reklama

Živě 2000: nucené štěpení Microsoftu a otevřený Apple

V dubnu 2000 přišly na trh dva systémy s otevřeným kódem, z nichž jeden měl na svědomí Apple. Microsoftu hrozilo násilné rozdělení na dvě společnosti a VIA byla na vrcholu.

Před patnácti lety, v roce 2000, jsme v polovině května oslavovali hokejový triumf na mistrovství světa. Nejúspěšnější hokejová generace před sebou měla ještě jeden úspěch a završení zlatého hattricku. Hokej se od té doby příliš nezměnil – stále stejné hřiště, stejný puk a podobná výstroj. Avšak patnáct let v technologiích je zásadní skok. Pokud si vzpomenete na svůj počítač nebo mobil z roku 2000, můžete se mu pouze zasmát. Dnes jeho výkon najdete i v čínských hodinkách za pár stovek.

Proto se každý měsíc podíváme zpátky do roku 2000 a připomeneme si nezajímavější články, které tehdy na Živě vycházely. Před patnácti lety jsme sledovali první velkou kauzu Microsoftu, která mohla vyústit v jeho násilné rozdělení na několik společností, přivítali jsme nové operační systémy a z povzdáli pozorovali souboj výrobců grafických karet. A ani zdaleka se nejednalo o nudné přetahování mezi Nvidií a AMD jak ho známe dnes. Na trhu se také objevily mnohé technologické novinky, mezi které patřil i nejrozšířenější konektor dneška.

Svobodný systém od Applu

Apple v roce 2000 ani zdaleka nebyl v tak jasné pozici jako v dnešní době. Macy neměly ani zdaleka takový podíl na trhu a pro Mac OS vznikal jen zlomek aplikací. I proto platila dohoda Steva Jobse a Billa Gatese o vydávání balíku Office pro Macintoshe.

A ačkoliv Steve Jobs kromě Sony a jeho notebooků Vaio rezolutně odmítal vydání jablečného systému na konkurenční stroje, ledy se přeci jen prolomily. V dubnu 2000 totiž Apple poprvé vydal jádro systému nazvané Darwin jako open-source. Kdokoliv jej tedy mohl použít jako základ pro svůj operační systém. Na webu Applu ostatně open-source jádro stále najdete, aktuálně pro OS X Yosemite 10.10.1.

Duben 2000 však patřil zcela jinému systému. Hvězdou se totiž stal BeOS, za jehož vývojem stál bývalý zaměstnanec Applu a blízký spolupracovník Steva Jobse – Jean Louse Gassée. Ten vytvořil systém zaměřený na multimédia a konkurovat měl tehdy rostoucímu Windows Me. Slibovali jsme si i rozmach hraní mimo Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Rozhraní systému BeOS

Naději dával i enormní úspěch po uvedení páté verze, které se za první dubnový týden stáhlo na 550 000. Nakonec však BeOS umřel v zapomnění v roce 2001. Fanoušci na něj však nezanevřeli a pokračují ve vývoji pod názvem Haiku OS. V současné době vybírají prostředky na další rozvoj.

VIA na vrcholu

Na procesory a čipsety VIA si dnes už vzpomene asi málokdo. Ačkoliv komponenty tato společnost stále produkuje, ani zdaleka se neblíží velké dvojce Intel a AMD. Před patnácti lety však byla situace zcela jiná. VIA platila za rovnocennou konkurenci a dokonce jsme ji označovali za nový Intel.

Klepněte pro větší obrázek
Deska Octec s čipsetem VIA PM133

Dařilo se jí mezi čipsety a dobře měla našlápnuto i mezi desktopovými procesory. V dubnu jsme také poprvé spekulovali o odkoupení společnosti S3 právě firmou VIA. S3 v té době patřilo k největším výrobcům grafických čipů. Nákup se nakonec uskutečnil o dva měsíce později, VIA tenkrát investovala 323 milionů dolarů. Před čtyřmi lety však S3 přešlo pod křídla HTC.

Nucené rozdělení Microsoftu

Dlouhých pět let se táhl soudní spor mezi Spojenými státy a Microsoftem. Ten čelil z obvinění ze zneužívání monopolního postavení. Hlavní spor se vedl o operační systém Windows a jeho předinstalované součásti – především pak Internet Explorer. Právě v dubnu 2000 poprvé zazněl z úst soudce požadavek na násilné rozdělení Microsoftu na dvě společnosti. Jedna z nich by měla na starosti vývoj Windows, ve druhé by zbylo vše ostatní. Z dnešního pohledy ještě obskurnější požadavek pak měl zakázat Microsoftu, aby do Windows přidával jakýkoliv software umožňující prohlížení webu. Kauza nakonec skončila v roce 2002 a k žádnému dělení Microsoftu samozřejmě nedošlo. Výsledkem soudu bylo nucené uveřejnění zdrojových kódů a API pro vývojáře třetích stran, které umožnily přístup do systému Windows.

USB 2.0 je tady!

Před patnácti lety jsme příchod nového standardu moc neprožívali. Přeci jen vedle tehdejší verze 1.1 existovalo i rozhraní IEEE 1394 (FireWire), které se využívalo především na místech, kde byl požadavek na vyšší přenosové rychlosti – typicky při zpracování videa. Intel na konci dubna oznámil finální specifikace USB 2.0 s teoretickou rychlostí přenosu 480 Mb/s. Na vývoji spolupracovaly firmy Compaq, HP, Intel, Lucent, Microsoft, NEC a Philips. Dnes USB 2.0 pomalu ustupuje a nahrazuje jej USB 3.0 a USB 3.1 s novým univerzálním konektorem USB-C.

A pro pobavení na závěr nesmí chybět oblíbené téma optických mechanik, které naštěstí z počítačů rychle mizí. Před patnácti lety však byla situace zcela jiná a libovali jsme si například nad možností interaktivních prezentací na běžných médiích CD-ROM díky novému formátu cDVD.

Novinkou měsíce však byla kombinovaná vypalovačka od Asusu, která se od konkurence lišila velmi netradiční funkcí. Na mechanikách se v té době standardně nacházely dvě tlačítka, která při přehrávání hudebních CD sloužila pro ovládání hudby – spuštění a posuv mezi skladbami. Asus však přišel s unikátní funkcí, kdy toto hudební tlačítko našlo uplatnění i při čtení datového CD. Umožňovalo totiž snížit rychlost čtení z původních 50× v jednotlivých krocích až na nejpomalejší osminásobné čtení.

Klepněte pro větší obrázek
To je ona! Mechanika s tlačítkem pro změnu rychlosti čtení

A k čemu to bylo dobré? Pro čtení poškrábaných cédéček. Ta byla ve vyšších rychlostech nečitelná a mechaniky tak automaticky postupně snižovaly rychlost, až médium přečetly. Pokud však uživatel dopředu věděl, že je CD hůř čitelné, ručně mohl snížit rychlost čtení a ušetřit tím dlouhé desítky sekund při načítání.

Připomeňte si dobu roku 2000 dalšími články:

Témata článku: Apple, Microsoft, Operační systémy, Kauzy, Redmond, Tip, Tipa, Default, Haiku, Darwin

33 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Dr.No64 20. 5. 2015 13:09:40
    uz tehda ste si mohli koupit nalepku win za desetitisice:-D
  • karlos00x 20. 5. 2015 9:43:43
    Kdyz o hokeji nic nevite tak s k nemu radsi nevyjadrujte.
  • Petr Svoboda 20. 5. 2015 9:36:44
    No, zrovna VIA teda nikdy žádný zázrak nebyla... Když byly doporučované...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 121

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama