Zažije letošní Invex určitou renesanci?

Vhodným způsobem aktivní přístup organizátora veletrhu může přinejmenším pozastavit jeho stagnaci či sestup. O všem se ale rozhodne za dva týdny v Brně.

O tom, že doba značně nepřeje konání akcí, jako je lokální počítačový veletrh obřího rozměru (150 000 návštěvníků odpovídá počtu lidí, kteří chodí na podobné akce kupř. v USA nebo v Asii), není sporu. Diskuse o smysluplnosti Invexu se vedou řadu let a ještě se samozřejmě dlouho povedou; přesto se nám zdá, že letošní rok organizátor veletrhu – čímž myslím jak společnost BVV-Veletrhy Brno, tak i zcela personifikovaně hlavního manažera Petra Ondráška – odvádí velmi dobrou práci v tom, aby učinil akci tak atraktivní, jak jen je za daných okolností možné.

Doba veletrhům nepřeje

Je vhodné se zastavit u toho, proč akce jako Invex je „z principu“ méně a méně atraktivní. O tom, že světový trh IT prošel proměnou (tzv. „komoditizací“), která potopila i tak světovou akci, jako je americký Comdex, není potřeba ani diskutovat. Český trh však byl postižen ještě více. Jsou zřetelné následující trendy:

 • přechod stále většího množství českých IT firem do zahraničních rukou, zmenšování počtu silných hráčů jejich vzájemnými fúzemi
 • rozdělení a stabilizace trhu, vybudování trvalých vztahů mezi zákazníkem a dodavatelem
 • v oblasti maloobchodu rostoucí role řetězců a internetových obchodů, kteří již dnes zcela dominují
 • zmenšování počtu velkých zákazníků, kteří jsou rovněž v českých rukou

Málokdy je vyhodnocovaný poslední bod, který je přitom ve „velkém IT byznysu“ klíčový. Nemusí se nám to líbit, ale takto se věci mají: o investicích velkých korporací do IT se dnes téměř nikdy nerozhoduje na české úrovni, a to jak na straně zákazníka, tak na straně dodavatele – dohodne se to na úrovni „matek“ obou firem, které pocházejí ze zahraničí, u nás pak dodávku realizuje příslušná dcera (pobočka) vítězného dodavatele. Tento obrázek samozřejmě neplatí stoprocentně a ani není stoprocentně černobílý, nicméně je to už v domácím prostředí pravidlo a nikoli výjimka.

Rostoucí role řetězců (a internetových obchodů, což je opět podceňováno) opět snižuje nutnost veletržních aktivit společností aktivních v retailu, obvykle dovozců a distributorů v oblasti výpočetní techniky. Mám-li to ilustrovat na příkladu: pro firmu dovážející počítačové myši je nekonečně důležitější, pokud se dostane na regály všech českých řetězců s IT sortimentem než kdyby měl na Invexu zadarmo postavený hrad zvíci Karlštejnu s tisícem krásných hostesek.

Jak se dokáže s těmito nepříznivými vlivy vypořádat Invex? Po pravdě se s nimi vypořádat nijak nelze, neboť jsou to objektivně existující vnější vlivy, ale organizátor může hledat pro akci novou náplň a novou atraktivitu, „vychytávat“ i poměrně drobné příležitosti, což se mu, jak se alespoň jeví z programu veletrhu, letos daří v neobvyklé míře.

Dva veletrhy více než jeden

Invex je letos formálně rozdělen na dvě akce – na Invex a Digitex. Reagovat na digitální technologie prorůstající do našeho světa je jistě správné a správné je dát jim i větší identitu než nějaký „digital hall“ v podobě jim vyhrazeného pavilónu. I když změna pojmenování ještě nedělá akci, přispívá k tomu, že ji jak dodavatelé digitálních technologií (zejména spotřební elektroniky, kteří jsou tradiční „nepřátelé“ počítačových technologií) začnou brát více za svou a budou ochotni se zúčastnit.

V digitálních technologiích („digital home“) se toho děje dnes skutečně podstatně více než v čistém IT; stačí srovnat například to, že za posledních pět let se v podstatě neobjevila nová verze dominantního operačního systému na osobních počítačích, zatímco svět digitálních foťáků, domácího kina, MP3 přehrávačů, digitálního videa, wireless sítí atd. skočil snad o tři generace. Rozhodnutí odpoutat se od „stále nudnějšího“ (fanoušci prominou) IT a hlasitě se ozvat o slovo v digitálním světě je tak určitě správné.

Doprovodné akce se osvědčily

Nicméně to je stále ještě v podstatě formální krok („přemalování štítu“); za daleko podstatnější považuji to, že letošní Invex bude skutečně plný akcí, které se jeví být velmi zajímavé (samozřejmě verdikt je možné říci až po jejich absolvování). BVV – navzdory opakovaným žádostem vystavovatelů i novinářů – řadu let koncipovala tzv. doprovodný program jako malou a často i poměrně nezajímavou sérii akcí.

Letos ke změně dochází nejen přemalováním štítu – dehonestující název doprovodný program se mění na to, co se používá ve vyspělém světě, tedy Conferences and Events, konference a „události“, akce – ale především seznam těchto akcí je velmi slušný. Celkový počet akcí přesahuje denně dvacítku (!), i když i zde se samozřejmě jejich úroveň na první pohled různí: nalezneme zde docela dost banálních tiskových konferencí i naopak takové akce, kvůli nimž samotným se dá do Brna jet a kvůli nimž také mnozí na Invex zavítají.

Patří mezi ně jak akce už skoro tradiční, jako jsou tradiční mistrovství v hraní počítačových her, tentokrát dokonce dvě paralelní, respektive konkurenční „česká finále“, jedno pod záštitou AMD, druhé Intelu. I když se veřejnost na tyto akce dívá často jako na nějakou undergroundovou šílenost, je na čase změnit názor: v zahraničí jsou kupříkladu mistrovství v počítačových hrách stavěny na roveň významným sportovním akcím se vším všudy, tedy značnou medializací, masivním sponzorstvím a povýšením vítězů na úroveň celebrit.

Dnešní hry ostatně po hráčích nevyžadují nic jiného než po sportovcích: špičkovou vytrénovanost, postřeh, vytrvalost, mozek, vůli po vítězství i týmového ducha v týmových soutěžích. Velmi zajímavou akcí se jeví být VoIP Expo, kterým organizátor zareagoval na tržní odvětví, které se velmi silně hlásí o slovo. Hned tři akce (výstavy, přednášky) se věnují další atraktivní oblasti, digitální fotografii, Mobility Hall zase představí „všechny mobily světa“, opět o něco zajímavější by měla být prezentace linuxového souručenství, studentské talenty může přitáhnout akce CzechInvestu „Student podnikatel“, účetní nám pak vyvrcholí ve finále soutěže Účetní roku. Tak bychom mohli pokračovat dlouho, podobně zajímavých událostí – ovšem každá pro svou cílovou skupinu – bychom našli možná dvě desítky.

Pomůže tato aktivita v renesanci Invexu? Nedovedu nyní posoudit, jestli mu pomůže ekonomicky – spíše se domnívám, že pokles počtu vystavovatelů (resp. obsazené plochy, investic do stánků atd.) bude i letos pokračovat, neboť první vylepšení v Conferences and Events ještě „jaro nedělá“. Vystavovatelé se v rozhodování řídí vždy (mimo jiného) dojmy z předchozího ročníku; pokud se začnou pozitivní efekty objevovat, tak až příští rok.

Ze seznamu vystavovatelů je vidět, že BVV se jich podařilo získat spoustu nových, například z oblasti spotřební elektroniky, ale i znovuzískáním některých bývalých tradičních, na druhé straně ale letos chybí spousta dalších velkých jmen, která jsme byli na Invexu zvyklí vídat – například už u písmene A nenalézáme Abel nebo Autodesk, a bellwether veletrhu, společnost Microsoft, poprvé po mnoha letech přímo velkým stánkem zastoupena nebude (bude mít jen určitou účast na partnerských stáncích, tj. u expozic jiných firem).

Pokud se ale nová tvář Invexu povede, rozhodně získá akci na pověsti, na smysluplnosti, kterou už veletrh v posledních letech trochu ztrácel. A to pro jeho osud v příštích letech bude možná ještě důležitější než seznam dobře platících vystavovatelů.

Témata článku: Invex, Hall, Navi, Abel

35 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Karel 24. 10. 2005 15:07:33
  Tak promin
 • t 17. 10. 2005 11:42:59
  " Ti studenti, co si na to vydělají ...ti si to najdou a koupí na netu......
 • mosquito, mosquito 16. 10. 2005 19:19:29
  1. taky si myslim ze je drahy, zejmena pro mensi firmicky, ktere maji co...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 54

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?