reklama

Ze světa: test SSD Seagate řady 600

Seagate se kromě pevných disků začal orientovat i na SSD, která jsou stále populárnější a také levnější. Jaké jsou nové modely Seagate řady 600?

Seagate je tradiční výrobce pevných disků již více než 30 let, ale v poslední době dochází přechodu od rotujících ploten k nehybným křemíkovým čipům – flash pamětím.

Jako vždy při přechodu na nové technologie, i v této oblasti se objevilo mnoho nových hráčů a není se čemu divit. Sestavit a vyrábět SSD je výrazně jednodušší, než v případě pevných disků. Zatímco pevné disky jsou složeny z desítek či spíše stovek dílů, u SSD se jedná o flash paměť, řadič, spojovací základní desku a to je zjednodušeně vše. Každou z těchto částí lze přitom koupit již hotovou od velkých výrobců.

Seagate se tak k SSD dostal o trochu později než ostatní, ale jeho portfolio nyní nabízí nejen pevné disky pro různé segmenty, které mají velkou kapacitou a dobrý poměr ceny za jeden gigabajt, ale také hybridní modely kombinující pevný disk a menší SSD a samozřejmě i klasická SSD.

V současné nabídce SSD od Seagatu je několik řad, X8 Accelerator je výkonná karta do PCI Express slotu s flash pamětí, řada 1200 je určena pro serverové nasazení a nově Seagate uvádí modely 600 a 600 Pro určené pro domácí a profesionální segment.

Seagate 600 a 600 Pro

SSD řady 600 a 600 Pro od Seagatu mají 2,5palcové rozměry a jsou určené pro různé segmenty, z čehož plynou i trochu odlišné parametry. Zatímco klasická řada 600 je k dispozici v kapacitách 120 GB, 240 GB a 480 GB, řada 600 Pro pak kromě těchto kapacit nabízí ještě optimalizované modely s kapacitou 100 GB, 200 GB a 400 GB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SSD Seagate 600 jsou určené pro běžné použití a budou k dispozici v 7mm i 5mm provedení s kaapcitou až 480 GB (Zdroj: Seagate)

Seagate 600 budou v prodeji v 7mm i 5mm provedení, rozhraní je samozřejmě SATA 6 Gb/s. Všechny modely včetně 600 Pro jsou založeny na 19nm čipech NAND flash MLC od Toshiby, o které se stará řadič LM87800. Ten má navíc k dispozici ještě vyrovnávací paměť DRAM DDR2-800 v tisíckrát nižší kapacitě, než mají flash paměti celkově. V případě 128GB modelu je to 128 MB a podobně.

Jak už se někteří výrobci a jistě i uživatelé poučili ze starších SSD, samotný řadič je hlavní problémovou částí SSD. Chyba může způsobit vady i nefunkčnost SSD ze dne na den. Problémy často závisí na ovladači, respektive firmwaru, který výrobce pro SSD tvoří, optimalizuje a testuje. V tomto případě se jedná o relativně málo používaný a neznámý řadič od Hynixu, který by měl být dle předpokladů upravený přímo Seagatem. Dle možností v oblasti technologií se ale rozhodně nejedná o špičku mezi řadiči a dá se srovnat spíše se staršími řadiči z roku 2012.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SSD Seagate 600 Pro nabízí ochranu při výpadku napájení i optimalizovanější modely s kapacitou až 400 GB (Zdroj: Seagate)

Jednou z hlavních nevýhod, která může být důležitá především pro náročnější uživatele, je absence hardwarové šifrování dat. Modely z řady 600 Pro ale nabízí ochranu při výpadku napájení, která pomocí kondenzátorů zajistí, aby poslední zpracovávaná data nebyla ztracena a byla zapsána do flash pamětí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehled parametrů SSD řady 600 od Seagatu

Jak si můžete prohlédnout v oficiálních přehledech parametrů, řada 600 má rychlost čtení 500 MB/s a zápis až 400 MB/s, nejmenší model s kapacitou 120 GB má pak rychlost zápisu nižší – 300 MB/s. Řada 600 Pro se pak chlubí až 520 MB/s u čtení a 450 MB/s u zápisu. Nejmenší modely mají opět zápis maximálně 300 MB/s.

Jak je to ale ve skutečnosti i v porovnání s dalšími údaji, se ale podíváme v přehledu zahraničních testů

Testy ze světa

Novou řadu otestovaly opět různé zahraniční redakce, celé testy si můžete prohlédnout například na webu Anandtech, TomsHardware, The SSD Reviews, TweakTown nebo StorageReview. My e podíváme jen na pár vybraných grafů:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, v některých měřeních se diskům vede velmi dobře, obzvláště v náročném testu The Destroyer na Anandtechu. V případě sekvenčního čtení a zápisu se jedná i lepší průměr, v některých případech ale největší model dosáhl i na první příčky. Výkon je tak poměrně slušný a srovnatelný s konkurencí, maximální výkon si ale stále drží především Samsung 840 Pro.

Jedním z parametrů je i spotřeba, která je v případě těchto modelů poněkud nekonzistentní. V klidu mají totiž nové modely řady 600 poměrně vysokou spotřebu kolem jednoho wattu, samozřejmě při porovnání s konkurenčními modely. Samsung SSD 840 Pro mají v klidu spotřebu třikrát nižší. SSD 600 od Seagatu tak rozhodně nelze doporučit do notebooku, který je většinu času relativně v klidu. Výdrž na baterii bude nižší než s jinými SSD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spotřeba v klidu je poměrně vysoká, při zátěži je ale již dobrá (Zdroj: Anandtech)

V případě čtení a zápisu je ale spotřeba poměrně dobrá, u zápisu dokonce patří mezi nejlepší a udrží se mírně pod hranicí 3 W.

Dobré řešení, ale co cena a řadič?

Seagate ukázal, že umí udělat poměrně dobrou a konkurenceschopnou řadu SSD, byť jim chybí hardwarové šifrování dat. I když se jedná o solidní výkon, trochu horší je na tom spotřeba v klidu a také částečná obava z řadiče. Stejný řadič sice používají například SSD Corsair Neutron, Seagate v něm ale má upravený firmware.

Pokud jsou testovací procedury skutečně výborné, nelze se ničeho obávat, jak jsme ale již psali na začátku, některé chyby se mohou projevit až po delší době. Chybám u některých nových modelů se nevyhnul ani sám Intel. Seagate zatím nezveřejnil přesné ceny, ale pokud nebudou zásadně nižší, než u konkurenčních modelů, bude určitě chytřejší počkat na případné odezvy od prvních uživatelů po několika měsících či případně až na další revizi.

 

Témata článku: Hardware, SSD, Seagate, Screen, Review, Samsung SSD

3 komentáře

Nejnovější komentáře

  • Poltergeist 13. 5. 2013 16:34:12
    a kdy tady bude cenově dostupný SSD s kapacitou 2 TB ? ?
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 32

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 409

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 65

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama