ZipGenius: Všestranná komprimace zdarma

Zkuste nástroj pro kompresi a dekompresi dat, který má širokou podporu formátů, příjemné uživatelské prostředí a bezpečnostní prvky. K dispozici je zcela zdarma.

ZipGenius je již tradičním a oblíbeným programem ke komprimaci dat. Svou popularitu získal především licencí, která na rozdíl od mnohých konkurenčních produktů umožňuje používání zdarma i při výdělečných činnostech. Rovněž oproti jiným programům není specializován pouze na jeden typ komprimovaného souboru. Zhuštění zvládá v mnoha formátech, zatímco pro čtení a export zabalených souborů podporuje ještě více druhů souborů.

Příjemné prostředí

Uživatelské rozhraní programu by se dalo označit jako příjemné, jednoduché a přehledné. Na první spuštění a pohled se před vámi rozprostře okno nabízející všechny hlavní funkce hned „na ráně“. Těmi jsou vytváření nového archivu, otevření archivu, vybalování dat z existujícího archivu a odeslání archivu skrze e-mail. Kliknutím na některou z funkcí se vám otevře jednoduchý průvodce, v němž také nastavíte všechny potřebné parametry a splníte úkol.

Klepněte pro větší obrázek 
Vše ihned na dosah myši.

Při vytváření archivu budete v průvodci nejprve dotázáni na název a formát nového souboru. Ten může mít obligátní koncovky .zip, .arj, .7z, .jar, .tar a mnoho dalších. Poté se dostanete ke zvolení zdrojových dat a také k nastavení parametrů archivu. Těmi se rozumí především míra komprese a také chování archivu. ZipGenius ale nabízí i zajištění heslem či rovnou zašifrování pomocí AES 128 bitů či 256 bitů. Vytvořit můžete i readme soubor a podpis.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytváření archivu i s nastavením parametrů.

Práce s archivy

Vytvořený archiv můžete samozřejmě ihned v prostředí programu procházet a dále upravovat. Popracovní nastavení se ale týkají především podpisu a vložených dat. S parametry archivu samozřejmě již nic neuděláte. Procházet obsah můžete i u souborů, které jste nekomprimovali vy. Za pomoci zmíněné funkce pro otevření archivu zvolíte ten chtěný, který může mít velice různorodou podobu. ZipGenius totiž umožňuje takovouto práci až s 23 různými formáty.

Klepněte pro větší obrázek 
Prohlížení archivu.

Stejně jako tomu bylo v případě komprimování, i dekomprimace je prováděna pomocí jednoduchého průvodce. V něm vyberete zdrojový archiv, konkrétní soubor nebo i určitý formát více souborů. Poté už jen zvolíte umístění a můžete čekat, než program zpracuje zadané pokyny. Komprese i dekomprese souborů je v ZipGeniusu poměrně svižná, tak se nemusíte bát dlouhých prodlev ani u velkých archivů.

Klepněte pro větší obrázek 
Rozbalování jako po másle.

Záloha jako bonus

Spíše doplňkovou funkcí, která utváří celkově dobrý dojem z aplikace, je zálohování. Zálohovat můžete celkem pestrou škálu dat. Proti případné ztrátě tak lze zabezpečit např. dokumenty, systémové složky, obrázky apod. Nadto máte možnost zálohovat obsah programů Firefox a Thunderbird včetně nastavení a rozšíření. Zálohy jsou uloženy standardně do archivu .zip. Na aplikaci zdarma toho ZipGenius dokáže dost a překvapivě kvalitně.

Klepněte pro větší obrázek 
Pozorování při práci.

stáhnout program ZipGenius 6.3.2.3000 Licence: freeware, 8,8 MB
Autor: M.Dev Software
Web programu: www.zipgenius.it


 

Hledáte jinou alternativu? Podívejte se na nejlepší programy pro kompresi souborů podle hlasování čtenářů GigaManie.

 

Klepněte pro větší obrázek

 

Témata článku: Software, Download, GigaMania

Určitě si přečtěte

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

** Pokud už choulostivé snímky vyfotíte, dbejte na jejich zabezpečení ** Útočníci je nejčastěji získají z cloudového úložiště ** Pozor si dejte i na phishing a řádné zabezpečení telefonu

25.  3.  2017 | Stanislav Janů | 52

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C