reklama

Ze světa: testy mobilního APU od AMD, sbohem ION

K dispozici je první reálný test nového hybridního mobilního čipu od AMD, který je určen pro notebooky. Jak si vede v porovnání s Intelem a grafickým čipem od Nvidie?

Ve včerejším článku jsme vám představili mobilní platformu Brazos, kterou AMD použije pro mobilní zařízení v příštím roce. V obecném měřítku se AMD rozhodlo rozdělit tento segment na dvě jednoduché části. Ontario je tak určeno pro velmi nízkou spotřebu i výkon, bude tak konkurovat Atomu od Intelu. Výkonnější Zacate se pak nachází o úroveň výše, jeho spotřeba je tak vyšší, stejně ale i jeho výkon po procesorové i grafické stránce.

Zahraniční redakce dostaly od AMD testovací platformy s notebookovým modelem AMD E-350 (v úrovni TDP 18 W), který obsahuje dvě procesorová jádra na frekvenci 1,6 GHz a grafický čip Radeon HD 6310 s celkem 80 stream procesory a frekvencí 500 MHz.

Testy procesorového výkonu

Pokud vás zajímají detailní podrobnosti, můžete si prohlédnout všechny grafy ze všech testů na serverech Anandtech, PC Perspective, Hot Hardware, Tech Report nebo Legit Reviews. Nejdříve se ale podíváme na průřez několika různými testy v oblasti procesorového výkonu z rozdílných serverů, které tuto platformu porovnávaly nejen s Atomovými platformami, ale i s CULV procesory či nejnovějším řešením Nano DC od společnosti VIA:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, dvoujádrový AMD E-350 s frekvencí 1,6 GHz je po procesorové stránce výkonnější než dvoujádrový Intel Atom D510 na stejné frekvenci a přibližně stejně výkonný jako dvoujádrový Intel Celeron SU2300 s frekvencí 1,2 GHz. To samozřejmě odpovídá i cílení tohoto procesoru, který není určen pro netbooky, ale úsporné notebooky.

Překvapením je ale především procesor VIA Nano DC, který ve většině případů podává na frekvenci 1,8 GHz vyšší výkon, otázkou ale bude, jak na tom bude jeho spotřeba či grafický výkon. Na ten se ale zaměříme také.

Testy grafického výkonu

AMD E-350 má grafický čip Radeon HD 6310 s frekvencí 500 MHz a 80 stream procesory, Intel Atom má integrovaný grafický čip Intel 3150, případně dodatečný grafický čip ION nebo ION Next Generation od Nvidie, který je kombinován s čipsetem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Grafický čip od AMD je skutečně dobrý, jeho výkon se pohybuje na úrovni Nvidia ION, přičemž je třeba si uvědomit, že má rapidně nižší spotřebu a nachází se na jednom kusu křemíku s procesorovými jádry. Aby tak mohl Intel v příštích mobilních procesorech dostatečně konkurovat, musí jeho nové grafické jádro uvnitř procesoru dosahovat výkonu současných ION řešení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nedílnou součástí je i přehrávání videa ve vysokém rozlišení, stejně tak akcelerace Adobe flash HD videa. V tomto ohledu je zátěž procesoru o trochu vyšší, než u kombinace Celeronu SU2300 a ION.

Spotřeba

Zásadním prvkem nové platformy bude jistě spotřeba, která určuje výdrž notebooku na baterie. Zatímco v dřívějších dobách jsme byli v případě notebooků zvyklí na malou výdrž, v dnešní době už hraje výdrž mnohem větší roli. Výkon úsporné platformy je tak pouze polovina úspěchu. A jak je na tom spotřeba celé platformy oproti stávající konkurenci na trhu?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přání všech fanoušků AMD se jistě vyplnilo. V případě, že je systém v klidu, je spotřeba téměř dvakrát nižší, než u Atomu D510 se slabou grafikou GMA 3150, oproti CULV procesoru SU2300 s ION ještě o něco lépe. Při maximálním vytížení procesoru je celková spotřeba platformy na úrovni Atomu a přibližně o třetinu nižší než u zmíněného CULV řešení.

Stejný výsledek se opakuje i při hraní hry, kdy je vytěžován procesor i grafický čip. AMD má o trochu vyšší spotřebu než Atom se základní grafikou, avšak menší oproti kombinaci CULV procesoru a ION grafiky.

Lepší než kombinace Intelu a ION

AMD se nový „Fusion“ čip v podání Zacate E-350 skutečně povedl. Jeho výkon je totiž na procesorové úrovni konkurenčního Intelu (CULV), po grafické stránce však více méně překoná stávající ION i novější ION Next Generation. To by ještě samo o sobě nebylo tak překvapivé, AMD to ale celé dokáže s nižší spotřebou, než pomalejší Atom se základním grafickým čipem, který neumožňuje ani akceleraci HD videa, natož hraní her.

Klepněte pro větší obrázek 
Testovací systém s procesorem AMD E-350

Navíc nesmíme zapomenout, že se stále jedná o testovací platformu a lze tak očekávat, že bude spotřeba možná ještě trochu vyladěna a snížena. Jak to vypadá, příští rok budeme mít dostatek úsporných notebooků s použitelným výkonem, které však zároveň dosáhnou na dobu výdrže dnešních netbooků. Zákulisní informace o použití této platformy v budoucích Macboocích a dalších mobilních zařízeních od Applu tak vypadá velmi nadějně. Apple totiž požaduje nejen výkon, ale také nízkou spotřebu, a to vše je díky hybridnímu řešení od AMD k dispozici.

Co AMD předvede v oblasti netbooků, na to si počkáme až s prvními testy Ontario čipů. Podle těchto indicií ale nejspíše nebude vůbec problém dosáhnout reálné výdrže přes deset hodin, přičemž nebude chybět plynulé HD video i možnost hraní i novějších her.

Témata článku: Hardware, AMD, Ontario, Nano

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • macaxp1 18. 11. 2010 21:01:30
    Takže konečně HW platforma pro můj ideál : tablet s Win OS, standardními...
  • SCSI 18. 11. 2010 2:15:43
    Nez se to dostane na trh tak uz to nebude vychazet takhle dobre. :-)
  • Radiusxe 18. 11. 2010 0:22:19
    1) nezname cenu 2) je to slib budoucnosti, jeste to neni na trhu 3)...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 30

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 63

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama