Živě T-10: jak první iMac rozšířil USB

První Apple iMac způsobil revoluci nejen svým designem all-in-one počítače v monitoru, ale také se zasloužil o prosazení USB. +VIDEO

V roce 1997 se jeden ze tří zakladatelů společnosti Apple - Steve Jobs vrátil po téměř 12 letech zpět do této nadějné firmy a jeho perfekcionisticky revoluční povaha se opět začala projevovat. Zrušil vývoj nepříliš úspěšného počítače Macintosh Performa a začal činit. Přibližně za rok, konkrétně v květnu roku 1998, byl představen takt trochu revoluční počítač s názvem iMac a přízviskem G3.

iMac G3: počítač v monitoru

Domácnosti a kanceláře hyzdily šedé krabice s názvem PC a samostatné monitory všemožných značek. Revoluci tak způsobil první barevný (na výběr bylo velké množství barevných provedení) iMac G3, který byl takřka stejně velký jako běžné 15" monitory (381 × 381 × 435 mm), disponoval navíc i počítačem zabudovaným uvnitř a jeho hmotnost nepřesáhla 16 kg.

Klepněte pro větší obrázek

Nevšední design s průhledným krytem se v případě počítačů dalo považovat za skvost a tento iMac odstartoval novou éru společnosti Apple. Kromě oblého designu však disponoval i promyšlenými prvky, nechyběla totiž rukojeť pro snadné přenášení a všechny porty byly na jednom místě (skryté pod krytkou). Oblíbený iMac G3 si získal velkou popularitu právě kvůli designu a rozměrům, vyskytoval se také v řadě filmů a seriálů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základní deska v iMacu G3

Apple iMac G3 v první verzi měl procesor PowerPC G3 na frekvenci 233 MHz, 32 MB operační paměti, grafickou kartu ATI Rage IIc (2 MB SGRAM) a dodával se s 4GB pevným diskem. Na přední straně se nacházela CD mechanika s rychlostí 24×, stereo reproduktory a výstup na sluchátka. Samotný 15" displej měl tehdy vysoké rozlišení 1 024 × 768.

(i)Nternet a USB

Písmeno „i“, které se vyskytuje ve slově iMac a nyní téměř ve většině produktů Applu, znamenalo tehdy stále oblíbenější pojem a místo - „internet“. Počítač byl totiž vybaven různými síťovými a komunikačními technologiemi, které v té době ještě nebyly tolik rozšířené a  většinou nikoli s těmito parametry. Pro připojení do sítě byl k dispozici ethernet s rychlostí 100 Mbit/s, který ještě mají dokonce i některé nejnovější netbooky/nettopy, nechyběl ani modem s rychlostí 33,6 kb/s. Nastavení připojení k Internetu v Mac OS 8.1 bylo mnohem jednodušší než na počítačích s operačním systémem Windows, tedy přesně ve stylu Applu.

Apple zvolil v případě iMacu výhradně, tehdy ještě nepříliš rozšířený, port USB coby hlavní propojovací rozhraní pro různá zařízení. Klasické počítače obsahovaly sériové, paralelní a další zastaralé porty a výrobci tak neměli potřebu nové rozhraní příliš upřednostňovat.

Klepněte pro větší obrázek

Nová myš „puk“ dodávaná k iMacu G3

USB bylo především určeno pro klávesnici a myš, to by ale nebyl Apple, aby na to nešel inovátorským pohledem. Klávesnice totiž obsahovala USB hub na obou stranách, k počítači tak vedl pouze jeden kabel a myš jste zapojili na levé či pravé straně klávesnice, dle orientace ruky. Tento systém je u drátových modelů používán dodnes.

Klepněte pro větší obrázek

Počet zařízení využívající USB díky tomu neustále rostl a stal postupně standardem i v oblasti běžných počítačů. Apple je znám brzkým nasazováním moderních technologií, v novějších verzích iMacu bylo k dispozici WiFi a v době, kdy většina počítačů začala teprve objevovat rychlý standard 802.11g, Apple již disponoval rychlejší 802.11n (300 Mb/s).

Další revize iMacu G3, postupně uváděné až do roku 2001 (prodej skončil v roce 2003), měly výkonnější procesory a lepší parametry ve všech oblastech (žádné ventilátory, FireWire, DVD-ROM). Nově také disponovaly slot-in mechaniku, jak jste mohli vidět v posledním díle pořadu Týden Živě s Honzou a Davidem.

Apple a Light Peak: minulost se opakuje?

Vliv nasazení USB na počítačích Apple a následné rozšíření vypadá zajímavě i z pohledu připravovaného optického rozhraní Light Peak od Intelu, které má možnost nahradit většinu metalických kabelů a rozhraní. Dle nepotvrzených zpráv chce totiž Apple toto rozhraní použít pro své portfolio co nejdříve, což by mohlo opět zrychlit jeho rozšíření a konečně zjednodušit připojování monitorů a další periférií, u kterých lze využít vysokou přenosovou rychlost až 10 Gb/s.

Klepněte pro větší obrázek

Vidina „jednoho portu/kabelu, který vládne všem“ je sice pěkná, ale nastupující USB 3.0 a výroba metalických kabelů bude v praxi asi vždy levnější, než v případě optických vláken. Pokud se ale toto rozhraní dostatečně rozšíří, cena portů i speciálních tenkých optických kabelů může klesnout velmi nízko, podobně jako to Intel předvedl s jeho SSD nebo Atom platformou.

Video

Díky Youtube se můžete vrátit zpět do minulosti a podívat se na oficiální záznam uvedení počítače iMac G3, který měl na starost nikdo jiný než samotný Steve Jobs:

Témata článku: Hardware, USB, iMac, Usb kabely, Peak, Usb klávesnice

64 komentářů

Nejnovější komentáře

  • bibleteng 18. 3. 2013 15:15:16
    to byly časy :-(
  • babca 19. 10. 2009 10:22:18
    Ctete dobre? "Petko Kotov = "Pet Kokotov" :-D
  • 16. 10. 2009 20:25:37
    Nechybí Vám ve jménu jedno ko?
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5