Základy Windows Vista pro hráče

Redakční schránku plní bezpočet dotazů týkajících se her ve Windows Vista. Jakou edici vybrat? Jít do 64 bitů? Vypínat Aero?
Kapitoly článku

Pro mnohé čtenáře Živě.cz může být tento článek opakováním již dávno známých faktů. Jak je však vidět z bezpočtu dotazů, kterými nás jiní čtenáři zásobují, hodnotných a do správného kontextu zapojených informací není zřejmě nikdy dost. Zhruba před měsícem jsme pro časopis Doupě připravovali článek probírající právě oblíbené téma her na Windows Vista. Nyní, v prázdninovém informačním vzduchoprázdnu (někteří tomu říkáte okurková sezóna) a v čase dovolených, je i zde na stránkách Živě.cz prostor pro založení vztahu hráč - Windows Vista.

Windows Vista se mezi uživateli šíří již nějaký ten pátek. Od uvedení na trh uplynulo více než půl roku, přesto nezmizely počáteční pochyby a neutichly rozbouřené emoce. Co však má ve všech těch žabomyších válkách vyčíst hráč? Ví, po jaké edici sáhnout? Vyplatí se mu nasadit čtyřiašedesátibitový systém? Dozrál již čas na DirectX 10? Jak ovlivňuje herní výkon rozhraní Aero? Odpovědi na své otázky najde v dalších odstavcích.

Edice Windows Vista a kterou vybrat?

Než si představíme jednotlivé edice Windows Vista, je třeba vyjasnit, že z hlediska hráče mezi nimi není příliš praktických rozdílů. Všechny edice dostupné na českém trhu tak obsahují nové jádro operačního systému, všechny podporují DirectX 10, žádná nemá funkční omezení co do podporovaného hardwaru.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny edice podporují vícejádrové i čtyřiašedesátibitové procesory. Pořizujete-li počítač pouze pro hraní her, je vcelku jedno, zda jej vybavíte edicí Home Basic nebo Ultimate. Jistě, Home Basic nemá Aero, není tak cool, ale z funkčního hlediska (nebereme-li v potaz uživatelský komfort) získáte totéž. Nejlepší pro domácí použití je rozumný kompromis, zlatý střed, edice Home Premium.

Windows Vista Home Basic

Základní verze operačního systému pro nenáročné uživatele, kteří nevyžadují pokročilé funkce (Aero, pokročilá podpora notebooků a tabletPC, Windows Media Center apod.). Horní strop operační paměti je nastaven na stále pohodlných osm gigabajtů. OEM verze pro nákup s novým počítačem nebo jako system builder bez technické podpory vyjde na 2 300 korun. Upgrade ze starší verze Windows pořídíte za 3 500 korun, krabicovou verzi pak za 6 800 korun.

Klepněte pro větší obrázek

Windows Vista Home Premium

Domácí verze určená pro uživatele, kteří chtějí využívat multimediální funkce. Nástupce Windows XP Media Center Edition. Obsahuje Media Center pro přehrávání multimédií na domácím kinu, umí vytvářet DVD videodisky, lépe podporuje mobilní zařízení. Operační paměť má shora omezenu na v dohledné době nedosažitelných šestnáct gigabajtů. Její součástí je grafické rozhraní Aero.

Klepněte pro větší obrázek

Home Premium bude mezi uživateli zřejmě nejčastější volbou, byť podle Microsoftu se Ultimate prodává nad očekávání dobře. OEM verzi seženete za 3 000 korun, upgrade za zhruba 5 400 a plná krabicová (FPP) verze se pohybuje kolem 8 000 korun.

Windows Vista Business

Edice určená jako základní pro podnikové nasazení. Nepodporuje rozšířené multimediální vlastnosti edice Home Premium. Naproti tomu má v sobě webserver IIS, podporu faxování, možnost využití dvou fyzických procesorů (SMP), P2P propojení a až 128 GB operační paměti.

Klepněte pro větší obrázek

Pro úplnost uveďme, že pokud hráč nezíská tuto edici zdarma například jako součást školní multilicence apod., nemá smysl o ní uvažovat. Pro hráčské potřeby nepřináší oproti Home Premium žádné výhody. OEM verze se vejde do 3 800 Kč, upgrade stojí o 3 000 více. Na plnou verzi si připravte rovných 10 000 Kč.

Windows Vista Ultimate

Je nejvyšším modelem, nirvánou každého závisláka. Obsahuje naráz vše, co najdeme ve všech nižších edicích. Podporuje tvorbů podcastů i ripování DVD. Je určena pro náročné uživatele PC, zanícené hráče a počítačové nadšence. Trváte-li na tom nejlepším, co může současný svět Windows nabídnout, připravte si 5 000 korun za OEM, skoro 9 000 za upgrade a 13 500 za plnou verzi. I Ultimate obhospodaří až 128 GB operační paměti.

Klepněte pro větší obrázek

U všech edic uváděné stropy operační paměti se pochopitelně týkají čtyřiašedesátibitových verzí. Pomalu ale jistě zastarávající verze dvaatřicetibitové jsou, jak je tomu ve světě Windows zvykem, omezeny na přibližně 3,5 GB.

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Vista, Aero, Home, 4 Home, Windows 7 Home Premium, Premium, Windows 7 Ultimate, Ultimate, Basic, Command, Commando, Windows Media Center

87 komentářů

Nejnovější komentáře

  • stroural 31. 7. 2007 20:44:15
    Proc bych mel setrit 40 MB, kdyz mam 2 GB ram??
  • stroural 31. 7. 2007 20:40:36
    Dovolim si podotknout, ze tato veta je skutecne nesmyslna: "Na dnešních...
  • Trashman 22. 7. 2007 10:42:43
    Vista by neměli psát redakční diletanti, ale profesionální pracovníci,...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 46

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 88

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?