reklama

ZipGenius: vše pro snadnou komprimaci

Komprimační programy jsou pro nezkušené uživatele vždy velkou neznámou. Vždyť jen pochopit, co že to je ten ZIP nebo RAR, jim dá ze začátku hodně zabrat. Pokud mezi tyto uživatele patříte anebo jim chcete pomoci, zkuste jim doporučit ZipGenius, komprimační program s jednoduchým ovládáním a různými doplňky.

Plusy / minusy
+ snadné ovládání
+ zálohovací nástroje
– občasná chybová hlášení

ZipGenius je zdarma dostupná aplikace schopná pracovat nejenom s archivy typu ZIP, ale i s komprimovanými balíčky v mnoha jiných formátech. Celkem jich podporuje něco přes dvě desítky. K dispozici je několik verzí tohoto programu, které se liší především přítomností doplňků v základní instalaci. Kromě komprimace vám ZipGenius, resp. jeho doplněk FTPGenius pomůže i s kopírováním souborů na/z FTP.

Šifrované archivy s různou mírou komprese

Uživatelské rozhraní programu je velmi příjemné. Po jeho spuštění si v nabídce akcí můžete vybrat, zda chcete vytvořit nový archiv, otevřít existující, rozbalit soubory z archivu, poslat archiv e-mailem, zkopírovat jej na web nebo zjistit dostupné aktualizace programu. Úvodní okno programu nabízí také seznam naposledy prohlížených archivů.

Klepněte pro větší obrázek

V úvodním okně si snadno vyberete, co chcete dělat

Nově vytvářené archivy můžete uložit také do několika formátů, nicméně jejich počet není již tak vysoký jako je tomu u archivů, které lze prohlížet a rozbalovat. Zajímavostí je tvorba RPM balíčků určených pro Linux nebo FrontPage Web Packages. ZipGenius podporuje automatické rozdělování velkých archivů. Při vytváření si tedy určíte cílové velikosti jednotlivých částí, případně necháte program, aby je sám určil podle velikosti dostupného místa na výměnných discích.

Klepněte pro větší obrázek

Základní nastavení nového archivu

Samozřejmé je nastavení různé míry komprese, ukládání plné nebo relativní cesty ke komprimovanému souboru, práce s atributy souboru, šifrování archivu a vyloučení souborů, jejichž název odpovídá zadané masce. Každý archiv lze opatřit souborem s doplňujícími informacemi – můžete je napsat přímo při vytváření archivu v ZipGenius. Nakonec vložíte volitelný podpis s informacemi o tvůrci archivu – kromě jména, e-mailové adresy, odkazu na web, data a popisku lze použít i malý obrázek s logem nebo fotografií. Otázkou je, zda to není zbytečnost navyšující velikost archivu.

Klepněte pro větší obrázek

Vkládáte do archivů informace o autorovi?

Při práci s existujícími archivy oceníte možnost spuštění zapakovaného instalátoru, zobrazování informací o archivu nebo export seznamu souborů z archivů do TXT, HTML, CSV nebo stále oblíbenějšího XML. ZipGenius dovede klasický archiv přetvořit na samorozbalovací – výsledný soubor tedy rozbalíte bez problému na jakémkoli počítači s Windows.

Zálohujte data z Firefoxu

Užitečnou doplňkovou funkcí programu ZipGenius je zálohování. Snadno s ním vytvoříte zálohy důležitých složek, nastavení programů nebo jiných umístění na disku. Zálohy jsou vytvářeny jako komprimované soubory. Abyste nemuseli hledat potřebné složky pomocí klasického dialogu pro výběr umístění, nabízí ZipGenius zkratkové funkce pro zálohování složek s Dokumenty, Obrázky, Videem a dalších. Kromě toho zde najdete funkce pro zálohování dat z poštovního klienta Outlook Express, profilů z Firefoxu nebo Thunderbidu, kontaktů z Adresáře ve Windows a jiných.

Klepněte pro větší obrázek

ZipGenius umožňuje snadné zálohování dat z oblíbených programů

Pracujete s FTP?

ZipGenius se ve verzi Suite Edition instaluje také se dvěma doplňkovými programy. Prvním z nich je Cutter, který, jak možná jeho název napovídá, slouží k rozdělování velkých souborů na menší části. Jde o jednoduchou pomůcku, která se ale občas může hodit.

Klepněte pro větší obrázek

Cutter vám rozřeže soubory na několik částí

FTPGenius je v porovnání s předchozím poněkud složitější program. Složitější však pouze v tom smyslu, že nabízí mnohem více funkcí. Jde o jednoduchého FTP klienta, který slouží pro přenos dat na a z vzdálených serverů. Často používané servery můžete ukládat do seznamu oblíbených položek. FTPGenius však slouží hlavně pro rychlé nárazové připojování k FTP. Snadno mu zadáte adresu a přihlašovací údaje, a počkáte na připojení.

Klepněte pro větší obrázek

Jednoduchý FTP klient se může hodit

FTPGenius mnoho nastavení nemá, nelze jej tedy srovnávat s pokročilými FTP klienty. Na druhou stranu nabízí alespoň zajímavou drobnost v podobě práce se soubory MD5, které dovede automaticky vytvářet a kontrolovat.

ZipGenius nabízí kromě klasického rozhraní také možnost práce pomocí kontextové nabídky u souborů. Přímo z Průzkumníka nebo jiného souborového manažera můžete rozbalovat soubory, komprimovat je nebo převádět o jiného formátu. Ovládání má ZipGenius opravdu velmi jednoduché a dobře se s ním pracuje. Najde se však i několik drobností. Při spouštění doplňkových nástrojů se objevuje chybové hlášení, které však nebrání tomu, aby program i jeho doplňkové nástroje bez problémů pracovaly.

ZipGenius 6 Suite Edition 6.0.3.1130
Komprimační program
web www.zipgenius.it
stáhnout Gigamania.cz
cena zdarma

Témata článku: GigaMania, MD5

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • _hju_ 8. 5. 2007 18:54:32
    Ja doporucuji taktez IZArc.. free a je da best!
  • Lukáš 8. 5. 2007 18:13:00
    Joooo! Vypadá dobře! Hromada nastavení, podpora všech archivů co znám a...
  • Lukáš 8. 5. 2007 17:37:23
    Já jsem používal WinRAR - ten je podle mě perfektní - ale není free
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama