Zapomeňte na klasické webdisky, zkuste něco nového

Leteckápošta.cz, Ulož.to, všichni je znáte. Pak je tu ale celá plejáda služeb pro rychlé sdílení, které myslí trošku jinak. Třeba Sendoid, Ge.tt, FluffyApp, nebo třeba Just beam it.

Leteckápošta.cz, Ulož.to, Edisk… To všechno už tady bylo – rychlé anonymní úložiště, jehož celé rozhraní se zpravidla skládá z formulářového prvku pro výběr souboru a jednoho tlačítka. Dnes jsem naopak vybral pět služeb pro rychlé sdílení souborů, které se tomuto zažitému pohledu na úložiště tak trochu vymykají.

Just beam it

Pokud potřebujete sdílet data s konkrétní osobou, můžete ji drobný soubor zaslat poštou, trošku větší přes většinu současných IM klientů, případně skrze některý z webdisků. Just beam it na to jde trošku jinak. Jakmile totiž vyberete nějaký soubor (maximálně 2 GB), služba vygeneruje unikátní odkaz ke stažení, který pošlete kolegovi, který o soubor stojí. Jakmile jej navštíví v prohlížeči, začne přenos z vašeho počítače. Komunikace tedy připomíná P2P sdílení jako v IM klientu, ale s tou výhodou, že v tomto případě nebudete potřebovat žádný program – stačí běžný prohlížeč. Z tohoto důvodu se jedná o falešné P2P spojení, data totiž tečou přes server justbeamit.com na zcela běžném portu 80.

Klepněte pro větší obrázek
Just beam it v praxi: v prvním prohlížeči se soubor nahrává (to uvidí odesilatel), v druhém prohlížeči se stahuje (to uvidí příjemce, který zná adresu souboru) 

Hlavně nezapomeňte – Just beam it není úložiště, ale pouze brána pro rychlý přesun jednoho soboru z počítače A do počítače B.

Ge.tt

Po menší exotice na řadu přichází klasické rychlé úložiště, jehož hlavní výhodou je jednoduchost a práce s více soubory. Zcela anonymně a bez registrace můžete použít prostor 250 MB, který po bezplatné registraci poskočí na 2 GB. Pak už stačí v prohlížeči pouze vybrat libovolné množství souborů a nahrát je. Ge.tt poté vygeneruje jeden jediný unikátní odkaz, který povede na jednoduchý veřejný webový souborový prohlížeč.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
V prvním prohlížeči jsem nahrál několik souborů (v tomto případě fotografií), druhý prohlížeč znázorňuje, jak nahraná data uvidí ten, kdo získá odkaz pro tento upload. ideální nástroj, pokud potřebujete rychle nasdílet více souborů naráz.

Takových uploadů s unikátním URL samozřejmě můžete vytvořit celou plejádu, stále ale platí, že dohromady nesmí přesáhnout 250 MB. Bez registrace zároveň ze systému do 30 dnů nadobro zmizí a při smazání sušenky z prohlížeče přijdete o možnost administrace. Registrace je tedy více než výhodná.

FluffyApp (a CloudApp)

CloudApp je úložiště pro počítače s Mac OS X. FluffyApp je jeho jednoduchý klient pro Windows. Jeho jednoduchost spočívá v tom, že se po instalaci usadí v oznamovací oblasti Windows vedle systémových hodin. Cokoliv pak nad ikonu mráčku přetáhnete myší, se okamžitě začne nahrávat na úložiště CloudApp. Na konci se pak do schránky automaticky uloží zkrácený odkaz ke stažení. CloudApp se oproti ostatním liší i v účtování. Placená verze je téměř neomezená, ta bezplatná vám pak umožní každý den poslat do služby deset souborů, z nichž každý nesmí přesáhnout 25 MB. To je docela zajímavé pro rychlé sdílení drobností. O celkovou kapacitu webdisku se starat nemusíte, je totiž neomezená.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
FluffyApp je skoro neviditelný, ale funguje – stečí přenést soubor nad ikonu mráčku

Pokud vám nebude ve Windows fungovat přetahování souborů nad ikonu, v nastavení FluffyApp vypněte možnost „Enable the dropzone“, restartujte program, a poté aktivní oblast pro drag&drop zase zapnětě a opět restarujte program. Pokud nepomůže ani to, v nastavení můžete aktivovat možnost pro upload skrze kontextové menu programu.

Sendoid

Sendoid se na první pohled velmi podobá aplikaci Just beam it. Je to rychlá brána pro přesun velkého souboru z bodu A do bodu B, který se nikde trvale neukládá. Sendoid ovšem už na rozdíl od toho prvního používá skutečné přímé spojení P2P mezi dvěma vzdálenými počítači. Služba pouze vygeneruje odkaz, pomocí kterého oba počítače spojíte. Služba samotná zde tedy figuruje pouze jako zprostředkovatel spojení. HTML kód a Javascript ovšem P2P spojení prozatím neumožňují (to až s příchodem HTML5 websocketů), tentokrát tedy budete potřebovat speciální desktopový klient napsaný v Adobe AIR, nebo prohlížeč s Flash Playerem. Na druhou stranu už budete skutečně omezení pouze rychlostí vašeho připojení, přes Sendoid totiž můžete sdílet libovolně veliký soubor. Tedy abych to upřesnil, přímo z prohlížeče můžete přes P2P s pomocí Flashe sdílet až 1GB soubor, po instalaci airového klientu se už ale meze nekladou. Vše je anonymní a bez registrace.

Klepněte pro větší obrázek
Vlevo airový klient pro nahrávání,  vpravo pak vygenerovaný odkaz otevřený v běžném prohlížeči s Flash Playerem u cizí osoby. P2P spojení je už otevřené a teď už stačí pozue klpenout na „Download“

 

Send to Dropbox

A nakonec služba, která jde úplně jiným směrem. Třeba už úložiště máte, třeba je to Dropbox a vy hledáte službu, pomocí které na tento účet budou moci veřejně přispívat cizí lidé. V minulosti jsem už vícekrát použil doplněk Dropitto.me, který umožní návštěvníkům nahrát soubor na váš Dropbox skrze webový formulář. S ohledem na rostoucí popularitu chytrých mobilních zařízení se ale bude ještě více hodit doplněk Send to Dropbox. Služba vám vygeneruje e-mailovou adresu. Komu ji dáte, ten vám bude moci nahrát na účet libovolný soubor jako běžnou poštovní přílohu.

Klepněte pro větší obrázek
V nastavení určíte, jak se má příloha z e-mailu zpracovat a jaký e-mail vlastně budete používat

Znáte nějaké další netradiční nástroje pro rychlé sdílení souborů? Podělte se s nimi v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Cloud, Web, Beam, Just, Justo, Send, Upload, Adobe Air

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Loogr 22. 12. 2011 9:20:26
    Může mi někdo říci, která služba je nejvhodnější na přenos souborů o...
  • Václav Novák 22. 12. 2011 9:19:59
    Pro ty co mají vlastní server je ideální owncloud. Snadno se instaluje,...
  • lecisko 21. 12. 2011 23:22:29
    Plejáda FTW ;)
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

Včera | Jakub Čížek | 55


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C