reklama

Ze světa: testy výkonu 18jádrového procesoru

Nové Xeony E5 v3 s architekturou Haswell-EP jsou venku a s tím i první testy nejvýkonnějšího 18jádrového modelu. Jak si vede ve srovnání s procesory pro běžné smrtelníky?

Intel aktualizoval svou nabídku serverových procesorů Xeon E5 v3, které jsou založené na nové 22nm architektuře Haswell-EP. Intel tak Haswell nabízí v rámci různých segmentů – od nejnižších Celeronů a čipů Core i3/i5/i7, přes verze Extreme (Haswell-E) až po zmíněné Xeony (Haswell-EP).

Předností nových Xeonů není vysoká frekvence ani výhodná cena, ale především maximální počet výpočetních procesorových jader na jednom kusu křemíku. Nejvyšší model má 18 jader s podporou HyperThreadingu, takže zvládne zpracovat až 36 vláken současně.

Je jasné, že většina běžných domácích nebo kancelářských aplikací takový počet jader ani nedokáže efektivně využít, můžeme se ale díky zahraničním testům podívat alespoň na srovnání ve vybraných úlohách.

Tranzistory a jádra kam se podíváš

Přehled uvedených modelů jsme popisovali v minulém článku, jen pro zajímavost ale určitě stojí za to připomenout, že nejvyšší 18jádrový model Xeon E5-2699 v3 má celkem 5,569 miliardy tranzistorů a plochu čipu 662 mm2.

Klepněte pro větší obrázek
ČIpy Haswell-EP jsou skutečně obrovské, nejvyšší 18jádrový model má 5,569 miliardy tranzistorů

Relativně nízké TDP 145 W je tak dáno především nízkou základní frekvencí 2,3 GHz. Dobrým poměrem počtu jader a vysoké frekvence se pyšní 10jádro Xeon E5-2687W s frekvencí 3,1 GHz a TDP 160 W.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled platformy čipů Xeon E5-2600 v3

Jak si díky zahraničním testům ukážeme, velká nabídka modelů dává opravdu velký smysl. Rozhodně totiž neplatí, že i v rámci vícevláknových aplikací je jádro navíc větší výhoda, než třeba vyšší frekvence. Ve výsledném výkonu hraje roli řadu věci a s tím souvisí i to, že je nutné vybírat daný model přesně podle toho, na co ho budete využívat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V některých vícevláknových úlohách bude efektivnější čip s vyšší frekvencí a nižším počtem jader, jinde zase větší počet jader a nižší frekvence.

Testy ze světa

Tentokrát dostaly zahraniční redakce různé procesory na testování, respektive obvykle celé platformy, které zahrnovaly i serverovou desku, paměti a SSD. Například Anandtech získal na testy i zmíněné 18jádro, The Tech Report pak dostal dvojici desetijádrových čipů s vyšší frekvencí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V oblasti serverů není překvapením vysoká propustnost operačních pamětí DDR4, která je až kolem 100 GB/s. V případě osmijádra Core i7-5960X to je kolem 60 GB/s. Paměti DDR4 mají ale oproti DDR3 vyšší latenci.

Při porovnání výkonu v rámci jednoho jádra už jsou vidět rozdíly. Skutečný efekt se ale samozřejmě ukáže až při využití všech jader.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spotřebovaná energie za daný úkol (Zdroj: Tech Report)

Nová architektura Haswell-EP a 22nm výroba dělá obrovský rozdíl ve spotřebě, respektive spotřebované energii za danou úlohu. Procesor je totiž nejen úspornější, ale také rychlejší, takže zvládne daný úkol rychleji a dříve přepne do úspornějšího módu, který je rovněž vylepšený.

Drtivý útok na AMD v oblasti serverů

Intel využil velmi povedenou architekturu Haswell v profesionální oblasti, s velkým množstvím jader, cache paměti a do toho ještě rychlejší operační paměti DDR4 a 22nm technologii výroby. Výsledkem je opravdu bezkonkurenční serverová platforma, které bude pro AMD  velký obchodní problém.

Klepněte pro větší obrázek
Produktová nabídka Intelu

I když totiž AMD srazí ceny, stále tu zůstává otázka spotřeby za daný výkon, která je v rámci datacenter stále důležitější otázkou. AMD má ještě dobrou pozici v oblasti výpočetních grafických karet, ale i tam už je Intel připraven se svými výpočetními kartami s mnoha jádry x86.

Témata článku: Hardware, Intel

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pavelka IT amater 16. 9. 2014 18:45:44
    Myslím, že tolik jader je zbytečných.
  • Misaz640 10. 9. 2014 16:36:45
    po přečtení nadpisu jsem si představil Samsung Galaxy S6. :P
  • shadow_warior 10. 9. 2014 12:41:16
    nevim teda jestli udelali ranu amd, ti maji 16ti jadra opterony uz 2 roky...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama