1981 si nicméně návrh patentoval.

Klepněte pro větší obrázek 
Návrh přehrávače IXI z roku 1979

Pokud vám návrh až nápadně připomíná iPod od společnosti Apple, tušíte správně. Apple totiž vycházel při tvorbě prvního iPodu právě z tohoto návrhu a Kramer se s Apple i dlouhou dobu soudil, ale neúspěšně. Jeho patent totiž kvůli nezaplacení poplatku propadl již v roce 1988 a pokud existuje něco jako největší chyba v životě, u Kane Kramera je to právě tento neprodloužený patent.

Pokud máte rádi skutečně zajímavé souvislosti a informace, jistě vás zaujme originál zprávy z roku 1979 (PDF 6,5 MB), která obsahuje návrh IXI systémů, kde je také popsán koncept distribuce hudby, kterou v moderní podobě používá novodobý Appstore.

MPMan F10 byl první

Prvním komerčně prodávaným mp3 přehrávačem se stal v létě roku 1998 MPMan F10 od společnosti Saehan. Disponoval 32MB pamětí na kterou bylo možné uložit přibližně dvanáct písniček ve formátu mp3 a bitratem 128 kb/s. Jeho velikost byla 9,1 × 7 × 16,5 cm, měl malý informační displej a používal integrovanou dobíjecí baterii, která byla v další verzi F20 (64 MB) nahrazená dvěma vyměnitelnými bateriemi typu AA.

Klepněte pro větší obrázek 
MPMan F10 byl úplně prvním MP3 přehrávačem s kapacitou 32 MB

A jak probíhalo kopírování dat? Bohužel pomocí paralelního rozhraní, ale s 32MB kapacitou se jednalo jen o několik minut. Jeho koncová cena 250 USD (tehdy kolem 7500 Kč) však musela být velmi brzy snížena na 200 USD, konkurence totiž zaútočila vlastním mp3 přehrávačem, který byl opravdu masově úspěšný.

Rio PMP300 byl první úspěšný

Společnost Diamond Multimedia vtrhla na trh krátce po zmíněném přehrávači MPMan F10, ke konci roku 1998 představila svůj mp3 přehrávač Rio PMP300 sice se stejnou kapacitou 32 MB, přístroj byl však vybaven rozšiřujícím slotem SmartMedia, takže bylo možné rozšířit kapacitu o další megabajty. Využíval klasickou tužkovou baterku, se kterou dokázal přehrávat hudbu přibližně 8 až 12 hodin.

Test na Živě vám před více než deseti lety přinesl Tomáš Holčík, který mimo jiné popisoval rychlost „ládování“ přes paralelní port, která by sice byla s dnešními gigabajtovými kapacitami nepoužitelná, v případě 32MB paměti se však jednalo zhruba o čtyři minuty. Cena na českém trhu byla tehdy kolem 8 500 Kč s DPH.

Klepněte pro větší obrázek 
Rio PMP300 od Diamond Multimedia

Přehrávač měl také malý displej, který zobrazoval pouze číslo skladby a hlavní ovládání bylo tak trochu podobné prvnímu iPodu, který byl však uveden až o tři roky později a odstartoval velký úspěch Applu. To je však zase na jiný příběh.

Otázka do diskuze: jaký byl váš první mp3 přehrávač?

Témata článku: Hardware, Hudba, filmy, seriály, Kramer, Rio, Kane, Diamond, Vide

92 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan Novotný 25. 1. 2010 16:17:46
    ahoj můj první mp3 přehrávač byl Teac MP-222, hraje celkem dobre za ty...
  • Michael ŠOUREK 3. 11. 2009 18:50:43
    Cowon A 16GB rok 2008
  • Jiří Dvořák 1. 11. 2009 21:00:47
    Asi jsem přehlédl ;) Tak to samozřejmě, dobrá sluchátka udělají i s...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 133

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 219

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama