Ze světa: testy mobilního APU od AMD, sbohem ION

K dispozici je první reálný test nového hybridního mobilního čipu od AMD, který je určen pro notebooky. Jak si vede v porovnání s Intelem a grafickým čipem od Nvidie?

Ve včerejším článku jsme vám představili mobilní platformu Brazos, kterou AMD použije pro mobilní zařízení v příštím roce. V obecném měřítku se AMD rozhodlo rozdělit tento segment na dvě jednoduché části. Ontario je tak určeno pro velmi nízkou spotřebu i výkon, bude tak konkurovat Atomu od Intelu. Výkonnější Zacate se pak nachází o úroveň výše, jeho spotřeba je tak vyšší, stejně ale i jeho výkon po procesorové i grafické stránce.

Zahraniční redakce dostaly od AMD testovací platformy s notebookovým modelem AMD E-350 (v úrovni TDP 18 W), který obsahuje dvě procesorová jádra na frekvenci 1,6 GHz a grafický čip Radeon HD 6310 s celkem 80 stream procesory a frekvencí 500 MHz.

Testy procesorového výkonu

Pokud vás zajímají detailní podrobnosti, můžete si prohlédnout všechny grafy ze všech testů na serverech Anandtech, PC Perspective, Hot Hardware, Tech Report nebo Legit Reviews. Nejdříve se ale podíváme na průřez několika různými testy v oblasti procesorového výkonu z rozdílných serverů, které tuto platformu porovnávaly nejen s Atomovými platformami, ale i s CULV procesory či nejnovějším řešením Nano DC od společnosti VIA:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, dvoujádrový AMD E-350 s frekvencí 1,6 GHz je po procesorové stránce výkonnější než dvoujádrový Intel Atom D510 na stejné frekvenci a přibližně stejně výkonný jako dvoujádrový Intel Celeron SU2300 s frekvencí 1,2 GHz. To samozřejmě odpovídá i cílení tohoto procesoru, který není určen pro netbooky, ale úsporné notebooky.

Překvapením je ale především procesor VIA Nano DC, který ve většině případů podává na frekvenci 1,8 GHz vyšší výkon, otázkou ale bude, jak na tom bude jeho spotřeba či grafický výkon. Na ten se ale zaměříme také.

Testy grafického výkonu

AMD E-350 má grafický čip Radeon HD 6310 s frekvencí 500 MHz a 80 stream procesory, Intel Atom má integrovaný grafický čip Intel 3150, případně dodatečný grafický čip ION nebo ION Next Generation od Nvidie, který je kombinován s čipsetem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Grafický čip od AMD je skutečně dobrý, jeho výkon se pohybuje na úrovni Nvidia ION, přičemž je třeba si uvědomit, že má rapidně nižší spotřebu a nachází se na jednom kusu křemíku s procesorovými jádry. Aby tak mohl Intel v příštích mobilních procesorech dostatečně konkurovat, musí jeho nové grafické jádro uvnitř procesoru dosahovat výkonu současných ION řešení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nedílnou součástí je i přehrávání videa ve vysokém rozlišení, stejně tak akcelerace Adobe flash HD videa. V tomto ohledu je zátěž procesoru o trochu vyšší, než u kombinace Celeronu SU2300 a ION.

Spotřeba

Zásadním prvkem nové platformy bude jistě spotřeba, která určuje výdrž notebooku na baterie. Zatímco v dřívějších dobách jsme byli v případě notebooků zvyklí na malou výdrž, v dnešní době už hraje výdrž mnohem větší roli. Výkon úsporné platformy je tak pouze polovina úspěchu. A jak je na tom spotřeba celé platformy oproti stávající konkurenci na trhu?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přání všech fanoušků AMD se jistě vyplnilo. V případě, že je systém v klidu, je spotřeba téměř dvakrát nižší, než u Atomu D510 se slabou grafikou GMA 3150, oproti CULV procesoru SU2300 s ION ještě o něco lépe. Při maximálním vytížení procesoru je celková spotřeba platformy na úrovni Atomu a přibližně o třetinu nižší než u zmíněného CULV řešení.

Stejný výsledek se opakuje i při hraní hry, kdy je vytěžován procesor i grafický čip. AMD má o trochu vyšší spotřebu než Atom se základní grafikou, avšak menší oproti kombinaci CULV procesoru a ION grafiky.

Lepší než kombinace Intelu a ION

AMD se nový „Fusion“ čip v podání Zacate E-350 skutečně povedl. Jeho výkon je totiž na procesorové úrovni konkurenčního Intelu (CULV), po grafické stránce však více méně překoná stávající ION i novější ION Next Generation. To by ještě samo o sobě nebylo tak překvapivé, AMD to ale celé dokáže s nižší spotřebou, než pomalejší Atom se základním grafickým čipem, který neumožňuje ani akceleraci HD videa, natož hraní her.

Klepněte pro větší obrázek 
Testovací systém s procesorem AMD E-350

Navíc nesmíme zapomenout, že se stále jedná o testovací platformu a lze tak očekávat, že bude spotřeba možná ještě trochu vyladěna a snížena. Jak to vypadá, příští rok budeme mít dostatek úsporných notebooků s použitelným výkonem, které však zároveň dosáhnou na dobu výdrže dnešních netbooků. Zákulisní informace o použití této platformy v budoucích Macboocích a dalších mobilních zařízeních od Applu tak vypadá velmi nadějně. Apple totiž požaduje nejen výkon, ale také nízkou spotřebu, a to vše je díky hybridnímu řešení od AMD k dispozici.

Co AMD předvede v oblasti netbooků, na to si počkáme až s prvními testy Ontario čipů. Podle těchto indicií ale nejspíše nebude vůbec problém dosáhnout reálné výdrže přes deset hodin, přičemž nebude chybět plynulé HD video i možnost hraní i novějších her.

Témata článku: Hardware, AMD, Ontario, Nano

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • macaxp1 18. 11. 2010 21:01:30
    Takže konečně HW platforma pro můj ideál : tablet s Win OS, standardními...
  • SCSI 18. 11. 2010 2:15:43
    Nez se to dostane na trh tak uz to nebude vychazet takhle dobre. :-)
  • Radiusxe 18. 11. 2010 0:22:19
    1) nezname cenu 2) je to slib budoucnosti, jeste to neni na trhu 3)...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5