reklama

Základy Windows Vista pro hráče

Redakční schránku plní bezpočet dotazů týkajících se her ve Windows Vista. Jakou edici vybrat? Jít do 64 bitů? Vypínat Aero?
Kapitoly článku

Pro mnohé čtenáře Živě.cz může být tento článek opakováním již dávno známých faktů. Jak je však vidět z bezpočtu dotazů, kterými nás jiní čtenáři zásobují, hodnotných a do správného kontextu zapojených informací není zřejmě nikdy dost. Zhruba před měsícem jsme pro časopis Doupě připravovali článek probírající právě oblíbené téma her na Windows Vista. Nyní, v prázdninovém informačním vzduchoprázdnu (někteří tomu říkáte okurková sezóna) a v čase dovolených, je i zde na stránkách Živě.cz prostor pro založení vztahu hráč - Windows Vista.

Windows Vista se mezi uživateli šíří již nějaký ten pátek. Od uvedení na trh uplynulo více než půl roku, přesto nezmizely počáteční pochyby a neutichly rozbouřené emoce. Co však má ve všech těch žabomyších válkách vyčíst hráč? Ví, po jaké edici sáhnout? Vyplatí se mu nasadit čtyřiašedesátibitový systém? Dozrál již čas na DirectX 10? Jak ovlivňuje herní výkon rozhraní Aero? Odpovědi na své otázky najde v dalších odstavcích.

Edice Windows Vista a kterou vybrat?

Než si představíme jednotlivé edice Windows Vista, je třeba vyjasnit, že z hlediska hráče mezi nimi není příliš praktických rozdílů. Všechny edice dostupné na českém trhu tak obsahují nové jádro operačního systému, všechny podporují DirectX 10, žádná nemá funkční omezení co do podporovaného hardwaru.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny edice podporují vícejádrové i čtyřiašedesátibitové procesory. Pořizujete-li počítač pouze pro hraní her, je vcelku jedno, zda jej vybavíte edicí Home Basic nebo Ultimate. Jistě, Home Basic nemá Aero, není tak cool, ale z funkčního hlediska (nebereme-li v potaz uživatelský komfort) získáte totéž. Nejlepší pro domácí použití je rozumný kompromis, zlatý střed, edice Home Premium.

Windows Vista Home Basic

Základní verze operačního systému pro nenáročné uživatele, kteří nevyžadují pokročilé funkce (Aero, pokročilá podpora notebooků a tabletPC, Windows Media Center apod.). Horní strop operační paměti je nastaven na stále pohodlných osm gigabajtů. OEM verze pro nákup s novým počítačem nebo jako system builder bez technické podpory vyjde na 2 300 korun. Upgrade ze starší verze Windows pořídíte za 3 500 korun, krabicovou verzi pak za 6 800 korun.

Klepněte pro větší obrázek

Windows Vista Home Premium

Domácí verze určená pro uživatele, kteří chtějí využívat multimediální funkce. Nástupce Windows XP Media Center Edition. Obsahuje Media Center pro přehrávání multimédií na domácím kinu, umí vytvářet DVD videodisky, lépe podporuje mobilní zařízení. Operační paměť má shora omezenu na v dohledné době nedosažitelných šestnáct gigabajtů. Její součástí je grafické rozhraní Aero.

Klepněte pro větší obrázek

Home Premium bude mezi uživateli zřejmě nejčastější volbou, byť podle Microsoftu se Ultimate prodává nad očekávání dobře. OEM verzi seženete za 3 000 korun, upgrade za zhruba 5 400 a plná krabicová (FPP) verze se pohybuje kolem 8 000 korun.

Windows Vista Business

Edice určená jako základní pro podnikové nasazení. Nepodporuje rozšířené multimediální vlastnosti edice Home Premium. Naproti tomu má v sobě webserver IIS, podporu faxování, možnost využití dvou fyzických procesorů (SMP), P2P propojení a až 128 GB operační paměti.

Klepněte pro větší obrázek

Pro úplnost uveďme, že pokud hráč nezíská tuto edici zdarma například jako součást školní multilicence apod., nemá smysl o ní uvažovat. Pro hráčské potřeby nepřináší oproti Home Premium žádné výhody. OEM verze se vejde do 3 800 Kč, upgrade stojí o 3 000 více. Na plnou verzi si připravte rovných 10 000 Kč.

Windows Vista Ultimate

Je nejvyšším modelem, nirvánou každého závisláka. Obsahuje naráz vše, co najdeme ve všech nižších edicích. Podporuje tvorbů podcastů i ripování DVD. Je určena pro náročné uživatele PC, zanícené hráče a počítačové nadšence. Trváte-li na tom nejlepším, co může současný svět Windows nabídnout, připravte si 5 000 korun za OEM, skoro 9 000 za upgrade a 13 500 za plnou verzi. I Ultimate obhospodaří až 128 GB operační paměti.

Klepněte pro větší obrázek

U všech edic uváděné stropy operační paměti se pochopitelně týkají čtyřiašedesátibitových verzí. Pomalu ale jistě zastarávající verze dvaatřicetibitové jsou, jak je tomu ve světě Windows zvykem, omezeny na přibližně 3,5 GB.

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Vista, Aero, Home, Premium, Ultimate, Basic, Windows Media Center, Command, Test Drive Unlimited, Tycoon, NHL

87 komentářů

Nejnovější komentáře

  • stroural 31. 7. 2007 20:44:15
    Proc bych mel setrit 40 MB, kdyz mam 2 GB ram??
  • stroural 31. 7. 2007 20:40:36
    Dovolim si podotknout, ze tato veta je skutecne nesmyslna: "Na dnešních...
  • Trashman 22. 7. 2007 10:42:43
    Vista by neměli psát redakční diletanti, ale profesionální pracovníci,...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 31

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 409

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 64

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama