Ze světa: test terabajtového notebookového disku

První terabajtové notebookové disky jsou konečně v prodeji a jedním takovým je i model Scorpio Blue od Western Digital. Jaký poskytuje výkon?

V mobilních zařízeních se sice stále více objevují rychlé a tiché SSD, ale ty zatím oproti klasickým pevným diskům disponují pořád menší kapacitou a vyšší cenou. Mnoho uživatelů používá notebook jako hlavní počítač a pokud nevolí cestu externího disku nebo NASu, často potřebují i velký prostor pro data nejrůznějšího formátu.

S příchodem vysoké hustoty jsme se dočkali prvních dvouplotnových disků s vysokou kapacitou, které jsou základem i nových notebookových disků, kde jsou tenké rozměry důležité. Nedávno přestavila společnost Western Digital pevný disk Scorpio Blue s kapacitou 1 TB, který nyní otestoval zahraniční server HotHardware.

Kapacita 1 TB, dvě plotny a pouze 9,5 mm

Starší 2,5" pevné disky sice už terabajtovou kapacitu pokořily, jejich tloušťka 12,5 mm ale neumožňovala použití v obyčejných noteboocích. Western Digital Scorpio Blue s označením WD10JPVT je však tenký pouze 9,5 mm a je tak kompatibilní s většinou notebooků i netbooků. Používá rozhraní SATA 3 Gb/s, jeho dvě plotny, každá s kapacitou 500 GB, rotují rychlostí 5 400 otáček za minutu a jak se ukáže v testech, nelze to vzhledem k vyšší hustotě srovnávat se staršími „pomalými“ disky se stejnou rychlostí. Disk má také 8 MB cache a průměrná odezva činí 5,5 ms.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podporovány jsou technologie Advanced Format, ShockGuard (zvládne nárazy a přetížení až 400 G), SecurePark (parkování hlaviček v průběhu roztáčení, vypínání a samozřejmě vypnutí) nebo WhisperDrive pro snížení hlučnosti v klidu i při činnosti.

Testy

Server HotHardware udělal sice krátký test, ale pro potřeby náhledu výkonu jistě stačí. Disk byl testován na počítači s procesorem Intel Core i7-970 a základní deskou Gigabyte GA-EX58 Extreme. Operačním systémem na hlavním disku Western Digital Caviar Black byly Windows 7 Ultimate v 64bitové verzi.

Pro srovnání výkonu se v testu objevily pevné disky Western Digital Scorpio Black s kapacitou 500 GB a rychlostí 7 200 otáček za minutu a Seagate Momentus s kapacitou 640 GB a rychlostí ploten 5 400 otáček za minutu.

Výkon byl měřen v programech SiSoftware Sandra 2011, CrystalDiskMark v3.01 a ATTO v2.46.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

I když se jedná o syntetické testy, je vidět rozdíl především ve srovnání s papírově rychlejším, ale starším WD Scorpio Black, který má sice větší rychlost ploten, ale větší hustota v případě nového Scoprio Blue zkrátka poskytuje vyšší rychlost čtení i zápisu.

Nárůst výkonu je vidět ve srovnání se Seagate Momentus s kapacitou 640 GB, který má plotny se stejnou rychlostí, jedná se však o starší model s nižší hustotou zápisu. Jak je vidět, moderní pevný disk s menší rychlostí ploten dokáže poskytnout vyšší výkon, než starší disk s vyšší rychlostí ploten. To vše navíc s nižší spotřebou a samozřejmě i hlukem.

Konec pevných disků v noteboocích?

Cena SSD se pomalu dostává na stále nižší hodnotu za jeden gigabajt, můžou za to především levnější NAND flash čipy vyrobené pokročilejší technologií, která je již na hranici 20 nm a také velká konkurence mnoha výrobců. Moderní řadiče navíc dokážou již dnes poskytnout rychlost čtení i zápisu v oblasti 500 MB/s a extrémně nízkou odezvu, což je ve výsledku několikanásobně lepší výkon, než jaký má i zmíněný nejnovější model pevného disku.

 Klepněte pro větší obrázek

Uživatel tak v současnosti musí volit vysokou rychlost (SSD) nebo velkou kapacitu (pevný disk), ale to se v budoucnu s velkou pravděpodobností změní, především pak v oblasti přenosných mobilních zařízeních. Stále větší množství dat je dostupné i ve vysoké kvalitě na internetu a potřeba ukládání na lokálním mobilním zařízení je čím dál menší. Rostoucí kapacita SSD a nižší cena tak určitě jednou kompletně vytlačí klasické rotující pevné disky z těchto zařízení.

Pokud ale do té doby potřebujete vysokou kapacitu, můžete si WD Scorpio Blue 1 TB pořídit za cenu kolem dvou tisíc korun.

Témata článku: Hardware

13 komentářů

Nejnovější komentáře

  • oneill_sx1 18. 8. 2011 22:57:51
    Jako 2,5" externí disk ideální. V nabídce CZC už je tři týdny, ale...
  • ucho1212 18. 8. 2011 18:56:01
    Mam 80gb ssd v notebooku a 500 HDD po nainstalovani vsetkeho mi na ssd...
  • Filip Flídr 18. 8. 2011 12:27:28
    nevím tedy. HDD nestíhá při normální práci - vypalování, poslouchání hd...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 58

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 84


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5