reklama

Ženy, krajinky a desítky ikon. Tak vypadá váš desktop

Zaslali jste nám stovky snímků vaší pracovní plochy. Vybrali jsme 150 z nich. Podívejte se, jak vypadají, které jsou nejčistší a na kterých jsou naopak desítky ikon zástupců.
Kapitoly článku

Před dvěma týdny jsme vás poprosili, abyste nám poslali snímek vaší plochy. Předpokládali jsme, že se jich v naší poštovní schránce a na sociálních sítích sejde několik desítek, nakonec to však byly stovky.

Ostatně na podstatnou část z nich se můžete podívat sami, stačí totiž vyhledat klíčové slovo #zmackniprintscreen na Facebooku, Twitteru a Google+.

Z podobného snímku lze vyčíst hromadu zajímavých informací. Ostatně Tomáš Rais na podobné téma zpracoval i diplomovou práci s názvem Kognitivní analýza uspořádání pracovní plochy na PC (PDF).

My se tentokrát budeme držet trošku při zemi a podíváme se jen na některé základní archetypy chování, respektive typické rozložení zástupců na ploše a také typologii tapet, které používáte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nejčastěji jste nám posílali snímky plochy Windows s rozlišením 1 920 × 1 080 px

Z ohromného balíku souborů jsme vybrali zhruba 150 snímků, které nám poslouží jako základní soubor. Leckdo by sice namítnul, že se jedná o příliš malý statistický vzorek, nicméně i v tomto výběru se už charakter vašich ploch začíná opakovat, čili jej budeme pro potřeby dnešního článku považovat za dostatečně reprezentativní alespoň pro čtenáře Živě.cz.

Počet zástupců na ploše: purista vs. systémový bordelář

Do schránky jste nám posílali jak tapety bez jediného zástupce na ploše, což bylo typické především pro uživatele OS X a Ubuntu, tak plochy, které byly prakticky do posledního místa zaplněné ikonami.

Klepněte pro větší obrázek

Z grafu výše je patrné, že nám nejčastěji docházely snímky ploch s 1 až 25 zástupci a pak plochy prázdné. Poměrně silné zastoupení však měli i ti, jejichž plocha disponuje 25 až 75 zástupci. Průměrný počet zástupců na plochu tak nakonec poskočil na úctyhodných 19 ikon. Plocha s největším počtem jich měla dokonce 238! Otázkou zůstává, jestli ji Jan V. tímto způsobem opravdu používá, nebo ji takto pouze připravil, aby nám udělal radost při ručním počítání ikonek, ale jelikož jsme vás žádali, abyste své plochy nijak neupravovali, budeme mu věřit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Extrémní Windows Honzy V. a naprosto puristický Linux Pavla H.

Organizace zástupců na ploše

Je tedy zřejmé, že většina z vás používá na ploše nějaké zástupce. Jenže jak je organizovat? Zatímco jedni nechávají řazení na systému a tedy zprava doleva a ve sloupcích, jiní používají ruční řazení do určitých logických bloků a ostatní si vypomáhají programy typu Fences.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různá míra uspořádanosti ikon na ploše. Každý na to šel trošku jinak. Zleva: Jeffraska, Tomáš J., Daniel B., Karel H., Adam J. a Martin V.
Klepněte pro větší obrázek
Uspořádaní plochy podle čtenáře XDanik

Tuning a widgety

Mnoho z vás zdobí plochu vedle ikon také všemožnými widgety a dalšími aplikacemi, které zcela promění původní ráz systému. Ba ne, tyto prográmky ještě zdaleka nevyšly z módy. V mnoha případech tedy uživatelé Windows používali vedle hlavní lišty také některý z dostupných doků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Kde nestačí ikony, pomohou widgety a doky. Zleva: Luboš F., Marek N., Jozef B., Jaroslav U. a Marián Š.
Klepněte pro větší obrázek
Windows s widgety, hlavní lištou i dokem od Janka M. 

Hlavní lišta Windows ve všech možných pozicích

Základní pozicí hlavní lišty ve Windows je ta spodní, nicméně mnoho z vás ji používá na boku i při horním okraji a často ji také rozšiřují do podoby panelu. Takových upravených lišt se nám ve schránce sešla celá řada a takto vypadají ty nejzajímavější případy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Horní panel Zdeňka K. a rozšířený do podoby vertikálního panelu od Igora M.

Ženy, vozy, divoká zvěř

Samostatnou kapitolou je nakonec samozřejmě to, jakou tapetu používáte.  Nejčastěji převládají krajinky, budovy a přírodní tematika. V podstatě stejný díl čtenářů preferuje abstraktní témata a na třetím místě pak nejrůznější herní motivy, nápisy (značky, firemní loga) a komiks.

 Zhruba každý desátý má na ploše ženu s abnormálně vyvinutým poprsím. Zklamala naopak auta a technická tematika obecně (letadla, motorky apod.) – tato kategorie je zastoupená pouze pěti procenty.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ženy našich čtenářů
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rychlé vozy našich čtenářů

Všechny snímky z testovacího vzorku najdete rozdělené v následujících kapitolách podle operačního systému.

Témata článku: Software, Apple, Windows, Operační systémy, Linux, Data, File, OSA, Osu, Petr, Martin, Martini, Daniel, Jakub, Adam

79 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pavel Průcha 1. 7. 2014 12:52:58
    Wow. Uživatelé Windows jsou po většinou vážně prasata bez špetky vkusu.
  • Andrews13 6. 6. 2014 21:16:52
    Hezké pozadí (dámské) je na www.girlshq.eu Stránky jsou nekomerční, bez...
  • Josef Řepil 6. 6. 2014 15:55:31
    Všichni mý známý, který měli takhle zasekanou plochu, měli jednu společnou...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 130

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama