Živě T-10: první MP3 přehrávač na světě

Je tomu kolem 10 let, co byl světu představen první MP3 přehrávač nové éry, který předznamenal konec přenosných CD přehrávačů - „discmanů“.

V dnešní době můžeme na trhu nalézt obrovské množství různých přenosných hudebních přehrávačů, které sice stále obecně nazýváme jako mp3 přehrávače, ale jejich schopnosti jdou mnohem dále než jen přehrávání formátu MP3. Než se podíváme na úplně první mp3 přehrávač, který byl sériově vyráběn a prodáván, tak se podíváme, jak vypadal praotec všech digitálních přehrávačů.

Budiž hudba: IXI

Před 30 lety, konkrétně v roce 1979 představil mladý 23letý britský vynálezce Kane Kramer svůj návrh takzvaného digitálního zvukového přehrávače (DAP). Ten disponoval ovládacími prvky, displejem a velmi malou pamětí, která byla schopna uložit až 3,5 minuty zvuku. Technologie pro ukládání dat byla však tehdy téměř nepoužitelná, Kramer tak přišel se svým nápadem v nevhodnou dobu. V roce 1981 si nicméně návrh patentoval.

Klepněte pro větší obrázek 
Návrh přehrávače IXI z roku 1979

Pokud vám návrh až nápadně připomíná iPod od společnosti Apple, tušíte správně. Apple totiž vycházel při tvorbě prvního iPodu právě z tohoto návrhu a Kramer se s Apple i dlouhou dobu soudil, ale neúspěšně. Jeho patent totiž kvůli nezaplacení poplatku propadl již v roce 1988 a pokud existuje něco jako největší chyba v životě, u Kane Kramera je to právě tento neprodloužený patent.

Pokud máte rádi skutečně zajímavé souvislosti a informace, jistě vás zaujme originál zprávy z roku 1979 (PDF 6,5 MB), která obsahuje návrh IXI systémů, kde je také popsán koncept distribuce hudby, kterou v moderní podobě používá novodobý Appstore.

MPMan F10 byl první

Prvním komerčně prodávaným mp3 přehrávačem se stal v létě roku 1998 MPMan F10 od společnosti Saehan. Disponoval 32MB pamětí na kterou bylo možné uložit přibližně dvanáct písniček ve formátu mp3 a bitratem 128 kb/s. Jeho velikost byla 9,1 × 7 × 16,5 cm, měl malý informační displej a používal integrovanou dobíjecí baterii, která byla v další verzi F20 (64 MB) nahrazená dvěma vyměnitelnými bateriemi typu AA.

Klepněte pro větší obrázek 
MPMan F10 byl úplně prvním MP3 přehrávačem s kapacitou 32 MB

A jak probíhalo kopírování dat? Bohužel pomocí paralelního rozhraní, ale s 32MB kapacitou se jednalo jen o několik minut. Jeho koncová cena 250 USD (tehdy kolem 7500 Kč) však musela být velmi brzy snížena na 200 USD, konkurence totiž zaútočila vlastním mp3 přehrávačem, který byl opravdu masově úspěšný.

Rio PMP300 byl první úspěšný

Společnost Diamond Multimedia vtrhla na trh krátce po zmíněném přehrávači MPMan F10, ke konci roku 1998 představila svůj mp3 přehrávač Rio PMP300 sice se stejnou kapacitou 32 MB, přístroj byl však vybaven rozšiřujícím slotem SmartMedia, takže bylo možné rozšířit kapacitu o další megabajty. Využíval klasickou tužkovou baterku, se kterou dokázal přehrávat hudbu přibližně 8 až 12 hodin.

Test na Živě vám před více než deseti lety přinesl Tomáš Holčík, který mimo jiné popisoval rychlost „ládování“ přes paralelní port, která by sice byla s dnešními gigabajtovými kapacitami nepoužitelná, v případě 32MB paměti se však jednalo zhruba o čtyři minuty. Cena na českém trhu byla tehdy kolem 8 500 Kč s DPH.

Klepněte pro větší obrázek 
Rio PMP300 od Diamond Multimedia

Přehrávač měl také malý displej, který zobrazoval pouze číslo skladby a hlavní ovládání bylo tak trochu podobné prvnímu iPodu, který byl však uveden až o tři roky později a odstartoval velký úspěch Applu. To je však zase na jiný příběh.

Otázka do diskuze: jaký byl váš první mp3 přehrávač?

Témata článku: Hardware, Hudba, filmy, seriály, Kramer, Rio, Kane, Diamond, Vide

92 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan Novotný 25. 1. 2010 16:17:46
    ahoj můj první mp3 přehrávač byl Teac MP-222, hraje celkem dobre za ty...
  • Michael ŠOUREK 3. 11. 2009 18:50:43
    Cowon A 16GB rok 2008
  • Jiří Dvořák 1. 11. 2009 21:00:47
    Asi jsem přehlédl ;) Tak to samozřejmě, dobrá sluchátka udělají i s...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 112

Vyrobili jsme z mikropočítače za dolar záškodnickou klávesnici. Je to snadné

Vyrobili jsme z mikropočítače za dolar záškodnickou klávesnici. Je to snadné

** Představte si klávesnici, která po připojení spustí malware ** Není to nic složitého, stačí mikročip za dolar ** Bude posílat počítači trošku jiné stisky kláves

15.  3.  2017 | Jakub Čížek | 24

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 17

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C