reklama

Ze světa Linuxu a opensource: Tučňák dobývá levné počítače

Přinášíme vám pravidelný souhrn nejdůležitějších novinek z oblasti Linuxu a open source aplikací.
Kapitoly článku

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který píše o Linuxu a jeho programech pro kancelář, multimédia, internet. Snaží se dokázat, že Linux může být pro mnoho lidí zajímavý a přínosný systém - proto se věnuje i spolupráci mezi Linuxem a Windows.

MySQL míří pod křídla Sunu

Sun Microsystems oznámil, že za jednu miliardu dolarů koupil společnost MySQL AB, tvůrce open source databáze, která patří mezi nejoblíbenější na světě. Používají ji například společnosti jako Google, Facebook nebo Nokia. Patří mimo jiné také do skupiny technologií zvané LAMP (Linux+Apache+MySQL+PHP), která je hojně využívána jako webhostingové řešení. Sun tímto krokem vstupuje na patnáctimiliardový databázový trh a upevňuje si pozici na poli webových technologií a pozici největšího komerčního přispěvatele do open source. Naopak MySQL tento krok může přinést další růst na trhu především díky synergickým efektům ve spojení s dalšími produkty společnosti Sun Microsystems.

Lenovo bude prodávat notebooky s Linuxem

Lenovo je dalším velkým výrobcem počítačů, který prodává notebooky s předinstalovaným Linuxem. Poté, co loni Dell zahájil jako první velký hráč prodej počítačů s Linuxem, Lenovo oznámilo, že do konce roku ve spolupráci se společností Novell připraví notebooky s předinstalovanou distribucí SUSE Linux Enterprise Desktop. Do konce roku se to sice Lenovu nepovedlo, ale do koncem ledna už by měly být notebooky na pomyslných pultech jeho e-shopu.

Prvním modelem je ThinkPad T61 s procesorem Intel Core 2 Duo 2GHz, 800MHz FSB, 1GB DDR2 SDRAM, pevným diskem o kapacitě 80 GB, integrovanou grafickou kartou a displejem o velikosti 14 palců s rozlišením 1366 × 768 pixelů. Cena bude začínat na 949 dolarech a bude tak o 20 dolarů levnější než identický notebook s Windows Vista Home Premium. Dalším linuxovým modelem je R61, který má velmi podobnou sestavu, jen je vytvořen pro tišší provoz a nižší spotřebu. Cena je stejná. Narozdíl od Dellu Lenovo poskytuje záruku jak na hardware tak na operační systém. Do budoucna Lenovo plánuje nabídku linuxových počítačů ještě rozšířit.

Konkurent pro Asus EEE

Uvedení subnotebooku Asus EEE na trh bylo jednou z nejsledovanějších údálostí světa informačních technologií v závěru roku. Konkurence na sebe však nenechala dlouho čekat a společnost Everex, posílena úspěchem svého linuxového počítače GREEN gPC, oznámila, že 25. ledna uvede do prodeje svůj subnotebook pod názvem Everex Cloudbook.

Ten obsahuje procesor VIA C7-M 1.2 GHz, 512 MB RAM, 30GB pevný disk a monitor o úhlopříčce 7 palců s rozlišením 800 × 480 pixelů. Doba provozu na baterie by se měla pohybovat kolem pěti hodin. Ve většině parametrů je tedy Cloudbook lepší než Asus EEE a určitě zaujme především výrazně vyšší kapacitou pevného disku. Cena by měla být 399 dolarů, což je téměř dvojnásobek nejlevnější varianty Asus EEE. Stejně jako GREEN gPC bude Cloudbook dodáván se systémem gPC, o jehož nové verzi jsem mimo jiné psal v minulé části.

A další prodejci se přidávají

Na začátku roku se opravdu roztrhl pytel s linuxovými počítači nebo jen jednoduše pokračuje trend z konce loňského roku. Na krok Wal-Martu, který nabídl linuxový GREEN gPC za 199 dolarů, se rozhodl reagovat jeho konkurent Sears, který začal taktéž nabízet dvousetdolarový počítač s Linuxem, konkrétně s americkou distribucí Freespire. Aby těch počítačů za 200 dolarů nebylo málo, oznámila na CES 2008 v Las Vegas společnost Shuttle Computers, že začne prodávat také dvousetdolarový počítač s Linuxem. Zvolená distribuce zatím není známa. Do budoucna údajně plánuje barebone verzi s Linuxem za pouhých 99 dolarů. Zdá se, že zájemci o Linux mají v USA již dobrý výběr. Dočkáme se prvních velkých ryb také u nás?

Ruské školství poběží na Linuxu

Není to tak dávno, co ruské ministerstvo školství oznámilo, že na ruských školách plošně nasadí Linux. Reagovalo tak na tamní alarmující situaci s pirátskými verzemi Windows. Školy používaly nelegální software, protože na zaplacení licencí neměly peníze. Vše vyvrcholilo obviněním jednoho učitele z používání pirátské verze Windows. Po této kauze se ministerstvo rozhodlo pro linuxový systém. Jedním z požadavků bylo, aby se jednalo o ruský systém, což zapadá do Putinovy politiky posilování národní hrdosti.

Projekt dostalo na starosti sdružení ruských firem kolem společnosti Armada, která se zaměřuje na poskytování IT služeb. Stát obdržel tři softwarové balíčky, které obsahují systém a potřebné programy, od společností ALT Linux, Linux Ink a Linux-Online, sdružených v konsorciu. Pilotní program začne v únoru v Tatarstánu, Permské a Tomské oblasti. S plošným nasazováním Linuxu se začne v roce 2009, ale školy mohou na nový systém přecházet již v průběhu tohoto roku. Pro ruské učitele budou vytvořeny speciální stránky, kde najdou návody, školicí materiály a fóra pro sdílení zkušeností a řešení problémů. Více na Cnews.ru.

Témata článku: Software, Linux, Open source, Download, Asus Eee, Kubuntu, Green, Armada, Spring

153 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Kirk 29. 1. 2008 18:08:35
    Linux používám už 8 let (z toho asi tak 4 roky takřka výhradně), open...
  • C.r.e.a.t.i.v.e 27. 1. 2008 3:10:53
    LOL:-D
  • Peter Lehotsky 26. 1. 2008 21:58:16
    Nedelni clanek p. Lutonskeho JE pro linux PRIZNIVY a politicky NAPROSTO...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 31

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 409

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 65

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama